Komentarze (132)
Skąd zgoda na odstrzał szakala? "To otwarcie furtki polowaniom na innego chronionego drapieżnika"
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • marta.b2

  Oceniono 4 razy 4

  To prawda, że PO zawaliło wiele spraw, też mam do nich o to pretensje, ale PIS właśnie na przekręty PO się powoływał i miał być taki święty, tymczasem jest w tej chwili gorzej niż było za PO, niszczenie środowiska przez Szyszkę czy zamach na sądy dalece przewyższają aferę Amber Gold, a afery tego typu i teraz odkrywają i PIS pod tym względem wcale nie jest lepszy.

 • 3setery

  Oceniono 4 razy 4

  Z tego co mi wiadomo, nauczyciel akademicki w randze profesora może pracować na uczelni do 70 roku życia. Pan profesor Szyszko ma już 73 lata a pomimo tego dano mu władzę całkowitą nad przyrodą Polski. Pytanie- skoro uznaje się, że wiek jest ograniczeniem dla kierowania placówką naukową i prowadzenia badań w wąskim zakresie to czy taka sama zasada nie powinna dotyczyć stanowisk ministerialnych? Patrząc na decyzje wydawane przez ministra Szyszko zastanawiam się, czy jednym z czynników wpływających na nie jest może zaawansowany wiek.

 • alik444

  Oceniono 6 razy 4

  Niech tego niszczyciela szlag trafi i całą tą bandę morderców ze strzelbami i sztucerami.

 • tenare

  Oceniono 6 razy 4

  Polując na 7 szakali złocistych wybiją tysiące wilków, bo uzbrojony, żądny krwi psychol zawsze powie, ze się "pomylił".

 • zelenyles

  Oceniono 6 razy 4

  Szyszko a co z dzikami i hordami bezpańskich psów wałęsającymi się po polskich miastach ?

 • Tomasz Przybył

  Oceniono 6 razy 4

  Szyszko zdaje się być takim słupem, który robi co mu nakazano. A kiedy przestanie być potrzebny? Ot, jest przecież winny niszczenia puszczy i zagrożonych gatunków. Cierpliwości, jeszcze nie wykonał zadania do końca. Gdy "się dokona" to go oskarżą za zbrodnie na naturze, ale "śmietankę" tymczasem spijają inni.

 • supermarjan

  Oceniono 8 razy 4

  - paaanie qrwa to wilk jest!!!
  - masz pan stówkę...
  - no więc tego - szakal jest...

 • lewulka

  Oceniono 8 razy 4

  Szakal prezes.

 • ane_nydansker

  Oceniono 5 razy 3

  "Trudno tu mówić o jakimś realnym zagrożeniu" no jak to... zagrozony jest monopol na regulacje populacji zwierzakow w lesie. To Szyszko i jego koledzy maja regulowac, odstrzeliwujac najdorodniejsze osobniki, zeby sobie poeiesic na scianach trofea.. to ansurd, zeby regulowaly to naturalne drapiezniki, ktore poluja na slabe i chore... Mysle, ze jesli amerykanom uda sie reintrodukcja mamuta i ktoryz zabladzi do PL to Szyszko natychmiast wpisze go na liste zwierzat lownych bo lba mamuta jeszcze nie ma w swojej stodole... co wymysli... oooo... spoko... gwiazy pisu maja nieograniczone zasoby pomyslow! sluszna droga idzie nasza partia. Wypedzic Araby! No i zadnych uchodzcow w PL, obojetnie ludzkich czy zwierzecych! :0)

 • arbor_1

  Oceniono 5 razy 3

  Jak to skąd? Stąd, że Szyszko nie ma jeszcze wypchanego szakala w swojej "stodole"

 • az100

  Oceniono 2 razy 2

  1.
  Znalazłem błąd w tekście. Jest:
  "...który mógłby stanowić zagrożenie dla populacji zwierząt, na które poluje. Chodzi mi.n. o kuropatwy, bażanty zające ...."
  a powinno być:
  "...który mógłby stanowić zagrożenie dla populacji zwierząt, na które Szyszko poluje. Chodzi mi.n. o kuropatwy, bażanty zające...."
  Przecież wystarczy ograniczyć polowania przez myśliwych na "kuropatwy, bażanty, zające" i nawet jeśli kilkanaście szakali sobie coś upoluje to równowaga będzie zachowana.

  2.
  "...ale w tej chwili występowanie szakala w Polsce jest epizodyczne - mówił Jakub Medek, reporter TOK FM w Białymstoku, w rozmowie z Maciejem Zakrockim."
  no to sobie dziennikarz pogadał z dziennikarzem i... już artykulik gotowy!

 • jami88

  Oceniono 2 razy 2

  Chłop żywemu nie przepuści...
  Poszukajcie na youtube, linki nie przechodzą...

 • starveling

  Oceniono 4 razy 2

  Argument o zagrożeniu dla bażantów jest z du.. wyjęty. W przeciwieństwie do szakala złocistego, którego rozszerzanie zasięgu jest zjawiskiem naturalnym, istnienie w naszej faunie bażanta jest efektem wyłącznie fanaberii myśliwych - tak w przeszłości, jak i obecnie.

 • dimo333

  Oceniono 4 razy 2

  kiedy odstrzal okupantow i ich przydupasow ?

 • w_a_p_a

  0

  Do wszystkich obrońców szakala zwracam się z apelem o włączenie myślenia. Szakal jest gatunkiem obcym, inwazyjnym, takim jak norka amerykańska (ta która w kilkanaście lat wyparła rodzimą norkę europejską) czy szop pracz. Dzisiaj trudno przewidzieć jaki będzie jego wpływ na populację bażantów, kuropatw, zajęcy, głuszców, cietrzewi i in. małych ssaków i ptaków gniazdujących na ziemi, a także na populację rodzimych drapieżników typu lis czy jenot. Zaliczenie go do zwierząt łownych (od 01.03.2019.) z obowiązującym okresem ochronnym od 01.03. do 31.07. (z wyj. niektórych obwodów łowieckich - szczegóły Dz. U. 2017, poz. 1487) nie powinno chyba nikogo dziwić. Na liście takich zwierząt są przecież takie drapieżniki jak lisy, jenoty, tchórze, kuny, norki, szopy pracze i borsuki - na nie też należny zaprzestać polowań? A obawy Pana redaktora J. Medeka, ze jest to "boczna furtka do odstrzału wilka" wynikają chyba z niewiedzy. Prawo łowieckie zabrania bowiem myśliwemu wykonania odstrzału, jeśli nie jest pewien (czyli nie rozpozna) celu. A jeśli nawet się pomyli i odstrzeli wilka, to będzie odpowiadał za swój czyn przed sądem powszechnym (jak i łowieckim). I to by było na tyle, pozdrawiam wszystkich zacietrzewionych - W.P.

 • zwyczajny.13

  0

  BO WIĘKSZEGO DURNIA NA TO STANOWISKO W KRAJU NIE BYŁO, NIE MA I NIE BĘDZIE...

 • idioteka-narodowa

  0

  Szakal jest maści żółto-szarej,a wilki szarej.On jest bardziej do lisa podobny. Widzieliśmy w okolicach Wilgi na drodze do Garwolina...wychudzony,niepozorny przechodził przez szosę w lesie.To już 8 jest ,a nie 7 .

 • heliheli

  Oceniono 6 razy 0

  prosze Panstwa , spoko , spoko , -- znam szakala . Sprytny , szybki i przebiegly . Te opasy zwane "mysliwymi" na pewno go nie dopadna . Co do bazantow to nie wiem . Nie znam bazantow . Znam sie tylko na szakalach .

 • alesieporobilo

  Oceniono 10 razy -4

  Ten artykul to jest stek bzdur. Jesli znaleziono 7 sztuk padlych szakali to mozemy sie spodziewac, ze zywych jest przynajmniej kilkukrotnie wiecje to raz. Gatunki inwazyjne moga byc lub zazwyczaj sa niebezpieczne dla naszej rodzimej flory i fauny. To co zrobila norka amerykanska z ptactwem wodno-blotnym w naszym kraju jest tego najlepszym przykladem. Dwa - to nie jest zadna furtka do wznowienia polowan na wilki. Wilk to jest nasza rodzima fauna. Szakal to gatunek inwazyjny. To sa dwie kompletnie rozne sprawy.

 • robert.kwi

  Oceniono 8 razy -6

  Sama logika. Jak wprowadzano moratorium na łosia to mówiło się o kilku latach dla odbudowania populacji. Potem przez ekooszołomów nie można było znieść tego moratorium aż do dziś (mam nadzieję, że Szyszko to zmieni). Teraz dobrze robi, że wpisze go na listę łownych dlatego, że jak go będzie więcej a do władzy dorwą się lewaki to na 100% nie będzie można dodać go do tej listy więc na skutek działania ekofiko jest on dodany i BARDZO DOBRZE. Nie po to aby już do niego strzelać tylko tak na wszelki wypadek na przyszłość.

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 13 razy -7

  Nie pieprzcie.
  Jest to gatunek inwazyjny. Każdy wędkarz wie, do czego swego czasu doprowadziła ochrona karasia złocistego. Na szczęście gatunek ten został uznany na naszym terenie za obcy - inwazyjny i od ładnych paru lat jest OBOWIĄZEK zabierania tej ryby po jej złowieniu.

 • sydor

  Oceniono 12 razy -8

  Istnieje wiele przykładów jakie zagrożenie niosą gatunki inwazyjne - tołpygi, norki, jenoty, czy europejskie gatunki w Australii. Jak opamiętamy się, co uczyniliśmy nie likwidując zawczasu szakala, to może być już za późno. Nie chcemy strzelać do łosi - dodajcie otuchy rodzinom, którym klępa wpadając do auta przez przednią szybę zabiła bliskich. Zostawić dziki w spokoju - porozmawiajcie z rolnikiem, który woli zebrać plon niż ubiegać się o odszkodowania. Nie strzelać do lisów - zapomnimy jak wyglądały kuropatwy czy zające. Przyroda sama się reguluje? W wielu zakątkach Europy to niemożliwe przez dużą urbanizację. Nie wiem czemu akurat myśliwi są pod odstrzałem na forach, w sytuacji gdzie zależy im na wysokich stanach zwierzyny? Patrząc inaczej na sprawę - szkodliwe opryski zabijają masowo zwierzynę drobną, czy pszczoły, głupie przepisy budowlane zabierają zwierzynie naturalne środowisko.

 • pieczarek

  Oceniono 10 razy -8

  Dziennikarz ma najwyraźniej słaby kontakt z rzeczywistością, że łyka wypowiedzi podważające zasiedlenie Polski przez szakala złocistego. Występuje w Czechach, Ukrainie, Białorusi, Litwie, nawet w Niemczech, a Polska ma się okazać enklawą, której szakal się wystrzega? Wolne żarty. A z drugiej strony, jeśli szakal nie zasiedli Polski, to nie będzie kogo zwalczać. Zatem nie będzie problemu. I skąd takie durnowate uwagi, że niespecjalista nie odróżni młodego wilka od szakala? Do szakali będą strzelali ludzie, którzy odróżnią te gatunki. No i szakal lubi tereny otwarte, a wilk leśne. I choćby z tego tytułu nie powinno być pomyłek.
  Od razu uprzedzam - nie jestem myśliwym. Uważam, że to sadystyczna zabawa wyrośniętych chłopców. Po prostu odnoszę się do braku logiki w tekście.

 • smurfmadrala

  Oceniono 13 razy -9

  Klasyczna propaganda kłamstwa.
  Szakal jest gatunkiem OBCYM, wilk jest pełnoprawnym "obywatelem" Polski.
  Szakal, krokodyl, zebra i małpa są wporzo- ale U SIEBIE !

 • 2bxornot2b

  Oceniono 14 razy -10

  Kazdy noiwy gatunek w ekosystemie stanowi niebezpieczenstwo zburzenia rownowagi, podobnie jest z masowym naplywem muslimow czy szakala.

 • Adam Persson

  Oceniono 11 razy -11

  Typowa lzaca narracja lewactwa. Niedawno domagali sie, by nie podejmowac jakichkolwiek dzialan w kwestii imigracji z trzeciego swiata, bo w Polsce "nei ma tego problemu"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX