"Grzęźnięcie w intelektualnym bagnie" - Żakowski o tym, jak prof. Królikowski rozlicza sędziów SN

"Znalazłem w SN człowieka powołanego przez przewodniczącego Rady Państwa gen. Wojciecha Jaruzelskiego" - mówi w rozmowie z "DGP" prof. Michał Królikowski. - Ale czy któryś z tych sędziów zrobił coś, co go dyskryminuje dziś jako sędziego? - pyta Jacek Żakowski, komentując wypowiedzi prezydenckiego współpracownika.

Prof. Michał Królikowski pracuje nad prezydenckimi projektami ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym. I zaczął opowiadać o tym w mediach.

- Opinie prof. Królikowskiego mówią coś o stanie mentalnym prawicowego środowiska, bez względu na to, czy jest ono legalistyczne czy rewolucyjne - ocenił  w TOK FM Jacek Żakowski, komentując rozmowę profesora z Robertem Mazurkiem, którą opublikował "Dziennik Gazeta Prawna".

"'Potrzeba zmian kadrowych wyrażona w poprzednich projektach wydawała mi się nadmierna dopóki nie przyjrzałem się osobom orzekającym w SN” - mówi pan profesor. A na pytanie Mazurka 'Co pan tam dojrzał" odpowiada: "Znalazłem tam człowieka powołanego przez przewodniczącego Rady Państwa gen. Wojciecha Jaruzelskiego,  czy sędziów którzy w 1982r. czy 1984r. dobrowolnie przyjmowali wysokie odznaczenia państwowe' - cytował Jacek Żakowski.

- Człowiek powołany do SN przez przewodniczącego Rady  Państwa gen. Jaruzelskiego... A niby kto miał go wtedy powołać? Prof. Królikowski? Ja cały czas widzę na ulicach ludzi bezczelnie urodzonych w latach stalinowskich.  Widzę też profesorów, od których prof. Królikowski uczył się prawa, którym nawet Henryk Jabłoński mógł wręczać profesurę. Jak się w ten sposób myśli, to można udowodnić wszystko. Ale czy ci sędziowie robili coś złego? Czy który z ich zrobił coś, co go dyskryminuje dziś jako sędziego? - pytał gospodarz "Poranka Radia TOK FM".

"Intelektualne bagno"

Żakowski przyznał, że ma "dużo sympatii" dla prof. Michała Królikowskiego, bo " wypowiedział w ostatnich dniach liczne ważne tezy".

- Ale grzęźniecie w tym intelektualnym bagnie, że jak ktoś kiedyś coś przyjął, to o czymś to dziś świadczy, wydaje mi się ryzykowne - stwierdził publicysta.

Wg Żakowskiego interesujące byłoby poznanie opinii prezydenckiego współpracownika na temat kampanii Polskiej Fundacji Narodowej.

Powołana przez rząd PiS fundacja zaczęła na billboardach przekonywać, że przygotowana przez rząd reforma sądownictwa jest konieczna. Hasłem akcji jest cytat z prof. Andrzeja Rzeplińskiego "Niech zostanie tak jak było".

-  Niech zostanie tak jak było, jeżeli ma byś tak jak chce PiS! Wybór nie jest między przeszłością a stanem idealnym. Wybór jest między nieidealnym stanem a obłędem prawnym Ziobry i jego kolegów, który ma być promowany za pieniądze spółek Skarbu Państwa.

Jacek Żakowski przypomniał, że fundację powołano, by promowała Polskę zagranicą. Organizacja dysponuje bardzo przyzwoitym budżetem. Na promowanie państwowe spółki wpłaciły 100 mln zł.

-  To faktycznie będzie wyjątkowe promowanie.I będzie przed czym bronić tego rządu, bo oczywiście zagraniczne media i politycy będą mieli wiele krytycznych uwag do tych antydemokratycznych niebezpiecznych reform, które są w Polsce wprowadzane- uważa gospodarz "Poranka Radia TOK FM".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (114)
"Grzęźnięcie w intelektualnym bagnie" - Żakowski o tym, jak prof. Królikowski rozlicza sędziów SN
Zaloguj się
 • jezierskiadam

  Oceniono 30 razy 24

  Niech Królikowski zapozna się z doktoratami Lecha i Jarosława Kaczyńskich.

  Ciekawe, czy Królikowski wie, że wtedy gdy Kaczyńscy doktoryzowali się, aby dostać doktorat trzeba było zdać egzamin z marksizmu lenninizmu?

 • barbara333-4

  Oceniono 32 razy 22

  ja urodziłam sie w PRL, CAŁE dorosłe zycie przezyżyłam w PRL, i taki królikowski bedzie mnie stygmatyzował, ten katolicki fanatyk, oblat...kto mu dał prawo wykluczać ludzi PRL, co za kościelna m...da. Co maja zrobić ludzie urodzeni i wuykształceni w PRL ? powiesić się, bo już wielu sie powiesiło. To był nasz kraj, dobry kraj, do którego chetnie bym wróciła, świadczy o tym, ci wszyscy wybitni, którzy odchodzą , ludzie wielkiego formatu, którym Królikowski nie dorównuje. Oblat, pełen"miłosierdzia ", który wyłuskuje ludzi PRL , by ich poniżać. Juz wyobrażam sobie te ustawy ! O nieszczęsna Polsko, jacy podli ludzie nami rządzą i decydują !

 • sarna291

  Oceniono 20 razy 16

  Królikowski i Duda , niedoszli biskupi kościelni , ludzie o fanatyzmie religijnym, a to jest jeden z najgorszych fanatyzmów-będą zmieniać nasz ustrój prawny, nasze świeckie państwo. W twarzy królikowskiego jest tyle obłudy i fqałszu, zauważyliscie , ze nie tylko z Duda sa jednakowo pro koscielni a nie pro panstwowi, ale tez maja podobne facjaty

 • nord-ost

  Oceniono 17 razy 15

  To Królikowski był autorem zmian w kodeksie postępowania karnego, które to zmiany praktycznie uniemożliwiały ściganie przestępstw.

 • Anna Kawecka

  Oceniono 16 razy 14

  Pani Prezes T. K. J. Przyłębska w roku 1988 też odebrała nominację na sędziego Sądu Rejonowego od przew. Rady Państwa gen. W. Jaruzelskiego.

 • def11

  Oceniono 22 razy 14

  aaa.. prokurator stanu wojennego za zasługi odznaczony towarzysz Piotrowicz co przewodniczącym sejmowej komisji sprawiedliwości jest i praw człowieka !?
  aa towarzysz sekretarz Jasiński co ORLENU jako "zwykły obywatel" szefem jest za ponad 3,5 mln rocznie ?
  aaa Jarek co naczelnik państwa jest, a doktorat w czasach słusznie minionych ..?!

  aaa bo to dobrzy komuniści są

  Prawi i Sprawiedliwi

 • wan20_3

  Oceniono 12 razy 12

  Kurcze co to za zasrańcy poniżej się publikują. Ten antysemicki bełkot półgłówków, którzy na zasadzie kopiuj/wklej zaśmiecają strony. Weźcie chłopaki publikujcie ten bełkot na stronach ONR czy innych, napaskudźcie Gazecie Polskiej czy Tatusiowi Rydzykowi, pewnie pobożny mąż się ucieszy.

 • zd46

  Oceniono 10 razy 10

  Kto jest wazniejszy: imperialista i mnich torunski Trydzyk czy mnich cywilny Krolikowski? Ktory bedzie wydawal polecenia kleczacemu rzadowi?

 • tomtg123

  Oceniono 10 razy 10

  Na przykład taki Jarosław Kaczyński w PRLu dobrowolnie przyjał doktorat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX