"Domagamy się ściągalności alimentów, uznania praw reprodukcyjnych, równej płacy" [Kongres Kobiet]

IX Ogólnopolski Kongres Kobiet - 'Chór Czarownic'

IX Ogólnopolski Kongres Kobiet - 'Chór Czarownic' (Fot. Piotr Skórnicki / Agencja G /)

"Deklarujemy wolę dalszej walki o prawa kobiet i realizację postulatów równościowych, bez których żadna wspólnota nie może być wolną i sprawiedliwą" - czytamy w deklaracji podsumowującej IX ogólnopolski Kongres Kobiet.

"Deklaracja IX ogólnopolskiego Kongresu Kobiet:

My kobiety zgromadzone na ogólnopolskim Kongresie Kobiet w Poznaniu, deklarujemy wolę dalszej walki o prawa kobiet i realizację postulatów równościowych, bez których żadna wspólnota nie może być wolną i sprawiedliwą. Nieustannie i z pełną determinacją domagamy się szacunku dla naszej autonomii i uznania praw reprodukcyjnych, domagamy się podjęcia skutecznych działań przeciwko przemocy a więc stosowania w praktyce Konwencji Rady Europy o zapobieganiu przemocy domowej, domagamy się realnej polityki socjalnej, to znaczy takiej, która nie wyklucza kobiet z rynków pracy i emerytur, domagamy się parytetów w polityce i życiu gospodarczym, domagamy się edukacji nowoczesnej i wolnej od dyskryminacji, domagamy się równej płacy za równą pracę, domagamy się uznania praw osób LGBT, domagamy się zaprzestania dewastacji przyrody, domagamy się ekwiwalentnego do potrzeb wsparcia dla kobiet wychowujących niepełnosprawne dzieci i samotnych matek, domagamy się ściągalności alimentów. Domagamy się równego traktowania, równej wolności, równych szans i możliwości.

Jednocześnie jesteśmy świadome, że żaden z naszych postulatów nie może zostać zrealizowany w państwie, które nie przestrzega podstawowych standardów demokracji. Dziś domagamy się więc wolnych sądów, wolnych mediów, przestrzegania Konstytucji i zasad praworządności.

Jednocześnie deklarujemy wolę inicjowania i wspierania wszelkich inicjatyw, które będą miały na celu wzmocnienie pozycji Polski w Unii Europejskiej i wyprowadzenie jej z dzisiejszej izolacji. Polska musi być krajem europejskim, a nie krajem „na peryferiach”, musi być krajem patrzącym w przyszłość, a nie w przeszłość, musi być krajem ludzi równych w swoich prawach, a nie krajem wykluczającym i opresyjnym. Pragniemy być wolne i równe w demokratycznej Polsce, która jest częścią solidarnej Europy

Poznań, 10 września 2017 r."

Tegoroczny, dziewiąty już Kongres Kobiet w Poznaniu odbył się pod hasłem: Alert dla praw kobiet. Wzięło w nim udział blisko 5 tysięcy delegatek i delegatów z Polski i ze świata. Wśród nich były m.in. Henryka Bochniarz, Małgorzata Fuszara, Danuta Huebner, Magdalena Środa. W niedzielnej sesji swój udział zapowiedziały trzy byłe pierwsze damy: Danuta Wałęsa, Jolanta Kwaśniewska i Anna Komorowska.

Zobacz także
Komentarze (318)
"Domagamy się ściągalności alimentów, uznania praw reprodukcyjnych, równej płacy" [Kongres Kobiet]
Zaloguj się
 • na_pravo

  Oceniono 40 razy 12

  ratuj się kto może!

 • rosomak9

  Oceniono 42 razy 10

  Chór czarownic...cóż za adekwatne określenie. Nie ma chyba bardziej nietolerancyjnej organizacji jak feministki. dla nich jedynym wyznacznikiem jest płeć. Jak można być tak głupim (albo bezczelnym) i twierdzić że kobiety są takie same jak mężczyźni. Otóż nie są. Rodzą dzieci, są słabsze fizycznie, mają miesiączki, menopauzę, są bardziej czułe a przez niski poziom testosteronu mniej agresywne. Dodatkowo ze względu na NATURALNE predyspozycje do opieki nad małymi dziećmi (ktokolwiek twierdzi że tata jest w stanie zastąpić mamę jest imbecylem) przebywają dłużej na zwolnieniach lekarskich. Krócej pracują, dłużej przez to zyją. Są mniej skłonne do ryzykownych zachowań oraz stosowania używek. Mógłbym tak jeszcze wymieniać. Jak równość???Gdzie ta równość???Czy kobiety pracują w kopalniach? Nie. Czy pracują w wojsku? Niestety tak i jak pokazują badania i historia nie nadają się do tego, tak jak facet nie nadaje się na przedszkolankę.
  Te całe farmazolenie o równości jest po prostu chore.
  Zamiencie najlepiej facetów na baby, bo przecież z baby faceta nie zrobicie i będzie git. Lelum polelum

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 18 razy 8

  a ja się domagam równego wieku emerytalnego

 • lesnywladek2

  Oceniono 42 razy 8

  chyba za dużo się naoglądały sexmisji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy