Czy tak będzie wyglądał polski samochód elektryczny? Oto zwycięskie projekty nadwozia

Autor projektu: Damian Woliński

Autor projektu: Damian Woliński (Fot. Elekctromobility Poland)

Spółka Elekctromobility Poland rozstrzygnęła konkurs na koncepcję nadwozia polskiego auta na prąd - autorzy czterech zwycięskich projektów otrzymali po 50 tysięcy złotych. Prezentujemy ich projekty.

Za nieco ponad rok gotowy będzie prototyp polskiego samochodu elektrycznego - zapowiada Ministerstwo Energii i spółka Elekctromobility Poland. Spółka rozstrzygnęła konkurs na koncepcję nadwozia polskiego auta na prąd - autorzy czterech zwycięskich projektów otrzymali po 50 tysięcy złotych.

Za miesiąc zostanie ogłoszony drugi konkurs - na zbudowanie kompletnego samochodu, zdolnego do poruszania się po drogach. Wybrane koncepcje karoserii mają posłużyć jako baza do wypełnienia ich silnikami, bateriami, elektryką, elektroniką, zabudową wnętrza i udogodnieniami. Czas? Do grudnia przyszłego roku, by w 2019 roku można było wypuścić krótkie serie aut do testów. Konkurs będzie miał charakter zamknięty.

"Zbudujemy 6 tys. punktów ładowania"

- Zaprosimy przede wszystkim producentów, którzy za kilka lat chcieliby zająć się produkcją pojazdu elektrycznego. Mamy świadomość, że o produkcji trzeba myśleć od samego początku - mówi szef projektu Elekctromobility, Piotr Zaręba.

Spółka wesprze budowę prototypów - mówi się nawet o 70-cioprocentowym udziale w kosztach. Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski, widzi w aucie na prąd szansę dla gospodarki:  - Zbudujemy 6 tysięcy punktów ładowania w Polsce, da to naszym firmom duży rynek zbytu jeśli chodzi o energię elektryczną - zapowiada.

To jednak wciąż wizja. Punktów mamy nieco ponad 150, nie zawsze czynnych, "polski samochód" to, na razie, model komputerowy, a ulg podatkowych dla aut na prąd jak dotąd brak.

Rozwój sektora elektromobilności jest jednym z ważniejszych projektów zapisanych w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Zakłada ona, że do 2025 roku po polskich drogach będzie jeździć milion pojazdów elektrycznych, głównie produkcji krajowej.

Zobacz także
Komentarze (14)
Czy tak będzie wyglądał polski samochód elektryczny? Oto zwycięskie projekty nadwozia
Zaloguj się
 • cynnik2

  Oceniono 8 razy 2

  Polskiego samochodu elektrycznego nigdy nie będzie.
  Za to jest to kolejny doskonały sposób, by napełnić kieszenie krewnych i znajomych.
  Zaprosicie producentów? Kogo? Oni sobie sami wyprodukują, badania są kosztowne i ciągle bez większych sukcesów (baterie, zasięg i długi czas ładowania), a wam dadzą co najwyżej montownie. 6 tys. punktów ładowań? A prąd skąd? Pewnie z tej elektrowni atomowej, budowanej tak samo jak ten elektryczny samochód.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 1 raz 1

  Polski samochód elektryczny powstanie dokładnie tak samo jak powstał polski roadster Arinera Hussaria, polski samochodód sportowy Syrena 2000 i polska limuzyna Warszawa coś tam...
  A wiecie dlaczego? Bo przemysł motoryzacyjny buduje się przez dziesiątki lat, a kilka marek to już nawet setki... A polscy mitomani, królowie renderu powinni najpierw zacząć od skonstruowania choć motoroweru albo porządnego silnika do kosiarki zanim zaczną się mierzyć z Muskiem

 • cmoscmos

  Oceniono 3 razy 1

  A jak będą wyglądać książeczki KdF (Kraft durch Freude)?

  Przypis dla niekumatych: W takich książeczkach zbierano potwierdzenia wpłacenia składek na Garbusy, w czasach które wyraźnie są wzorem dla miłościwie nam panującej ekipy. Kolejny punkt z listy odhaczony, a były już na przykład: przejęcie Trybunału Konstytucyjnego, Gleichschaltung, Dolchstoßlegende, SturmAbteilungen, ... Ciekawe co będzie następne.

 • Bartek

  Oceniono 3 razy 1

  Projekt nadwozia to najmniej istotny element na typ etapie

 • emkra

  Oceniono 1 raz -1

  Skojarzenia z fiatem 500, renault zoe i twizy, bmw i3 całkowicie przypadkowe? Za takie twórcze rozwinięcie zrealizowanych idei stylistycznych po 50 tys zł? Ktoś sobie jaja robi?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy -1

  Linia nadwozia dowodzi iz w Polsce panuje nazizm.

 • Jan Staszic

  Oceniono 5 razy -1

  To chamska kopia bmw i3.
  Lepiej kupic licencje i skladac go w kraju niz robic podjebki...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy