Czy tak będzie wyglądał polski samochód elektryczny? Oto zwycięskie projekty nadwozia

Tomasz Fenske, TOK FM, awa
13.09.2017 10:35
A A A
Autor projektu: Damian Woliński

Autor projektu: Damian Woliński (Fot. Elekctromobility Poland)

Spółka Elekctromobility Poland rozstrzygnęła konkurs na koncepcję nadwozia polskiego auta na prąd - autorzy czterech zwycięskich projektów otrzymali po 50 tysięcy złotych. Prezentujemy ich projekty.

Za nieco ponad rok gotowy będzie prototyp polskiego samochodu elektrycznego - zapowiada Ministerstwo Energii i spółka Elekctromobility Poland. Spółka rozstrzygnęła konkurs na koncepcję nadwozia polskiego auta na prąd - autorzy czterech zwycięskich projektów otrzymali po 50 tysięcy złotych.

Za miesiąc zostanie ogłoszony drugi konkurs - na zbudowanie kompletnego samochodu, zdolnego do poruszania się po drogach. Wybrane koncepcje karoserii mają posłużyć jako baza do wypełnienia ich silnikami, bateriami, elektryką, elektroniką, zabudową wnętrza i udogodnieniami. Czas? Do grudnia przyszłego roku, by w 2019 roku można było wypuścić krótkie serie aut do testów. Konkurs będzie miał charakter zamknięty.

"Zbudujemy 6 tys. punktów ładowania"

- Zaprosimy przede wszystkim producentów, którzy za kilka lat chcieliby zająć się produkcją pojazdu elektrycznego. Mamy świadomość, że o produkcji trzeba myśleć od samego początku - mówi szef projektu Elekctromobility, Piotr Zaręba.

Spółka wesprze budowę prototypów - mówi się nawet o 70-cioprocentowym udziale w kosztach. Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski, widzi w aucie na prąd szansę dla gospodarki:  - Zbudujemy 6 tysięcy punktów ładowania w Polsce, da to naszym firmom duży rynek zbytu jeśli chodzi o energię elektryczną - zapowiada.

To jednak wciąż wizja. Punktów mamy nieco ponad 150, nie zawsze czynnych, "polski samochód" to, na razie, model komputerowy, a ulg podatkowych dla aut na prąd jak dotąd brak.

Rozwój sektora elektromobilności jest jednym z ważniejszych projektów zapisanych w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Zakłada ona, że do 2025 roku po polskich drogach będzie jeździć milion pojazdów elektrycznych, głównie produkcji krajowej.

Zobacz także
 • 2
Komentarze (14)
Zaloguj się
 • cynnik2

  Oceniono 8 razy 2

  Polskiego samochodu elektrycznego nigdy nie będzie.
  Za to jest to kolejny doskonały sposób, by napełnić kieszenie krewnych i znajomych.
  Zaprosicie producentów? Kogo? Oni sobie sami wyprodukują, badania są kosztowne i ciągle bez większych sukcesów (baterie, zasięg i długi czas ładowania), a wam dadzą co najwyżej montownie. 6 tys. punktów ładowań? A prąd skąd? Pewnie z tej elektrowni atomowej, budowanej tak samo jak ten elektryczny samochód.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 1 raz 1

  Polski samochód elektryczny powstanie dokładnie tak samo jak powstał polski roadster Arinera Hussaria, polski samochodód sportowy Syrena 2000 i polska limuzyna Warszawa coś tam...
  A wiecie dlaczego? Bo przemysł motoryzacyjny buduje się przez dziesiątki lat, a kilka marek to już nawet setki... A polscy mitomani, królowie renderu powinni najpierw zacząć od skonstruowania choć motoroweru albo porządnego silnika do kosiarki zanim zaczną się mierzyć z Muskiem

 • cmoscmos

  Oceniono 3 razy 1

  A jak będą wyglądać książeczki KdF (Kraft durch Freude)?

  Przypis dla niekumatych: W takich książeczkach zbierano potwierdzenia wpłacenia składek na Garbusy, w czasach które wyraźnie są wzorem dla miłościwie nam panującej ekipy. Kolejny punkt z listy odhaczony, a były już na przykład: przejęcie Trybunału Konstytucyjnego, Gleichschaltung, Dolchstoßlegende, SturmAbteilungen, ... Ciekawe co będzie następne.

 • Bartek

  Oceniono 3 razy 1

  Projekt nadwozia to najmniej istotny element na typ etapie

 • emkra

  Oceniono 1 raz -1

  Skojarzenia z fiatem 500, renault zoe i twizy, bmw i3 całkowicie przypadkowe? Za takie twórcze rozwinięcie zrealizowanych idei stylistycznych po 50 tys zł? Ktoś sobie jaja robi?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy -1

  Linia nadwozia dowodzi iz w Polsce panuje nazizm.

 • Jan Staszic

  Oceniono 5 razy -1

  To chamska kopia bmw i3.
  Lepiej kupic licencje i skladac go w kraju niz robic podjebki...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX