Wałęsa o reperacjach: Zapłaciłem ojcem za wojnę, ale dzisiaj powinniśmy zachować się inaczej

Lech Wałęsa podczas rozmowy z Dominiką Wielowieyską.

Lech Wałęsa podczas rozmowy z Dominiką Wielowieyską. (TOK FM)

- To są inne Niemcy. Załatwmy sprawę prosząc, nie naciskając - Lech Wałęsa komentuje sprawę reperacji w rozmowie z Dominiką Wielowieyską.

- Panie prezydencie: co pan sądzi na temat żądań PiS-u w sprawie reperacji od Niemiec? zapytała Wałęsę Dominika Wielowieyska. - Ja zapłaciłem ojcem za wojnę.  - przyznał gość "Poranka Radia TOK FM". 

Reperacje: "Wybaczajmy"

Jak więc w tej sytuacji powinna zachować się Polska? - Jednak pewne rzeczy trzeba załatwiać inaczej. Dzisiaj Niemcy to nasz największy partner. Sprawę można by załatwić bardziej przez prośbę niż nacisk.  

Natomiast pytany, oto czy naprawdę nie powinniśmy respektować stanowisko PRL, powiedział: 

Dzisiaj czyńmy Europę XX wieku, wybaczajmy, a jednocześnie prośmy o zrozumienie i wsparcie, gdy tego potrzebujemy

- podkreślił Lech Wałęsa. 

Zobacz także: "Kaczyński przy Wałęsie zbudował całą karierę i nie przeszkadzały mu informacje o ew. współpracy z SB"

Uchodźcy: "Jestem za tym"

A czy Lech Wałęsa jest za tym, aby przyjmować uchodźców? - Trzeba przyjmować uchodźców. Nie ma rady - przyznał były prezydent, jednocześnie zaznaczając: 

Jestem za tym, aby przyjmować uchodźców. Ale trzeba też pomóc zrobić porządek w ich krajach. Porządek z reżimami

Zdaniem prezydenta i laureata Pokojowej Nagrody Nobla, owszem - potrzebujący pomocy uchodźcy - powinni zamieszkać w Polsce, ale powinni jak najszybciej wrócić do swojego kraju. 

- A te pieniądze, które aktualnie tracimy na pomoc, można przekazać na odbudowę ich krajów - dodał. 

Zobacz także
Komentarze (107)
Wałęsa: "Reparacje? Ja zapłaciłem ojcem za wojnę. Dzisiaj to są inne Niemcy
Zaloguj się
 • jedyny_times

  Oceniono 25 razy 9

  Jak dotąd jedynie Niemcy wypłaciły Polsce reparacje, raz płacąc żywą gotówką za Buzka, dwa tracąc swoje wschodnie dzielnice na rzecz Polski, dzielnice o wiele lepiej rozwinięte cywlizacyjnie od naszych przedwojennych kresów, po trzecie płacąc najwięcej do budżetu UE, ktorego Polska jest największym beneficjentem. Zachodni sojusznicy wystawili nas w 39, wystwili nas w 45 oddając Polskę Stalinowi. Związek Sowiecki, wespół z Hitletem napadł na Polskę, wymordowali rzeszę ludzi, goros polskiej elity intelektualnej wymordowano. Upadlali nas przez lata komuny, doprowadzając Polskę na skraj przepaści finansowej i moralnej, że o rozkradzeniu Polski po wojnie i w czasie wojny nie wspomnę. Ktoś się zająknął z pisu o odszkodowanie do sowietów. Ktoś się zająknąl z usa czy francji czy anglii, o zadośćuczynieniu Polsce, nie słyszalem nawet słowa przepraszam za to że was zdradziliśmy.

 • Peter Parahuz

  Oceniono 7 razy 5

  Panie Prezydencie. Gdyby uchodzcy/imigranci z Afryki/Azji mieli ostatecznie wrocic, to nie byloby tego calego rabanu. Sprowadzeni do Niemiec w latach '60/'70 "goscie-robotnicy" tez mieli wrocic. Specjalnie nie integrowano ich by sie nie zakorzenili w BRD. Zapewne Pan wie jak to sie skonczylo.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 19 razy 5

  >- To są inne Niemcy. Załatwmy sprawę prosząc, nie naciskając - Lech Wałęsa >komentuje sprawę reperacji w rozmowie z Dominiką Wielowieyską.

  A o co tu jeszcze prosić.
  Olsztyn, Gdańsk, Koszalin, Kołobrzeg, Szczecin, Opole, Prusy Wschodnie i Zachodnie, Śląsk to nie wystarczają?
  Jakby dobrze policzyć to może my musielibyśmy dopłacić.

 • zgryz3

  Oceniono 10 razy 4

  Nie chodzi o żadne reparacje, po prostu Kaczyński popisuje się swoją domniemaną twardością przed pisowatym "suwerenkiem", który stanowi 18% rzeczywistego suwerena.

 • state77

  Oceniono 22 razy 4

  Watykan to dopiero nagrabił w Polsce i to od ponad 1000 lat i końca nie widać. Na kolana, całować w pierścień i płacić!

 • marek-ci-2

  Oceniono 22 razy 4

  Czy ja też mógłbym zapłacić za wojnę ojcem? Powiedzmy, ojcem Dyrektorem.

 • Tadeusz Urbańczyk

  Oceniono 3 razy 3

  Ludzie kochani do dziś Niemcy płacą reperacje wojenne innym państwom np.Francji tylko nie Polsce. Nasz kraj został wymordowany i zniszczony jak po wielkim meteorycie. To Niemcy mają dużo ukazanego miłosierdzia bożego bo za to co uczynili i powinni byli być wymazani z mapy świata. Jeżeli jesteś winny śmierci czy kalectwa to w/g prawa płacisz rentę poszkodowanemu do końca życia jego czy rodzinie zadośćuczynienie. Tak,dziś Niemcom oprawcom żyje się bardzo dobrze a ich ofiarom biednie i ciężko się dźwignąć do poziomu ich życia. Gdyby byli biedni to bym ręki po odszkodowania do nich nie kierował. Walczyliśmy na wszystkich frontach a teraz jesteśmy jak ten stary biedny wiarus na schodach . Wydoił nas zachód a później wschód. Jesteśmy męczennikami ostatnich wieków.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 7 razy 3

  TW Bolek nie chce to nie dostanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy