"Samochód ze zwierzętami stoi czasem w 40 stopniowym upale. Raz stał tydzień". Światowy protest

Pikieta 'Otwarte klatki' przeciwko przemocy wobec zwierząt w trakcie przewozu tirami do ubojni.

Pikieta 'Otwarte klatki' przeciwko przemocy wobec zwierząt w trakcie przewozu tirami do ubojni. (Fot. Agnieszka Morcinek / Agencja Gazeta / AGENCJA GAZETA)

Dziś światowa akcja obrońców praw zwierząt. - Konieczny jest całkowity zakaz długodystansowych transportów zwierząt - o postulatach protestu mówiła na antenie Radia TOK FM Marta Grzegorczyk z Compassion In World Farming.

- Podróże często trwają tydzień i nikt nie jest fizycznie w stanie zapewnić zwierzętom odpowiednich warunków - dostępu do wody, pożywienia, czy dłuższej przerwy - o realiach eksportu zwierząt mówiła w TOK FM Marta Grzegorczyk z CIWF.

"Te przepisy nie są respektowane"
Działaczka opowiada, jak naprawdę wygląda traktowanie zwierząt podczas wielogodzinnych przewozów:

- Podróże często trwają tydzień i nikt nie jest fizycznie w stanie zapewnić zwierzętom odpowiednich warunków - dostępu do wody, pożywienia, czy dłuższej przerwy

- mówiła działaczka i zaznaczyła, że nie respektuje się przepisów, które powinny chronić zwierzęta, ani w Polsce, ani w Unii Europejskiej. - Zdarzało się, że samochody z ładunkiem stały na parkingach w upale w ponad 40 st. C. W jednym przypadku taki samochód stał tydzień - opowiadała.

Nie rzadko również samochody przewozowe nie są odpowiednio przygotowane - Nie ma tam wystarczająco miejsca. Nie posiadają odpowiedniej ściółki czy poideł np. dla młodych jagniąt - wyliczała.

Zwierzęta cierpią i giną

- Zwierzęta są transportowane tysiące kilometrów, a jest to zbędne i wiąże się z ogromnym cierpieniem. Śledztwa i materiały gromadzone przez nas przez ostatnie lata pokazują, że regularnie dochodzi do nieprawidłowości - organizatorka kampanii odniosła się przy tym do dramatycznej historii, w której rozkładające się już ciało ciężarnej krowy leżało między przewożonymi zwierzętami aż do ostatecznego miejsca rozładunku.

Apel o skrócenie transportu zwierząt

Akcja CIWF ma na celu doprowadzić do całkowitego zakazu długodystansowych przewozów zwierząt. - Czy to możliwe? - dopytywał redaktor. - Dotychczas udało nam się zlikwidować dopłatę do eksportu żywych zwierząt poza Unię Europejską. Do 2005 roku taki eksport był dofinansowany z pieniędzy podatników - mówiła Grzegorczyk.

Jakie proponują rozwiązania?

Chcemy, aby w przypadku transportu w Unii Europejskiej jego czas został skrócony do max. ośmiu godzin. Kiedy trwa on dłużej nie jest możliwe, aby zapewnić zwierzętom normalne warunki

- mówiła działaczka.

Organizacja ma proste rozwiązanie ułatwiające wprowadzenie tego ograniczenia czasowego - eksport mięsa już przetworzonego.

Światowy protest

Dziś w 32 krajach świata i aż w jedenastu miastach w Polsce (Warszawie, Szczecinie, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku, Bełchatowie, Pile, Rzeszowie i Słupsku) odbędzie się światowy protest przeciwko długodystansowym transportom zwierząt i każdy będzie mógł wziąć w nim udział. Akcje w Polsce organizują - CIWF, Polska Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva oraz BASTA Inicjatywa na Rzecz Zwierząt.

Zobacz także
Komentarze (9)
"Samochód ze zwierzętami stoi czasem w 40 stopniowym upale. Raz stał tydzień". Światowy protest
Zaloguj się
 • pachikun

  Oceniono 12 razy 8

  Gdyby Adolf Hitler wygral ta wojne to moze wlasnie tak protestowala by progresywnie nastawiona mlodziez nazistowska by przwozonym tym mnie wartosciowym podludziom,do obozow zaglady zagwarantowac tzw. humanitarne traktowane zanim wyleca przez komin albo zostana przerobieni na mydlo. Obecnie dokladnie w ten sam sposob z takim samym nastawieniem traktuje sie zwierzeta, nie bez powodow autor “Sztukmistrza z Lublina”, noblista, Izaaka Bashevisa Singer, w opowiadaniu “Listy do Pisarza” napisał: Dla zwierząt wszyscy ludzie to naziści, a ich życie to wieczna Treblinka..

 • tereska77

  Oceniono 9 razy 7

  serce boli. gdyby ludzie widzieli jak wygląda transport i zabijanie zwierząt w rzeźniach większość nie jadłaby mięsa..

 • haja12

  Oceniono 5 razy 3

  jedenie miesa szczegolnie czerwonego wieprzowiny powoduje raka Tyle nauka

 • agat21

  Oceniono 7 razy 1

  Zacznijmy być wreszcie ludźmi. Bo na razie jesteśmy katami i oprawcami niewinnych stworzeń

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy -2

  Przypomina sie slawna wkladka miesna w kamienicach hanny gronkiewicz wal.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy