"Juncker nie mówi skaczmy na głęboką wodę i niektórzy się utopią, tylko działajmy krok po kroku"

Jean-Claude Juncker w Parlamencie Europejskim

Jean-Claude Juncker w Parlamencie Europejskim (Jean Francois Badias (AP Photo/Jean-Francois Badias))

- Kluczowym założeniem jest, że UE będzie szła w kierunku większej integracji i to integracji opartej na strefie euro - mówił w TOK FM Marek Borowski, komentując orędzie szefa Komisji Europejskiej.

Jedność Unii, większa jej integracja i przywiązanie do praworządności - to jedne z tematów poruszonych przez szefa Komisji Europejskiej podczas przemówienia na sesji plenarnej w Strasburgu. Wczoraj Jean-Claude Juncker wygłosił w Europarlamencie doroczne przemówienie o stanie Unii.

- To nie była nowomowa, z której nic nie wynika, ale ciekawe wystąpienie. Juncker zaprezentował, jak rozumiem, nie tylko swój, ale pogląd całej Komisji, w jakim kierunku Unia powinna się rozwijać - tak Marek Borowski komentował wczorajsze orędzie Junckera.

"PiS postawił nas na marginesie"

- Pytanie oczywiście, na ile przedyskutował te założenia z innymi liderami Unii, bo trudno proponować coś, co nie spotka się we Francji, Włoszech czy Hiszpanii z dobrym przyjęciem. Chciałyby do tej listy dodać jeszcze Polskę,  ale niestety nie mogę, bo rząd PiS postawił nas na marginesie tych dyskusji - mówił senator. 

Przypomnijmy, że Jean-Claude Juncker nie poprał utworzenia oddzielnego budżetu strefy euro, choć mówił o linii budżetowej dla euro w budżecie Unii Europejskiej.

- Kluczowym założeniem jest, UE będzie szła w kierunku większej integracji i to integracji opartej na strefie euro. W kwestii wspólnego budżetu strefy euro musi jeszcze dojść do porozumienia liderów strefy euro - mówił Borowski.

Małe kroki w stronę euro

Szef Komisji Europejskiej w swoim wystąpieniu zapowiedział wsparcie dla krajów, które chcą przystąpić do strefy euro, stojąc na stanowisku, że wszystkie kraje unijne powinny do niej wstąpić. Proponował nawet powstanie specjalnego mechanizmu, który miałby to ułatwić. 

- Juncker prezentuje w tej kwestii racjonalne stanowisko. Posuwamy się małym krokami, a nie robimy skok na głęboką wodę i niektórzy się utopią. I pierwszym krokiem jest właśnie ta wyraźniejsza zachęta, żeby kolejne kraje wstępowały do strefy euro - komentował senator. I dodał, że z tego wynika również inne nastawienie liderów strefy euro do krajów, które chciałby jeszcze dołączyć. - Akurat nie chodzi tu o Polskę, bo Polska broni się rękami i nogami - mówił polityk.  

Europa bez zadyszki

- Europa musi oddychać dwoma płucami - wschodnim i zachodnim, w przeciwnym razie dostanie zadyszki - mówił Jean-Claude Juncker w czasie wczorajszego przemówienia w Strasburgu.  Juncker przekonywał, że Unia potrzebuje ministra gospodarki i finansów, który byłby przewodniczącym eurogrupy i który zasiadałby w Komisji Europejskiej. Mówiąc o większej integracji instytucjonalnej Jean-Claude Juncker zaproponował połączenie stanowisk przewodniczących Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej.

Więcej komentarzy do orędzia szefa Komisji Europejskiej:

Komentuje Maciej Zakrocki, TOK FM:

Komentuje Anna Skrzypek z Fundacji Europejskich Studiów Progresywnych:

Komentuje Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce:

Zobacz także
Komentarze (55)
"Juncker nie mówi skaczmy na głęboką wodę i niektórzy się utopią, tylko działajmy krok po kroku"
Zaloguj się
 • airmaro

  Oceniono 12 razy 4

  Juncker mówi: PODTAPIAJMY ICH ETAPAMI, to nie skapną się że są dymani w dupę przez mafie rządowe udające wolne demokratyczne twory.
  www.forumplaskaziemia.pl

 • tomaszursynow

  Oceniono 11 razy 3

  Fabryka Junckersa odżyje pełną parą.

 • agzum

  Oceniono 9 razy 3

  Po Brexicie, Niemcy i Francja bedą miały "pakiet kontrolny" w UE. Na 440 mln mieszkańców UE, będą miały 157 mln, co praktycznie wystarczy im do zablokowania KAŻDEJ nieprzychylnej dla nich zmiany.

  Będzie dokładnie tak samo jak m.in. w spółkach typu PKN, KGHM, PKO, ... największy akcjonariusz (SP) wybiera członków RN, czyli de facto zarząd, i kontroluje całą spółkę.

  Przypomnijcie sobie mapę Europy z 1940/41 roku - UE po brexicie?

 • jaroslaw511

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Borowski , zlituj się Pan ! Poczytaj pan sobie, jak toksyczna i dysfunkcyjna jest wspólna waluta dla różnych gospodarek. Wasze ekonomiczne dyletanctwo każe wam traktować gospodarkę jak gadżet polityczny. Wsparcie dla innych krajów ?! Z czego ? Wydrukują następny bilion euro bez pokrycia i będzie inflacyjna katastrofa. Politycy to ignoranci i zadufani w sobie idioci.
  Ręce opadają !!!

 • mackkaczka

  Oceniono 4 razy 2

  Luuudzie, i taka moczymordka stoi na czele Unii Europejskiej? I jeszcze cos tam z kartki proponuje? O tempora, o mores...wstyd!!!!!

 • mackkaczka

  Oceniono 4 razy 2

  Czy to jest ten pijaczyna, który całuje ludzi w czoło i poklepuje ich? To ten sam Juncker, ktoremu szatniarz tusek zaklada marynarke, bo sie schlal i sam nie potrafi?

 • Black Swan

  Oceniono 14 razy 2

  jedyne czego facet chce to przedłużyć żywot banksterskiego eldorado w swoim państewku...
  Ten gość powinien siedzieć za okradanie społeczeństw Europy a zamiast go zapuszkować to zrobili go szefem... Jest przecież coś chorego w tym, że państewko kelnerów czy fryzjerów ma najwyższe PKB na świecie ... To system podatkowy (a zwłaszcza ustawy o VAT) należy zmienić a nie jeszcze ściślej integrować się z patologią...

 • mariuszdd

  0

  w TOK FM wykłada myśli Junkera komuch Borowski
  Bo do władzy w UE dorwali sie neomarksisci i tworza cos na kształt Republik Radzieckich

 • 66kropek

  0

  Juncker powiedział: Słuchajcie nie możemy stracić takich fajnych kolonii zamieszkałych przez tanich robotników, którzy bulgoczą o swojej odmienności kulturowej .pracują za pół darmo i nie wjeżdżają ciężarówkami w naszych obywateli. Pamiętajcie, że utrzymujemy tam od lat dużą grupę zwolenników, którzy zrobią wszystko aby ten stan rzeczy utrzymać. Niestety zawiedli oni nieco nasze nadzieje, ale pracujmy nad tym aby to zmienić.Ktoś nas w końcu w Brukseli musi utrzymać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy