Kownacki: Miejmy nadzieję, że wojska rosyjskie po ćwiczeniach nie zostaną na Białorusi

Szef MON Antoni Macierewicz i wiceminister Bartosz Kownacki (fot. Sławomir Kamiński/AG)

Szef MON Antoni Macierewicz i wiceminister Bartosz Kownacki (fot. Sławomir Kamiński/AG) (Szef MON Antoni Macierewicz i wiceminister Bartosz Kownacki (fot. Sławomir Kamiński/AG))

- Rosyjskie ćwiczenia wojskowe są zawsze powiązane z ważnymi działaniami operacyjnymi, często agresywnymi - mówił w TOK FM wiceminister obrony narodowej, Bartosz Kownacki.

- Obawia się pan, panie ministrze, ćwiczeń Zapad? - pytała Karolina Lewicka w "Wywiadzie politycznym" swojego gościa Bartosza Kownackiego, wiceminister obrony narodowej. 

- Z ćwiczeniami rosyjskimi zawsze jest pewien problem - zarówno te ćwiczenia w 2009 roku jak i 2014 roku zawsze dalece odbiegały od tego, co deklarowała strona rosyjska. Po tych działaniach były interwencje, czy to w Gruzji, czy też na Ukrainie. Czy to przed czy po - takie ćwiczenia są zawsze powiązane z ważnymi działaniami operacyjnymi, często agresywnymi - stwierdził Kownacki i zapewnił, że dokładnie obserwuje ich przebieg. 

Niestety wiemy jedno, że deklaracje rosyjskie mówiące o tym, że to jest kilkanaście tysięcy żołnierzy nie są oparte na faktach. Mam nadzieję, że to nie skończy się tym, że wojska rosyjskie zostaną na terenie Białorusi

- podsumował Kownacki. 

"To też jest cel Rosji"

- Powinniśmy się rozsądnie bać, ale nie dać się zwariować. W samej Rosji w 2017 roku prowadzi się ok. 3 tysięcy różnych przedsięwzięć szkoleniowych. Te duże sił zbrojne ćwiczą na różnych szczeblach i teraz jest faktycznie kulminacja. Ale z naszego punktu widzenia należy je przede wszystkim uważnie obserwować - komentował z kolei gen. Jarosław Stróżyk, były zastępca dyrektora Zarządu Wywiadu w Kwaterze Głównej NATO, ekspert Fundacji Stratpoints.

Generał Stróżyk stwierdził, że od 2008 roku trwa złota dekada szkoleniowa i modernizacyjna w rosyjskiej armii, które pochłania ogromne nakłady finansowe.

Rozumiem gorączkę w mediach, ale to też jest cel Rosji - pokaz siły, pokaz, że są gotowi do konfrontacji 

- mówił generał.

- W czasie samych ćwiczeń może się zdarzyć jakiś incydent, ale przy tych ćwiczeniach Putin będzie chciał przede wszystkim pokazać, że to ćwiczenia obronne i udowodnić, że to podejście NATO jest rusofobiczne - komentował generał. 

Charakter czysto obronny?

Rosja i Białoruś w czwartek rozpoczęły na poligonach wielkie manewry Zapad 2017, które potrwają do 20 września. Odbędą się na Białorusi, na zachodzie Rosji, w obwodzie kaliningradzkim i na Morzu Bałtyckim. NATO od wielu miesięcy wyraża zaniepokojenie i  domaga się wpuszczenia międzynarodowych obserwatorów. Rosyjskie ministerstwo obrony powtarza, że manewry mają czysto obronny charakter.

Zobacz także
Komentarze (97)
Kownacki: Miejmy nadzieję, że wojska rosyjskie po ćwiczeniach nie zostaną na Białorusi
Zaloguj się
 • bacowa

  Oceniono 17 razy 9

  Antoni jak człowiek Putina doskonale orientuje się w sytuacji

  dla zmylenia przeciwnika rżnie głupa

 • cezarykaminski

  Oceniono 12 razy 6

  panie Kownacki, gó... ci do Białorusi. Sam sprowadziłes do polski Amerykanów, więc morda w wiadro o cisza, gnojku sprzedajny. Jesli Białoruś zechce to na jej terytorium będzie milion rosyjskich zołnierzy. takie ich prawo, buraku

 • jael53

  Oceniono 7 razy 5

  Kownacki, Kownacki... czy to ten pan z dobrymi koleżeńskimi kontaktami w partii "Zmiana"?

 • e50504

  Oceniono 14 razy 4

  Przecież przerzut wojsk amerykańskich wojsk do Polski i krajów bałtyckich miał czysto obronny charakter. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć w czym problem?

 • basiacan

  Oceniono 9 razy 3

  Jak mozna pytac o cokolwiek kretyna z PiS-u I na dodatek zastepce swira Antka!!!

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 14 razy 2

  >Miejmy nadzieję, że wojska rosyjskie po ćwiczeniach nie zostaną na Białorusi

  A co z amerykańskimi "instruktorami" przebywającymi na Ukrainie?
  Co z amerykańskimi okrętami wojennymi regularnie odwiedzającymi ukraińskie porty?
  Co z amerykańskimi wojskami w Polsce i w krajach bałtyckich?
  Ja tam bym się nie dziwił gdyby Rosjanie zbudowali bazy na Białorusi.

 • bezspokoju

  Oceniono 6 razy 2

  Kownacki - "wielki autorytet" i arogancki pyszałek mówi bo mówi, choć niewiele wie i na wojsku i obronie narodowej się nie zna. To taki "Misiewicz", tylko szczuplejszy z niego burak.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Polecamy