Rusza akcja "Wszystkie światła na Prezydenta!". Organizatorzy: Jesteśmy pełni obaw

- Zwycięstwo w lipcu dało ludziom satysfakcję, ale to nie znaczy, że składamy transparenty. To ostatni moment, żeby przypomnieć panu prezydentowi głos, który wtedy wybrzmiał - mówi Mari Świetlik. Akcja Demokracja organizuje demonstrację przez Pałacem Prezydenckim i sądami w całym kraju.

Akcja "Wszystkie światła na Prezydenta" zacznie się w piątek 22 września o 19. Tak jak podczas wszystkich manifestacji organizowanych przez fundację - uczestnicy proszeni są o zabranie zniczy, świeczek. Akcję popiera KRS.

- To jest ostatni moment, żeby przypomnieć panu prezydentowi ten głos, który wybrzmiał w lipcu. Wtedy mówiliśmy bardzo wyraźnie, że nie chcemy ustaw przygotowanych przez PiS. Zwycięstwo dało ludziom satysfakcję, ale to nie znaczy, że składamy transparenty i uważamy, że wszystko jest załatwione - mówiła w TOK FM Maria Świetlik z Akcji Demokracji.

"Jesteśmy pełni obaw"

Współpracownicy prezydenta zapowiedzieli, że prezydent przedstawi projekty ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym najprawdopodobniej w najbliższy poniedziałek.

- Chcielibyśmy, żeby te projekty nie były tylko drobną korektą propozycji PiS.  Zwracaliśmy się o to przez całe lato, pisaliśmy listy do prezydenta. Chcemy Polski, w której niezależność władzy sądowniczej jest ważnym filarem ustroju - stwierdziła Maria Świetlik.

Jak przyznała, niepokoją ją sygnały dotyczące ew. kształtu prezydenckich ustaw.

- Mam wrażenie, że to co proponuje prezydent to prosta podmiana nadzoru, który miał sprawować minister sprawiedliwości, na prezydenta. A to nie chodzi o to. To niczego nie zmienia. Ludzie wyraźnie mówią "reforma jest potrzebna", ale metodą nie jest oddanie pełnej kontroli dwóm-trzem osobom w państwie. Zdecydowanie jesteśmy pełni obaw, ale mimo to nie tracimy nadziei - przyznała działaczka Akcji Demokracji.

Świetlik zwróciła uwagę, że prezydent przez dwa miesiące prac nad projektami, konsultował się "tylko z partiami politycznymi". -  A to nie jest pełna konsultacja społeczna.

"Grzęźnięcie w intelektualnym bagnie" - Żakowski o tym, jak prof. Królikowski rozlicza sędziów SN>>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (129)
"Wszystkie światła na Prezydenta!". Protest Akcji Demokracja
Zaloguj się
 • 99venus

  Oceniono 39 razy 27

  Mam dziwne przeczucie,że ta zorganizowana akcja wetowania naiwnym dała 5 minut radości ale niczego nie zmieni.PiS zawłaszczył państwo i go nie odda bez bólu.Społeczeństwo zmienia się w 38 milionów niewolników.

 • jpy1

  Oceniono 34 razy 22

  Dudzie trzeba przypomnieć. Zwłaszcza jemu. Prawnikowi, który złamał Konstytucję.

 • def11

  Oceniono 31 razy 19

  Być trzeba, choć obawiam się, że już swoje "światełko" prezes Kaczyński zaniósł prezydentowi ..

 • ziggybum

  Oceniono 26 razy 18

  Dajcie spokój - Duda ograł was jak dzieci. Wetem zagrał w dobrego (on) i złego (reszta PiS) policjanta - uspokoił protesty, zwiększył poparcie dla siebie i PiS. I nadal bezkarnie łamie konstytucję. A opozycja i sędziowie tylko przychodzą z nim dyskutować, kłaniać się...

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 30 razy 16

  Duda jest prezydentem, to znaczy jest głównym strażnikiem konstytucji.
  Duda nagminnie dopuszcza się deliktów konstytucyjnych. Ostatnio zrobił to 18 września robiąc sędziego TK z dublera na miejsce zmarłego dublera. Czyli delikt na delikcie.
  Wszystko wskazuje na to, że ustawy sądowe, które szykuje również będą niekonstytucyjne, jak te które zawetował. Zmiana dotyczyć będzie zapewne tylko zagarnięcia dla siebie uprawnień, które uprzednio zagarnął dla siebie prokurator generalny.
  Duda podpisał niekonstytucyjną ustawę o sądach powszechnych, która właściwie jest najważniejsza dla obywateli, bo nie miał w niej żadnych własnych interesów.

  Wiązanie jakichkolwiek nadziei z Dudą jest wyrazem żałosnej naiwności

  Obawiam się, że obecnie zgromadzenie ze światełkami przed Pałacem Namiestnikowskim może okazać się błazenadą, szczególnie że Gersdorf uczestnicząc w dudowej „imprezie” 18 września zaakceptowała łamanie konstytucji.

  Dobrze byłoby nie ośmieszać i nie niszczyć pamięci o wielotysięcznych manifestacjach lipcowych.

 • vor-tok

  Oceniono 19 razy 13

  przepraszam ale o jakim lipcowym zwycięstwie mówimy ?
  tak łatwo zapomnieliśmy o trzeciej niezawetowanej ustawie ?

 • poppers68

  Oceniono 18 razy 10

  Piszę tak już od lipca a Wy - Kochani nadal dajecie wiarę...
  No, cóź - wkręcić się dali wszyscy a głupiutkie media w szczególności. Nie mogę już oglądać Anity Werner w TVN24 nieustannie deklamującej o wybiciu się na niepodległość AD albo konflikcie w PIS.
  NIE MA I NIE BYŁO ŻADNEGO KONFLIKTU.
  Weta ? Tylko dlatego aby to KACZYŃSKI mógł w razie czego wybierać sędziów Sądu Najwyższego a nie niepewny Ziobro. Przecież to SN może osobiście w przyszłości narobić kłopotów Kaczyńskiemu. Dlatego polecił AD zawetować obie ustawy aby wstawić AD jako tego, który wybierze sędziów. Polecił podpisać ustawę nr. 3 bo ta ustawa krzywdy Kaczyńskiemu nie zrobi i ma ją gdzieś.
  Awanse generalskie? Po prostu, Kaczyński boi się Macierewicza. Zapewne Maciarewicz ma wiedzę o przeszłości braci K. albo o preferencjach obyczajowych prezesa PIS. To wystarczy.
  Kaczyński nie chce prywatnej armii Macierewicza w Polsce. Czy Przewrót Majowy mógł zdarzyć się tylko raz?
  Zatem Kochani - nie miejcie złudzeń.

 • kociewiak999

  Oceniono 22 razy 10

  ..juz jest kupiony ! teraz tylko namiesza ,zmiksuje i zupa bedzie ta sama ale w menu prezydenta a obywatel musi uwierzyc ze to wielka reforma !!!

 • tegepe

  Oceniono 27 razy 9

  Oby ludzie zechcieli znowu przyjść!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX