Kwaśniewski: Wygrana Merkel to dobra wiadomość dla Polski

- Polityka niemiecka wobec Polski będzie przewidywalna, czyli Berlin będzie się starał utrzymać relacje na dobrym poziomie - tak Aleksander Kwaśniewski mówił o ew. sukcesie wyborczym Angeli Merkel. Wg sondaży i ekspertów, praktycznie nie ma szans, by kanclerz w niedzielę przegrała.

Angela Merkel - i jej CDU - od miesięcy prowadzi w sondażach poparcia. Rywal kanclerz - były szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz - przez większość kampanii wyborczej nie był w stanie zagrozić Merkel.

To wielkie szczęście, że wybory niemieckie są przewidywalne. W Europie i w Polsce potrzebujemy miejsc, w których  możemy przewidzieć, co będzie się działo

- mówił w TOK FM Aleksander Kwaśniewski. 

Zdaniem byłego prezydenta, wygrana Merkel to dobra wiadomość dla Polski. - Polityka niemiecka wobec Polski będzie przewidywalna, czyli będzie - mimo wszystkich naszych działań - skupiała się na tym, by tych stosunków nie zepsuć. My temu nie pomagamy, np. akcją dotycząca reparacji, ale Niemcy wytrzymają ten nacisk i będą starali się utrzymać na dobrym poziomie - uważa Kwaśniewski.

"Zostaniemy sami za dorożką, która odjeżdża"

Niemieckie wybory będą też miały, według byłego prezydenta, duży wpływ na przyśpieszenie w Unii Europejskiej. - Niewątpliwie dojdzie do mocnych rozmów między Angelą Merkel i Emmanuelem Macronem, w sprawie niezbędnych reform w UE, czyli de facto potwierdzenia scenariusza Unii wielu prędkości. Już nie dwóch prędkości tylko wielu - stwierdził gość TOK FM.

Jak wyjaśniał w najważniejszej grupie, UE pierwszej prędkości znajdą się właśnie Niemcy i Francja.

Prędkość druga to kraje strefy euro. Prędkość trzecia, to ci którzy chcą wejść do strefy euro. A proszę zwrócić uwagę, że już Węgrzy zaczynają o tym mówić. A jak znam ich pragmatyzm, to wejdą do strefy euro. Podobnie jak Czesi. My zostaniemy sami za tą dorożką, która odjedzie

Zgodnie ze scenariuszem byłego prezydenta, kolejną grupę stworzą "grupa Schengen, gotowa na relokację uchodźców", "prędkość piąta - to ci którzy nie chcą relokacji, czyli także my". 

- Prędkość szósta  to będzie Wielka Brytania po brexicie, a prędkość siódma to Ukraina, która chce wejść do UE. Wszystko to będzie Unia Europejska natomiast oczywiście spełni się marzenia Polski, by było elastycznie. Będzie bardzo elastycznie, ale niekoniecznie dla nas korzystnie- ocenił były prezydent.

Na marginesie

Kwaśniewski uważa, że podział UE na wspólnotę wielu prędkości w połączeniu z postawą i działaniami obecnych polskich władz, oznaczać będzie utratę wpływu na decyzje zapadające we wspólnocie. A także odsunięcie Polski od korzyści wynikające z dobrej koniunktury gospodarczej w strefie euro.

Nikt nas nie będzie z UE wypychał, chyba że sami się wypchniemy. Czy to spowoduje refleksje w PiS? Wątpię

- podsumował były prezydent w rozmowie z Jackiem Żakowskim.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (9)
Kwaśniewski: Wygrana Merkel to dobra wiadomość dla Polski
Zaloguj się
 • jezierskiadam

  Oceniono 3 razy 1

  Zanim zaczniemy usuwanie Kaczyńskiego, powinniśmy przeanalizować pozycję jaką zajmuje on w polskim życiu politycznym.
  Kaczyński objął stanowisko dożywotniego, nieusuwalnego prezesa partii. Ustala skład rządu, dyktuje ustawy, decyduje o obsadzie stanowisk w nomenklaturze partii i rządu, steruje zachowaniami prezydenta.

  Pan życia i śmierci pisiackiej klasy politycznej ponosi odpowiedzialność przed urojoną instancją nazywaną bogiem.

  Podobieństwo do pozycji zajmowanej w PRL przez I Sekretarza Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej jest wyraźne i istotne.
  I Sekretarz PZPR był wybierany na dożywotnie stanowisko o niemal identycznych kompetencjach.
  Zasadniczą różnicą i prawie jedyną jest, że I Sekretarz ponosił odpowiedzialność przed aktualnym sekretarzem Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR). Osoba nadzorcy została zastąpiona Bogiem w Trójcy Jedynym (BwTJ).

  Wśród I Sekretarzy KC PZPR naprawdę dożywotnio sprawował swoją funkcję B. Bierut. Sprawował i sprawował, aż pojechał na zjazd sowieckich komunistów, na którym właśnie następowała zmiana na stanowisku capo di tutti capi. Tam się rozchorował i wrócił w skrzynce dębowej. Podobno choroba miała bardzo gwałtowny przebieg. Podobno.

  W. Gomułka odszedł ze stanowiska za pomocą Grudnia 70.
  E. Gierek za pomocą Sierpnia 80.
  W. Jaruzelski za pomocą Okrągłego Stołu.
  Wszyscy trzej przeżyli usunięcie z dożywotniego stanowiska.

  Zalecałbym usuwanie J. Kaczyńskiego Metodą Okrągłego Stołu (MOS). Metoda jest sprawdzona i skuteczna.
  Na potrzeby Kaczyńskiego MOS można zmodyfikować i natychmiast po usunięciu Kaczyńskiego przystąpić do lustracji jego.

  Metody Sierpnia 80 nie polecam. Na metodę tę zwaną dziś Metodą Kolorowej Rewolucji, albo Rewolucji Kwiatowej, stratedzy z USA znaleźli sposób, który zastosowali w Libii, Egipcie, w Syrii i na Ukrainie.

  Gdyby Breżniew przysłał do Stoczni im. Lenina kilku snajperów wyspecjalizowanych w zabijaniu małych dzieci i kobiet ciężarnych, wydarzenia w Gdańsku potoczyłyby się inaczej.

 • wortat

  Oceniono 1 raz 1

  Zgadzam się z Kwaśniewskim w 40%.

 • getz54

  Oceniono 4 razy 0

  Bardzo dobra wiadomośc. Angela Merkel jak to kobieta, moze sobie pozwolic na więcej, znacznie więcej. Z miłym uśmiechem witając Dudę, moze zadac mu niewinne pytanie poza protokołem dyplomatycznym, ....to kiedy pan stanie się prawdziwym męzczyzną, prezydentem ?? W rozmowie w 4 oczy w pałacu prezydenckim, zapytac, czy to prawda, ze boisz się Kaczyńskiego ?? Co z tym Macierewiczem się dzieje ?
  O takich rozmowach byc moze dowiemy się za kilkadziesiąt lat z czyiś pamiętników.
  Kwatera NATO, rozmowy delegacji polskiej z Amerykańskim sekretarzem obrony. Po jednej stronie Macierewicz z tłumaczami, po drugiej Matis ze swoją obstawą i dwie kobiety. Kobiety pilnie przyglają się, wręcz wpatrują w naszą delegację, dyskretnie coś notując. To są wybitne psycholozki, kazda w swojej dziedzinie. W końcu Macierewicza Amerykanie widzą po raz pierwszy, jest dla nich zagadką. W Brukseli Antek przechodząc obok stołu obrad, gwizdnął tabliczkę z napisem POLAND i opuścił zebranie ministrów obrony państw NATO. Polska nie była na tym szczycie reprezentowana. Normalny człowiek czegoś takiego nie robi. Amerykanie ryzykują zyciem swoich zołnierzy

 • getz54

  Oceniono 3 razy -1

  cdn .... cos mnie wywaliło w kosmos.
  Amerykanie sprzedają nam broń nowej generacji, Macierewicz w Polsce jest postrzegany jako rosyjski szpieg, trzeba rozpracowac jego portret psychologiczny.
  Szydło lubi jak się ją chwali za ubiór, zawsze elegancki mundurek jak w Koreii Pólnocnej, Duda lubi jak się go chwali i okazuje wyrazem twarzy akceptację i zainteresowanie. Są wtedy gotowi na kazde ustępstwo. Kaczyński gdy tylko zobaczy na twarzy rozmówcy zdziwienie, uśmiech politowania, zaskoczenie widokiem jego mizernej osoby, koleś moze juz wyjśc, niczego nie załatwi, zostanie wykreślony raz na zawsze z jego notesu. Dlatego Kaczyński nie ma przyjaciół, kazdemu zywemu człowiekowi, który się z nim spotkał nie udaje się powstrzymac od takich reakcji. Prezydent Niemiec powiedział do Dudy przed rozmowami o reparacjach, Andrzej, jesteśmy powaznymi ludzmi ...... Duda urósł, wreszcie ktoś traktuje go powaznie, i to prezydent Niemiec !! I juz po sprawie, to znaczy po marzeniach o jakichkolwiek pieniądzach. Te kobiety z Pentagonu napiszą raport, Mattis przekaze go Trumpowi, i wojska amerykańskie przeniosą się do Rumunii, Patrioty staną w hangarze obok helikopterów, samolotów M-36 Master. I cała nadzieja znowu w Panu Słodowym, ze je zrobi od nowa.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy -2

  Lewactwo od swoich niemowlecych poczatkow cierpialo na nieuleczalny syndrom bohatera. Diagnozy opresyjnoisci swiata doprawadzila was leaakow z czerska na czele do znanego w psychologii syndromu strazaka ktory podpala las aby moc go bohatersko gasic jednym z klininicznych przypadkow lewactwa byla pielegniarka Genine Jones podajaca niemowlakom roztwor chlorku suksamentiowego by moc dokonywac spektakularnych reanimacji na oczach wniebowziertych tzw. biernych lewakow, ktorzy zamiast dzwonic po policje niszczyli karty pacjenta. W przypadku was czerska takim chlorkiem suksamentiowym byla smiertelna stawka dwa pincdziesiunt na godzine czy 70 letni wiek emerytalny 23% VAT na wyroby dzieciece i mniejsza niz w dahomeju stawka wolna od podatku dwa pincset.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX