Wiceminister sugeruje, że węgiel drożeje od walki ze smogiem. "To niepoważne", "Szkodliwa retoryka"

Jak uchwałą o jakości powietrza może podnieść cenę węgla? Zdaniem wiceministra energii zależność jest oczywista. Samorządowcy i ekolodzy komentują, że takie stawianie sprawy jest niepoważne, a zarazem groźne.

Rosną ceny węgla dla indywidualnych odbiorców. Obecnie węgiel kosztuje nawet o 20 proc. więcej niż przed rokiem. Według danych resortu energii w sierpniu 2015 r. tzw. węgiel gruby z PGG kosztował średnio (u producenta) 718 zł za tonę, rok później 706 zł, a w tym roku 828 zł za tonę.

Winni ekolodzy i samorządowcy?

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski wśród przyczyn wzrostu cen węgla dla odbiorców indywidualnych wskazuje na przyjęte przez samorządy województw małopolskiego i śląskiego uchwały antysmogowe.

Odsyłam do tych wszystkich, którzy są takimi wrażliwymi na  czystość powietrza między innymi do marszałków województwa śląskiego i małopolskiego, żeby się przyjrzeć jaką wyrwę na rynku i jak wpłynęło to na cenę węgla dla ogrodnictwa, dla odbiorcy indywidualnego uchwały, które te województwa podjęły. Bo nie tylko cena jest kształtowana przez PGG, ale również ta cena jest kształtowana na rynku również poprzez decyzje administracyjne

- mówił Tobiszowski w rozmowie z dziennikarzami. Z kolei odpowiadając w Sejmie na pytanie posłów Platformy Obywatelskiej o ceny węgla dla indywidualnych odbiorców Tobiszowski mówił, że wspomniane uchwały eliminują z rynku ok. 2 mln ton węgla - nie tylko zanieczyszczające środowisko muły i flotokoncentraty, ale także miały energetyczne i tzw. węgiel gruby.

Według Tobiszowskiego producenci węgla powinni mieć więcej czasu na przygotowanie się do nowych regulacji poprzez takie zaprojektowanie produkcji, by mogli produkować więcej tzw. ekogroszków. Przypomniał, że na tego typu inwestycje kopalnie potrzebują czasu - nawet do dwóch lat.

To niepoważne - mówią wywoływani do tablicy samorządowcy

Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa komentuje wypowiedzi wiceministra jednoznacznie:

To, że Polska Grupa Górnicza podnosi ceny węgla w Polsce ma się nijak do tego, że chcemy wymienić w ciągu 10 lat piece i palić czystszym paliwem w tych piecach. Jest to niepoważne

Marszałek Saługa dodaje też, że PGG jako firma dotowana z budżetu państwa, powinna bardziej aktywnie włączyć się w działania poprawiające jakość powietrza.

Takie stawianie sprawy jest wręcz szkodliwe - mówią ekolodzy

- W ciągu ostatniego roku cena węgla na międzynarodowych rynkach wzrosła o ponad 50 procent a zatem przypisywanie tego wzrostu wprowadzeniu antysmogowych regulacji jest najzwyczajniej w świecie wprowadzaniem ludzi w błąd - mówi krakowskiej reporterce radia TOK FM Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego i dodaje:

 Taka retoryka jest szkodliwa bo ludzie nabierają przekonania iż walka ze smogiem prowadzi do wzrostu cen węgla

Guła podkreśla, że w jego opinii takie stawianie sprawy to świadomy zabieg mający antagonizować społeczeństwo.

A ile ostatecznie można będzie wkrótce zapłacić za węgiel w detalu?

Wiceminister Tobiszowski nie odniósł się w Sejmie do przytaczanych przez posła PO Pawła Bańkowskiego danych, zgodnie z którymi w obecnym sezonie grzewczym cena węgla typu orzech może przekroczyć tysiąc zł za tonę.

Jednocześnie poinformował, że cena węgla opałowego z Polskiej Grupy Górniczej w ciągu ostatnich dwóch lat - między sierpniem 2015 a wrześniem 2017 r. - wzrosła średnio o 16 proc., podczas  gdy ceny węgla na rynkach światowych wzrosły w tym czasie o ok. 65 proc. Ma to powodować konkurencyjność węgla z polskich kopalń.

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (51)
Wiceminister sugeruje, że węgiel drożeje od walki ze smogiem. "To niepoważne", "Szkodliwa retoryka"
Zaloguj się
 • dramaturgwasilyj

  Oceniono 25 razy 23

  Pogardliwe słowa „odsyłam do tych wszystkich, którzy są takimi wrażliwymi na czystość powietrza” powinny tego gruboskórnego buca natychmiast zdyskwalifikować w opinii publicznej.

  Polska, ty nieuku, jest zimą jednym z 2 najbardziej zasmrodzonych krajów Europy. W tym kontekście, i w kontekście ewidentnie prosmogowych działań rządu, prdolenie o tym, że PiSowi zależy na dobru Polski można wsadzić między bajki.

 • i.o.to.chodzi

  Oceniono 17 razy 15

  Nowa zasada Tobiszowskiego: zmniejszony popyt zwiększa cenę.

  O jednej rzeczy Tobiszowski zapomniał: polskie kopalnie nie są w stanie zaspokoić zapotrzebowania na węgiel dla polskiej energetyki i dlatego z roku na rok importujemy coraz więcej węgla.

  A to, że odpady węglowe sprzedawane przez kopalnie jako węgiel były lukratywnym rynkiem dla kopalń, to jest jasne. W normalnych warunkach kopalnie musiałyby płacić za ich utylizację, tymczasem przez lata sprzedawano je jako opał.

  Górnictwo w Polsce czeka ogromny krach. Nie pomogą ogromne miliardy ładowane rok po roku w branżę.

 • ironic77

  Oceniono 13 razy 11

  I jak tu nie skomentować? Typowy PiSowski debilizm z butą i arogancją...

 • Aram Paszlowski

  Oceniono 13 razy 11

  Oczywiście, tylko unikalne w skali świata społeczeństwo idiotów doceni palenie węglem nie dostrzegając związku palenia węglem z wszechogarniającym smrodem i wynikającym z tego permanentnym dyskomfortem. Tylko tak wyjątkowe społeczeństwo wybierze kłamców i cyników utwierdzających je w przekonaniu, że nie warto zapłacić za możliwość spania przy otwartym oknie bez obawy o duszności lub raka.

 • adolfiutin11

  Oceniono 9 razy 7

  Ten PIS ma nas za idiotów. Ręce opadają.........

 • aa0010

  Oceniono 10 razy 6

  Wyższe ceny węgla są po to by górnik polski z 50 krotnie niższą wydajnością pracy od górnika światowego miał 2 razy wyższe zarobki od średniej polskiej, a emeryt górnik niczym umrze brał 10 razy więcej pieniędzy (około 2 miliony złotych) niż bierze emeryt niegórnik , a górnik płaci tylko około 7procent składek emerytalnych. To totalna niesprawiedliwość państwa wobec swoich obywateli.

 • Wojciech Szymalski

  Oceniono 6 razy 4

  Może warto przy tej okazji obejrzeć "Schyłek węgla", czyli jeden z odcinków "Punktu Krytycznego". Może będzie to pouczające. Seria leci na kanałach Discovery. Węgiel drożeje, bo jest wydobywany z coraz większej głębokości. W Polsce dopłacamy do tego węgla też coraz więcej, ale drogi jest i będzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX