Ma niepełnosprawnego 42-letniego syna, dostaje 854 zł emerytury, nie przysługuje jej nic więcej

Pani Maria od 30 lat samotnie wychowuje niepełnosprawnego syna

Pani Maria od 30 lat samotnie wychowuje niepełnosprawnego syna (Fot.Grafika ilustracyjna)

Pani Maria dostaje 854 zł emerytury. Wychowując niepełnosprawnego syna, zarabiała w domu: skręcała zabawki, szyła. Gdyby nie pracowała, dostałaby świadczenie pielęgnacyjne, a tak jej ono nie przysługuje. Teraz walczy o zmianę przepisów.

- Potrzebne są zmiany systemowe - słyszymy od prawników, reprezentujących przed sądem samotną matkę dorosłego, niepełnosprawnego syna. Kobieta wychowując dziecko, pracowała chałupniczo. Dziś jest tak, że dostaje 854 zł emerytury, ale nie ma prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na syna, które wynosi 1406 zł. Nie przysługuje jej nawet różnica między tymi kwotami. Tak jak innym rodzicom w całej Polsce.

Wypracowała emeryturę, tylko, że…

Pani Maria* jest mamą 42-letniego Wojtka*. Wychowuje go samotnie od ponad 30 lat.  Syn ma ciężkie porażenie mózgowe, a do tego padaczkę lekooporną. Nie mówi, nie chodzi, sam nie je, jest karmiony przez mamę wyłącznie pokarmami zmiksowanymi. Matka podporządkowała mu całe swoje życie. Wychowując syna, przez ok. 20 lat zarabiała na pracy w domu: najpierw trochę szyła, potem składała plastikowe zabawki. By zarobić, ale też wypracować sobie prawo do emerytury. Dziś dostaje 854 zł.

Gdy wystąpiła do prezydenta miasta, w którym mieszka (prosi o niepodawanie, o jakie miasto chodzi) o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego na Wojtka, dostała decyzję odmową. Okazało się bowiem, że aktualnie obowiązujące przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych wykluczają możliwość przyznania świadczenia opiekunom osób z niepełnosprawnościami, jeśli mają ustalone prawo do emerytury lub renty – niezależnie od ich wysokości. Decyzja prezydenta została utrzymana w mocy przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

„Sąd trzyma kciuki za zmianę prawa”

W postępowaniu o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego panią Marię na prośbę HFPC reprezentują pro bono radca prawny Katarzyna Kucharczyk oraz aplikant radcowski Bartłomiej Kowalczyk. Sprawa była już w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, ale i tu nie udało się nic wywalczyć. Jednak, jak mówią prawnicy, nawet sąd zwracał uwagę, że po prostu ma związane ręce. – Sąd stwierdził, że trzyma wręcz kciuki za to, aby nam się powiodło w podejmowaniu dalszych prób pomocy pani Marii. Chodzi bądź o uchylenie decyzji odmownych, bądź wprost – o zmianę przepisów – mówi B. Kowalczyk.

Rzecz w tym, by matka mogła dostać różnicę między emeryturą a świadczeniem. Jest bowiem tak, że matka, która nigdy nie pracowała i nie ma prawa do emerytury dostaje na swoje dorosłe dziecko 1406 zł – a pani Maria – niejako za karę za to, że trochę pracowała – tylko 854 zł. – Gdzie tu jest sprawiedliwość i zrozumienie państwa dla takich matek jak ja? – pyta nasza rozmówczyni.

Wyżyć za 800 zł

Na fakt, że przepisy są niesprawiedliwe zwracają uwagę także prawnicy. – Konieczność egzystencji przez panią Marię za 800 zł uwłacza godności człowieka. A godność jest jedną z tych wartości, które powinno realizować demokratyczne państwo prawa – mówi mec. K. Kucharczyk. - Sam fakt posiadania prawa do emerytury nie zmienia w sposób automatyczny sytuacji opiekunów, gdyż nadal mogą oni nie dysponować dostateczną pulą środków na utrzymanie siebie i osoby z niepełnosprawnością. Odwoływanie się do takiego formalnego kryterium, bez zwracania uwagi na wysokość otrzymywanej emerytury, może być arbitralne i nieuzasadnione – dodaje Jarosław Jagura z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Po niekorzystnej decyzji w WSA, prawnicy pójdą z tą sprawą do NSA. Muszą bowiem wyczerpać całą drogę administracyjną, by móc złożyć skargę konstytucyjną i w efekcie zawalczyć o zmianę prawa. Zapowiadają, że nie odpuszczą. Odpuszczać nie zamierza też pani Maria.

Petycja do premier: „Chcemy całego życia”

O zmiany w prawie walczy jednak nie tylko mama Wojtka. Walczą też rodzice niepełnosprawnych dzieci, którzy chcą móc dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego, które dostają na dziecko (w kwocie 1406 zł). „Za 1406 zł netto miesięcznie rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnością zamienia się w niewolników. Za tyle – bo dorobić nie mogą – muszą opłacić rachunki, wyżywić rodzinę, sfinansować terapię, zapewnić sobie i dzieciom minimum godnej egzystencji” – czytamy w przygotowanej  przec rodziców petycji

„Apelujemy do Pani Premier Beaty Szydło i Pani Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej o jak najszybsze zniesienie zakazu pracy zarobkowej dla osób otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne. Pozwólcie pracować rodzicom i opiekunom na świadczeniu! Dajcie nam i naszym dzieciom szansę na lepsze życie!” – piszą rodzice.

Czy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pochyli się nad ich prośbą?
Wysłaliśmy do resortu kilka pytań – czekamy na odpowiedź.

Pytamy m.in.:
- czy trwają prace związane ze zmianą art. 17 Ustawy o świadczeniach rodzinnych? 
- jeśli tak, na jakim są etapie i w jakim kierunku miałyby pójść zmiany?
- czy Ministerstwo rozważa dopuszczenie możliwości podjęcia pracy przez rodzica, pobierającego świadczenie? (w jakim wymiarze?)
- czy rodzice na rencie/ emeryturze będą mogli pobierać świadczenie (choćby jego część)?
*Imiona zostały zmienione

Skontaktuj się z autorką: problem@tok.fm

"Rząd nie staje po stronie ofiar przemocy"

Zobacz także
 • 6 września w Nadleśnictwie Białowieża, w strefie ochronnej UNESCO, o świcie rozpoczęła się kolejna blokada wycinki najstarszej część Puszczy Białowieskiej. Około 40 aktywistów Greenpeace z 9 państw i osoby z Obozu dla Puszczy zablokowały pracę maszyn, które wycinały i przygotowywały do wywozu drzewa, mimo zakazu wydanego przez Trybunał Sprawiedliwości UE. Pokaleczone ręce, zraniona twarz. Straż Leśna użyła noży, by odciąć aktywistów od maszyn
 • "Aborcji w ogóle nie powinno być". "Z punktu widzenia dzisiejszych protestów - PiS PO jedno zło"
 • Bloki powstające w Białej Podlaskiej. Są już Polacy, którzy chcą wrócić z Anglii, Irlandii czy Niemiec dla Mieszkania Plus
Komentarze (153)
Ma niepełnosprawnego 42-letniego syna, dostaje 854 zł emerytury, nie przysługuje jej nic więcej
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 26 razy 24

  Może ci wszyscy spod sztandarów i transparentów, broniących poczętego życia, zrobią zrzutę i wspomogą? Czy jednak nie, bo oni tylko o płodach myślą, a nie o narodzonych i nieszczęśliwych?

 • jggc

  Oceniono 22 razy 20

  urodzić ochrzcić skomuniować ożenić pochować KK tylko to interesuje o resztę "bydło" ma się martwić samo

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 22 razy 20

  Polska była, jest i będzie macochą dla swoich obywateli.
  Nie mamy szczęścia do światłych rządców tego kraju, którzy ten naród wyprowadziliby z ciemnoty i zabobonu, stworzyli podwaliny pod dojrzałe społeczeństwo, nowoczesne państwo.
  Tych kacyków plemiennych najbardziej obchodzi ciągły taniec wokół symboli i totemów, przy czynnym udziale katolickich szamanów.
  Do tego nieprzerwana zemsta na dawnych wrogach i chocholi taniec nad swoją własną martyrologią.
  Prezydent państwa (II RP) które jest ideałem dla tych capów z PO i PiS, miał więcej samochodów niż prezydent USA a było to w czasach, gdy ludzie w Polsce jedli marnie, żyli marnie a salony z nielicznymi bawiły się w przepychu.
  Pomyśleć, że uwzięli się na ascetę Gomułkę, który miał obsesję na punkcie umiaru.
  Podeptali go w opisie historycznym, bo zezwolił na użycie broni palnej wobec robotników, w skutek czego zginęło 41 osób.
  Słowem jednak się nie zająkną, że w samym Wielkim Strajku Chłopskim zabito ponad 40 chłopów.
  Tamtym włodarzom, mimo krwi na rękach poświęcają peany na ich cześć.
  Czy im o ludzi chodzi? O godność zwykłego człowieka?
  Skąd.
  Obrali określoną drogę polityczną i muszą ją usankcjonować nie tylko mandatem wyborczym ale i pierwiastkiem moralnym.
  Ten wydaje się dla nich ważniejszy. Od dawna podkreślają swoją wyższość moralną nad tymi którzy im tą władzę w 1989 r. oddali.
  Nie są chyba jednak do końca tej wyższości pewni, bo zamiast zajmować się tym co teraz i tym co będzie, ciągle zajmują się tym co było i tym kto był zdrajcą, kto bohaterem, kto zdradził etc.
  Wymyślają też opowieści o niedawno zakończonej okupacji, robiąc ze swego życia gehennę, że niby to ocet jak Jezus na krzyżu pili, że upodlono ich do granic możliwości.
  W latach 70-ych moja babka opowiadała mi o okupacji którą przeżyła.
  Stąd wiem, że te łajzy z PO i PiS kłamią jak najęte, bo nie ludzie ich obchodzą, tylko własne "wielkie bohaterstwo" i coraz większe stosy mitomańskich opowieści o własnej młodości.

  Kobieta dostaje 850 zł i ma na utrzymaniu niepełnosprawnego syna?
  No to trzeba jeszcze obciąć emerytury żołnierzom LWP.
  Będzie się jej od tego lepiej i sprawiedliwiej żyło.

 • estrim

  Oceniono 18 razy 18

  Nie żadną różnicę, tylko pełną kwotę powinna dostać. Kobieta pracowała, to emerytura jest jej dodatkiem i nagrodą za tę pracę. Świadczenie pielęgnacyjne powinna dostawać niezależnie od emerytury, bo jest ono przeznaczone na opiekę nad niepełnosprawną osobą, nie na jej życie.

 • much0m0r.sr0m0tnik0wy

  Oceniono 17 razy 17

  "Choć więcej nie zostało, tylko jedna krowa,
  Niech dzieci głodem pomrą – na kościół połowa.

  Wacław Potocki XVII w.

 • 3-kuleczka

  Oceniono 14 razy 14

  za to górnicy dostana po 10 tysięcy ŁAPÓWKI od nazi-rządu, bo jareczek BARDZO sie boi zeby nie rozpieeeprzyli warszawki i nie palili opon, bedzie ich więc utrzymywał Z NASZYCH PIENIĘDZY do usssrania,
  beatka pulchna łapką da złodziejowi z Torunia następne 10 milionów i tra la la la la zabawa trwa
  a budzet aż trzeszczy

 • puzonik48

  Oceniono 13 razy 13

  Dramat tych kobiet z ciężko upośledzonymi ,okaleczonymi dziećmi jest niewyobrażalny ,nasze codzienne problemy są niczym wobec takich dramatów .Te kobiety dźwigają ten krzyż do końca swoich dni :( Bezduszne państwo karzę je dodatkowo :(

 • cezar85

  Oceniono 11 razy 11

  a gosiewska śmieje się całą drogę do banku

 • safelogica

  Oceniono 13 razy 11

  Dojna zmiana ma ważniejsze sprawy na głowie, a nie jakieś nędzne życie jakiejś kobiety. Codziennie jest walka o limuzyny, ważniejsze wymiany, ważniejsze obiadki (bez ośmiorniczek)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Polecamy