"Znowu z publicznej kasy organizuje się akcję, która ma wzmocnić antyislamską fobię"

Akcja "Różaniec do granic" miała utrwalić obraz Polski katolickiej i konserwatywnej. - A przecież Polacy wcale nie są tak ultrakatolickim i konserwatywnym narodem jak deklarują - komentowała w TOK FM Agata Diduszko-Zyglewska.

- Trudno myśleć o tym jak o akcji katolików, którzy po prostu chcieliby się pomodlić i to z kilku powodów - stwierdziła Agata Diduszko-Zyglewska z "Krytyki Politycznej" w TOK FM, komentując sobotni "Różaniec bez granic". Akcję sami organizatorzy nazywali "duchowymi manewrami" odpowiadającymi na zagrożenia takie jak "utrata chrześcijańskich korzeni" czy "nowa cywilizacja, która jest zagrożenie dla integralności naszej".

"Na koszt nas wszystkich"

- Po pierwsze, ta akcja wspierana była z publicznych pieniędzy, mecenasami były Energa i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Ludzie dostali możliwość przejazdu za złotówkę. Znowu na nasz koszt, na koszt wszystkich Polaków, z kasy publicznej organizuje się akcję, która ma wzmocnić antyislamską fobię - komentowała Diduszko, dodając, że "islam występuje tam jako zło, zło historyczne, ale i obecne zagrożenie".

Jak stwierdziła akcja miała też utrwalić obraz Polski katolickiej i konserwatywnej, a ten katolicyzm opasuje całe granice państwa. - A przecież tak po prostu nie jest.Polacy wcale nie są ultrakatolickim i konserwatywnym narodem jak deklarują - podsumowała Diduszko-Zyglewska.

Publicystka zwróciła uwagę, że choć Polacy w ogromnej większości deklarują, że są katolikami, to jednocześnie 60 procent wierzy we wróżki, jedna trzecia wierzy w wędrówkę dusz, a tylko kilka procent przestrzega zaleceń Kościoła dotyczących ich seksualności, jedna czwarta dzieci rodzi się między, a do kościoła w niedzielę chodzi 40 procent ochrzczonych.

BBC: "Kontrowersyjna akcja"

Różańcową modlitwa zwróciła uwagę na siebie BBC, która na swojej stronie zamieściła rozmowy z kilkoma uczestnikami, wyjaśniającymi swoje intencje. Jedna z cytowanych uczestniczek wprost mówi: "Islam chce zniszczyć Europę. Chcą nas odwrócić od chrześcijaństwa".

"Różaniec bez granic" to wspólna modlitwa różańcowa wzdłuż granic Polski. Akcja została wsparta przez Episkopat i znane osoby. Według Informacyjnej Agencji Radiowej, związanej z publicznym radiem, w akcji Różaniec do granic wzięły udział setki tysięcy osób. 

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (154)
"Znowu z publicznej kasy organizuje się akcję, która ma wzmocnić antyislamską fobię"
Zaloguj się
 • pingwinxzy

  Oceniono 22 razy 10

  Wczoraj był dzień papieski. Zbierali do puszek na stypendia dla ubogiej, zdolnej młodzieży. Jak myślicie -którą uczelnie zasili zebrana kasa?

 • vega.vincent

  Oceniono 27 razy 9

  Nie ma helikopterów to chociaż różańców ci u nas dostatek.

 • ks-t

  Oceniono 27 razy 9

  Polski Kościół umie myśleć perspektywicznie. Wie że pospieszne jawne poparcie dla faszyzującego rządu już niedługo spowoduje masowe odejście od KK, szczególnie ludzi młodych i myślących. Stąd kreacja wrażenia oblężonej twierdzy, popracie dla młodych faszystów, narodowców czy sprzeciw przeciwko pomocy bliźniemu (uchodźcy), kradzież mienia wspólnego przez dotacje i wyłudzanie odszkodowań - wszystko jest sprzeczne z podstawowymi zasadami wiary ale ochroni choć garstkę radykałów która kiedyś będzie jeszcze w stanie dołożyc się do odsetek od skradzionego kapitału i utrzymać tę organizację.

 • elinstal

  Oceniono 37 razy 9

  Głupota bez granic.
  Motto adekwatne do podłej zmiany.

 • w12121

  Oceniono 46 razy 8

  Jad nienawisci do obcych wypluwany na granicach panstwa przez moherowa tluszcze za pieniadze podatnika....

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 19 razy 7

  Logo imprezy "Różaniec do granic" to ukrzyżowana Polska w zamkniętej klatce.
  W powyższym artykule zdjęcie nr 3.
  Nie wolno tego zapomnieć, bo jest to znak firmowy nawałnicy polskiego, katolickiego kołtuństwa. Oni są naprawde grożni, bo mają poparcie waadzy.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 15 razy 5

  Kiedyś w sejmie modlili się o deszcz,ale susza nie mijała.Tak i z tym różańcem będzie modły w jedną, stronę,a Bóg w drugą.

 • j717171

  Oceniono 17 razy 5

  My mamy naszych pijanych kato-terrorystów na drogach Europy. Kato-terroryści w samochodach, oczadzeni wódą i wiarą zabijają rocznie na drogach więcej ludzi niż Islamiści przez 10 lat. Jedni wrzeszczą "Allah jest wielki" drudzy "Katolicka Polska jest wielka" - jednak to tacy sami idioci i terroryści.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX