"Kaczyńskiemu udaje się zająć nasze myśli. Na sporze PiS-Duda traci przede wszystkim opozycja"

Konflikt PiS-Duda nie jest reżyserowany, a ograniczony służy obu stronom. Opozycja jest w głębokiej opozycji, a PiS święci triumfy. Zdaniem komentatorów w Radiu TOK FM dzieje się tak, bo Kaczyński potrafi skutecznie odwrócić uwagę od tego, co naprawdę ważne.

Agata Diduszko-Zyglewska z Krytyki Politycznej, Bartłomiej Radziejewski z Nowej Konfederacji oraz Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej" zgodnie przyznają, że spór wokół pisowskiej reformy wymiaru sprawiedliwości, służy zarówno PiS jak i zgłaszającemu "zdanie odrębne" Andrzejowi Dudzie.  

"Kaczyński zajął nasze myśli"

- Kaczyński stosuje bardzo sprawnie zasadę dziel i rządź. Pogłaskał Ziobrę, pogłaskał Dudę, którego zaczął nawet ostatnio wizytować. Prezes wygrał to, że rozmawiamy o sporze w dniu, kiedy jest protest filmowców pod ministerstwem kultury, bo oto przejmowany jest Polski Instytut Sztuki Filmowej, głodują młodzi lekarze rezydenci, a Anna Zalewska bierze się za Kartę nauczyciela. A my rozmawiamy o tym, co zrobi Duda z Ziobro. Kaczyńskiemu udaje się zająć nasze myśli, bo stwierdził, że nie sprawdza się ta metoda, którą stosował prze dwa lata: "jesteśmy jednością, wszyscy razem", a i tak ludzie wiedzą, że to on rządzi z tylnego siedzenia, co ich coraz bardziej denerwuje. Dlatego teraz mówi się, że to rządzenie nie jest takie łatwe, bo są tam ludzie, którzy mają swoją podmiotowość i toczą się negocjacje (PiS-prezydent), a my znowu o tym rozmawiamy, a PiS robi swoje - zwraca uwagę komentatorka z Krytyki Politycznej.  

Ale, jak zauważa prowadząca godzinę komentatorów w Radiu TOK FM Dominika Wielowieyska, wszystkie te sprawy, o których czytamy w prasie, i o których mówiła Agata Diduszko-Zyglewska, nie wpływają negatywnie na popularność PiS.

Prawda o nas samych?

Zdaniem Pawła Wrońskiego, dla znacznej część społeczeństwa to wszystko nie ma jednak większego znaczenia, bo PiS rozdaje pieniądze i w ten sposób zasypuje niepokoje i realizuje swoje cele strategiczne.

- My myślimy w takich kategoriach: dlaczego ludzie się nie denerwują, że PiS zrobił przekręt i zachachmęcił pieniądze unijne? [według "GW", Europejska partia ACRE (Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów), skupiająca w UE partie prawicowe i eurosceptyczne, zapłaciła za konwencję PiS, która odbyła się w 2015 r. w Katowicach - red.]. A człowiek patrzy na to: nie moje pieniądze. Dlaczego PiS zachachmęcił pieniądze ze spółek Skarbu Państwa na kampanię? [kampania "Sprawiedliwe sądy" kosztowała 19 mln zł. Pieniądze przekazały największe spółki państwowe - red.]. I znowu człowiek powie: To nie moje pieniądze, a mi przecież rząd dął 500 plus, wiec ja jestem do przodu. Jakie są cele strategicznego tego państwa? Nie pieniądze dla lekarzy rezydentów tylko na armię, żebyśmy byli samodzielni i mieli 200-tysięczną armię - przekonuje dziennikarz. 

-  Ale każdy choruje, stoi w kolejkach do lekarzy - wtrąca Diduszko-Zyglewska.

- Ale wcześniej też stali, a teraz wyjadą z kolejki, popatrzą na sztandary, jak dzielnie maszerują nasi żołnierze i będą dumni. Synek w obronie terytorialnej - ironizuje Wroński.  

Dwóch się bije, a opozycja traci

W ocenie Bartłomieja Radziejewskiego z Nowej Konfederacji, konflikt PiS-prezydent choć realny, przynosi rządzącym same profity.

Obu stronom służy ograniczony konflikt. Kiedy okazało się, że główna debata w Polsce toczy się między ośrodkiem prezydenckim, a ośrodkiem przy Nowogrodzkiej, sondaże obu ośrodków poszybowały do rekordowych poziomów, opozycja znalazła się w głębokiej defensywie, a obóz rządzący święci triumfy. Trzeba podtrzymywać ten spór, który nasuwa kuszące spekulacja o wojnie, o eskalacji. Ale ta wojna nie jest w interesie żadnej ze stron. PiS bez Dudy przegra wybory prezydenckie i parlamentarne. Duda bez PiS nie wygra reelekcji, są sobie na wzajem potrzebni

- uważa Radziejewski.    

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (99)
"Kaczyńskiemu udaje się zająć nasze myśli. Na sporze PiS-Duda traci przede wszystkim opozycja"
Zaloguj się
 • nowomysliciel2010

  Oceniono 17 razy 9

  kaczyński jest największym zbrodniarzem konstytucji. Odpowie za to z całym pisdzielstwem.

 • gabkwi

  Oceniono 13 razy 9

  Szanowni Państwo dziennikarze, a od kogo zależy, co na czołówkach gazet się znajduje???

 • def11

  Oceniono 20 razy 8

  Edukacja, państwo świeckie, edukacja, państwo świeckie itd do znudzenia, by nigdy już Kaczyński czy inny uliczny sprzedawca historii przeróżnych, nie mógł w skali zagrażającej destrukcji normalnego cywilizowanego państwa, robić ludziom wodę z mózgu..

 • cezar85

  Oceniono 11 razy 7

  KAINczyński wymyślił wroga i straszy nim gamoni

  i gamonie wierzą, że ten zawodowy tchórz ich przed nim obroni

  a przecież wszyscy wiemy, że ten cymbał nie wywalczyłby wolności z mokrej torby papierowej

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 11 razy 7

  1944-1989 45 lat.
  2015-...?
  Ile lat, ile pokoleń potrzeba, by Polak znowu zmądrzał?
  Czy za tyle lat, Ziemia jeszcze będzie istniała?

 • tlen69

  Oceniono 11 razy 7

  A może należy przeprowadzić dochodzenie kosztów w PKW i CBA na kampanię wyborczą PiS ?W Hali Torwaru w Warszawie, 20 czerwca 2015 r. Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zorganizowała konferencję, a  ok. 90 min. okazało się była to "przykrywka" dla kampanii wyborczej PiS? Czytaj
  .newsweek.pl/polska/polityka/europarlament-zaplacil-za-najdrozsza-konwencje-w-historii-pis,artykuly,417144,1.html?src=HP_Section_2
  Czekamy na niezwłoczne postępowanie prokuratorskie w Polsce i w UE poprzez znalezienie dowodów.  Potem  proces sądowy, a wcześniej  ZWROT ŚRODKÓW, ukaranie i przesłanie danych do SN o  wyrok dot. kampanii wyborczej PiS  w 2015 r.  w tym  określenie ważności wyborów w oparciu o nowe dane (wadliwe sprawozdanie dot. kosztów kampanii wyborczej, złożone do PKW ? Równe prawo jest  dla wszystkich. Oszustwo z cynizmem oraz "kradzieżą" unijnych środków finansowych  poprzez prowokację - na kampanię wyborczą w czerwcu 2015 r. należy transparentnie we wszystkich mediach  przeprowadzić dochodzenie tej afery?

 • obidient1

  Oceniono 15 razy 7

  Na PiS głosują dwulicowcy, kłamcy, byli członkowie PZPR, prokuratorzy ze stanu wojennego, ciemnogród, który myśli, że pisiorki to żarliwi katolicy.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 11 razy 7

  Dokładnie jak na Węgrzech, tam opozycja była coraz mniejsza, mniejsza aż znikła.

 • kemor234

  Oceniono 15 razy 7

  O szyszce w puszczy też jakby ciszej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX