"Aborcja powoduje uszkodzenie zdrowia psychicznego kobiety". Wystawa na uniwersytecie w Lublinie

Plakaty z kontrowersyjnymi treściami można było zobaczyć przy wejściu do Zakładu Anatomii Porównawczej i Antropologii na Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. KOD domaga się wyjaśnień od rektora UMCS, a władze uczelni działają błyskawicznie - plakaty były, ale już ich nie ma.

Co znalazło się na plakatach? Drastyczne zdjęcia, ale i "naukowe" treści. M.in. takie:
"Aborcja jest zabiciem dziecka”, „Powoduje uszkodzenie zdrowia psychicznego kobiety”, „Aborcja pierwszej ciąży u około 25% kobiet powoduje bezpłodność”, „Po dokonaniu aborcji: 100% badanych kobiet doświadcza smutku, poczucia straty
73% czuje się nieswojo w obecności dzieci, 69% czuje niechęć do współżycia seksualnego, 61% zaczęło nadużywać alkoholu, 23% podjęło próby samobójcze”; „Ponad 70 procent dzieci poczętych z in vitro nie może się normalnie rozwijać”;  60-95 procent dzieci poczętych z in vitro ginie przed narodzeniem”.

Tylko nie ma wskazanego żadnego źródła

Zdjęcia gabloty z Wydziału Biologii UMCS dotarły do pani Anny, działaczki lubelskiego KOD, która jest z wykształcenia biologiem. - Zawarte tam informacje sprawiają wrażenie próby indoktrynacji młodzieży akademickiej, ponieważ zdecydowanie negatywnie wypowiadają się na temat in vitro. Natomiast, jeśli chodzi o aborcję, zawierają konkretne dane liczbowe. Jako biolog chciałabym się dowiedzieć, z jakich źródeł zostały zaczerpnięte, bo budzą poważne wątpliwości - mówi.

Jak dodaje, na plakatach nie ma żadnych informacji naukowych, nie ma powołania się na źródło. - Podejrzewam, że autor tej wystawy zrobił ją ja własną rękę. I cieszę się, że znalazł się pracownik wydziału, któremu nie było to obojętne i postanowił o tym opowiedzieć - mówi pani Anna, która właśnie od pracownika wydziału dostała zdjęcia z kontrowersyjnymi plakatami.

KOD wystosował oficjalny protest w tej sprawie. "Pomijając drastyczność zamieszczonych zdjęć, pozostaje pytanie, czy państwowa uczelnia jest właściwym miejscem do eksponowania treści, pod którymi śmiało mogliby się podpisać członkowie organizacji reprezentujących skrajne stanowisko w ważnych i aktualnych sprawach społeczno-politycznych? Plakaty te zawierają stwierdzenia bazujące na nieudokumentowanych źródłach oraz poglądy etyczne, których autor nie zdecydował się sygnować własnym nazwiskiem" - pisze KOD w liście do rektora.

UMCS: "Uniwersytet to miejsce debaty, ale naukowej"

Po tym, jak otrzymały informację w tej sprawie, plakaty - z zamykanej na klucz z gabloty - zostały zdjęte. - Plakaty zostały umieszczone bez wiedzy i zgody władz Wydziału Biologii i Biotechnologii. Kiedy tylko władze wydziału dowiedziały się o tej sprawie, natychmiast została wydana decyzja o zdjęciu tych plakatów - mówi Aneta Adamska, rzecznik UMCS.

Władze wydziału mają przeprowadzić rozmowę dyscyplinującą z pracownikiem, który samowolnie zamieścił takie a nie inne treści. - Uniwersytet jest miejscem dyskusji i debaty, ale wyłącznie naukowej, a nie polem do propagowania jednostronnych idei. A treści zawarte na tych plakatach nie mają charakteru naukowego - dodaje Adamska.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (115)
"Aborcja powoduje uszkodzenie zdrowia psychicznego kobiety". Wystawa na uniwersytecie w Lublinie
Zaloguj się
 • taunus68

  Oceniono 29 razy 27

  Dziecko poczęte w wyniku gwałtu zapewne nie ma wpływu na zdrowie psychiczne kobiety...

 • nikt znany

  Oceniono 21 razy 17

  "60-95 procent dzieci poczętych z in vitro ginie przed narodzeniem” - super wynik, drodzy zygotarianie nie informują że ok 90% zarodków poczętych naturalnie ginie przed narodzeniem, większość tuż po zapłodnieniu a przed zagnieżdżeniem, wiele drogą naturalnego poronienia w późniejszych (ale wczesnych) okresach ciąży Tak, tak. I tu pytanie czy te wszystkie poronienia uszkadzają zdrowie psychiczne kobiet? Bo jeśli tak to praktycznie wszystkie kobiety są "uszkodzone".

 • fisher1973

  Oceniono 20 razy 16

  niech zrobia wystawke o ofiarach pedofili w sutannach przez lata ukrywanych przez JPII w Watykalnie, tudziez polskich purpuratow, przenoszacych tych zwyrodnialcow z jednej parafii do drugiej zeby sprawy wyciszyc. Moze krotka statystyka dotyczaca homoseksualizmu i masturbacji wsrod klerykow i na parafiach ??

 • def11

  Oceniono 17 razy 13

  Fanatyzm religijny powoduje uszkodzenie zdrowia psychicznego nosiciela ale nikt z tego powodu wystaw ze zdjęciami ofiar nie robi, a może powinno :)

 • justas32

  Oceniono 16 razy 12

  Spowiedź - powoduje uszkodzenie zdrowia mentalnego kobiety, mężczyzny i dziecka ...

 • alf7red7

  Oceniono 14 razy 12

  Przypominam, że >95% aborcji jest z powodów medycznych (uszkodzenie płodu, zagrożenie życia). Rozumiem, że po urodzeniu potworka 100% kobiet doświadcza radości i spełnienia, w 69% wstępuje niezwykła chcica na fikumiku kilka razy dziennie, 61% odstawiło wszelkie używki, i tak dalej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX