"Czy popiera pan Plan Sorosa?" - przedwyborcza zagrywka Orbana. "Potrzebny mu konkretny wróg"

O "Planie Sorosa" mówi wprost ankieta rozsyłana na Węgrzech w ramach konsultacji narodowych. Ma to być plan masowego napływu imigrantów do Europy. "To zagrywka przedwyborcza" - oceniał w TOK FM Dominik Hejj, ekspert ds. węgierskich.

Premier Węgier Wiktor Orban wysłał do każdego obywatela swego kraju list, który zawiera składającą się z siedmiu punktów ankietę. Każdy punkt jest uzupełniony o komentarz i kończy się pytaniem "czy popiera Pan/Pani Plan Sorosa": należy zaznaczyć "tak" lub "nie".

Jak podkreślał w programie "Połączenie" Dominik Hejj, ekspert ds. węgierskich z portalu kropka.hu jest to o wiele bardziej jasno, wręcz dychotomicznie, postawiona kwestia niż było to podczas poprzednich konsultacji narodowych, które zakończyły się w maju. Tym razem ankietę należy odesłać do 24 listopada - co oznacza, że konsultacje narodowe odbywają się w tym roku rekordową liczbę razy, bo aż dwukrotnie.

"Będziecie musieli ich przyjmować i im płacić, bo Soros tak chce"

Według tez zawartych w ankiecie "Plan Sorosa" ma polegać na tym, że do Europy trafiałoby milion imigrantów rocznie, przy czym - jak podkreślał ekspert - od razu pojawia się zastrzeżenie, że ponieważ Europa Zachodnia imigrantów nie chce takie osoby trafiałyby raczej, w ramach - jak to się określa - "podwójnych standardów UE", do Europy Wschodniej. Węgry miałyby na rzecz każdego imigranta płacić, w przeliczeniu, 125 tysięcy złotych przez pierwsze lata, miałby też zostać zlikwidowany płot wzdłuż granicy Węgier.

- "Będziecie musieli ich przyjmować i im płacić, bo Soros tak chce": taki jest przekaz: mówił prowadzący audycję Jakub Janiszewski.

- Wybory są w kwietniu, w związku z tym jeden wróg krystaliczny jest potrzebny - odpowiadał Hejj, dodając że płot, który został wybudowany na granicach Węgier rzeczywiście fizycznie powstrzymał napływ imigrantów, co jednak nie przeszkadza, by podtrzymywać w opinii publicznej przekonanie o zagrożeniu takim problemem.

Zagrożenie dla Europy narodów?

Ekspert podawał głośny przykład właściciela pensjonatu w jednej z miejscowości: chciał on ugościć azylantów, którzy dostali pozwolenie na pobyt na Węgrzech. Pensjonat mu zniszczono, a rząd nie potępił takiego postępowania. Pojawił się za to komentarz, że to zdarzenie oddaje nastroje społeczne.

Dominik Hejj przypominał też inne treści ankiety w sprawie "Planu Sorosa", mówiące o tym że przyjęcie fali imigrantów miałoby spowodować, iż Europa narodów przestanie w praktyce istnieć pozbywając się swojej tożsamości i kultury, oraz że kraj, który nie zgodzi się na wspomniany plan, będzie za to surowo ukarany. Plakat poprzedniej kampanii "informacyjnej" apelował: "Nie pozwólmy, by to Soros śmiał się ostatni!". Teraz ankieta odbywa się pod hasłem "Planu Sorosa nie pozostawimy bez słowa".

- To jest tak głupie, że aż nie chce się w to wierzyć - mówił podsumowując całą ankietę Jakub Janiszewski

- Jeżeli spojrzeć na sondaże opinii publicznej. Największy odsetek Węgrów - jeśli spojrzymy na środowisko Fideszu to jest ponad 80% - boi się imigrantów, choć zjawiska ich napływu na Węgrzech już nie ma i  jest to efekt realizowanego przez Wiktora Orbana planu

- mówił ekspert.

- Tego wszystkiego nie ma sensu racjonalnie rozpatrywać: przecież nie istnieje coś takiego jak plan Sorosa - mówił Janiszewski

- Ale z drugiej strony - odpowiadał Hejj - jeżeli na Węgrzech głosować na jedną konkretną partię polityczną idą miliony osób, to nie chciałbym uznawać że oni wszyscy są nieracjonalni - są zmanipulowani...

- Część jest zmanipulowana a część dostała mocne wsparcie od opozycji, by głosować na Fidesz - mówił Dominik Hejj. Po stronie opozycji wycofał się właśnie największy kontrkandydat Orbana z frakcji węgierskich socjalistów i pozostał już tylko jeden lider opozycji, czyli Gabor Vona.

Polityka na Węgrzech z polskiej perspektywy być może staje na głowie, ale z punktu widzenia węgierskiego - wcale tak nie jest. Oś podziału przebiega wg jednej podstawowej linii: czy ktoś ma poglądy bardziej narodowe, czy mniej narodowe, a więc kosmopolityczne, czyli wg obecnej władzy - te złe - podsumował ekspert.

Całej audycji wysłuchasz tutaj:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (45)
"Czy popiera pan Plan Sorosa?" - przedwyborcza zagrywka Orbana. "Potrzebny mu konkretny wróg"
Zaloguj się
 • siekieraaxe

  Oceniono 16 razy 10

  Tylko nie piszcie
  ZE TO CO STALO SIE
  w znanych mi osobiscie
  miejscch
  Essen, Frankfurt/M, Kempten, Orobro
  to jakis nieszczesny zbieg okolicznosci. Wymiana połowy ludnosci tych miejsc, na przybyszów "z księzyca" bez planu i ładu. Taki sobie przypadek...

 • qawsedrftg

  Oceniono 14 razy 10

  Wpisy tu znikają zupełnie jak uchodźcy po przekroczeniu unijnej granicy?

 • def11

  Oceniono 22 razy 10

  W niedalekiej przyszłości w Polsce :
  - Czy chcesz by sprowadzeni do Polski, wg planu Tuska i Sorosa, uchodźcy ze swoimi chorobami, pasożytami i bombami zamieszkali w twoim domku ?
  Nie ? głosuj na PiS !

  Jarek ankieter

 • laborantkolaborant

  Oceniono 19 razy 9

  Można zapytać tak: Czy chcesz, żeby polskie miasta zostały zasyfione jak Bruksela, Neapol, Paryż czy Sztokholm, gdzie w ciągu dnia ulice patroluje wojsko z odbezpieczoną bronią, a po zmroku najlepiej pozostać w domu?

 • gazeta.sorosa

  Oceniono 14 razy 8

  Artykuł dla lewaków sponsorowany przez Sorosa w ''Radiu Sorosa'' należącym do ''Gazety Sorosa''.

 • kartownik

  Oceniono 12 razy 6

  Ukazały się wyniki ankiety, z zasadzie takiej jak dziesiątki innych ankiet każdego dnia.
  Przytacza je dzisiejsza Interia. Linku nie podam, bo to w GW zakazane.
  Ale warto kilka wyników przytoczyć. Chodzi o poglądy Włochów.
  „w ciągu czterech lat na pierwsze miejsce wśród najważniejszych problemów do rozwiązania we Włoszech wysunął się według obywateli kryzys migracyjny”
  „34 procent Włochów jest za wysłaniem wojsk do Libii, by przywrócić kontrolę granic w związku z napływem migrantów, nawet - jak przyznali - za cenę własnych ofiar.”
  „40 procent mieszkańców Włoch chciałoby, aby rząd wprowadził politykę zdecydowanego odsyłania migrantów, nawet jeśli takie działania narażałyby ich na złe traktowanie w ich krajach pochodzenia i krajach tranzytowych.
  Mniej niż jedna trzecia ankietowanych (29 procent) uważa, że należy ratować migrantów na morzu i przyjmować ich we Włoszech.”

  Oczywiści Orbana należy potępić i skopać tak jak całe V4. Ale żeby w kraju założycielskim Unii narosła taka fala ksenofobii i rasizmu?? To się w głowie nie mieści!!! Jak tu prowadzić politykę światłą i zgodną z najgłębszymi wartościami postępowej Europy? Jak można nie chcieć by piękni i weseli ludzie południa stanowili większość w Europie? Nie po to kraje producenci dzieci podjęły tak wielki wysiłek by teraz tolerować takie faszystowskie nastroje.

 • andrzejusa

  Oceniono 11 razy 5

  alez plan sorosa istnieje !

  banda idiotow w brukseli potrzebuje milionow imigrantow by ci wykonywali w takich niemczech na przyklad najprostrze prace ,
  i by mozna bylo rodzimych robotnikow szantazowac ze jak beda dopominac sie o wyzsze place ,
  to sie ich zastapi imigrantami !
  ilus imigrantow ( ilu nie wiem , nad tym trzeba mocno pomyslec ! ),
  europa potrzebuje ,
  ale brukselskie durnie nie zauwazaja ,
  lub udaja , ze nie zauwazaja ,
  ze imigracja do europy wiaze sie z WIELKIM przyszlym problemem demograficznym !!
  imigranci bowiem sa 3-4 razy bardziej dzietni od europejczykow ,
  i w ktoryms momencie demografia spoleczna ,
  czyli proporcje europejczykow do imigrantow sie odwroci,
  i tych drugich liczebnie bedzie wiecej !!
  a w przypadku gdy imigranci uzyskaja prawa wyborcze w ii -iii pokoleniu ,
  DEMOKRACJA sama zredukuje europejczykow do roli niewolnikow !!!
  bo chcialbym przypomniec idiotom w parlamencie europejskim ze:
  w demokracji JEDEN CZLOWIEK ROWNA SIE JEDEN GLOS WYBORCZY !!!

  o islamizacji zycia codziennego , czyli zamachach , starciach na tle religijnym ,
  otwartej wrogosci islamu wobec europy ,
  tworzeniem sie gett islamskich , i OLBRZYMIEGO wzrostu przestepczosci !!!

  PRZECIEZ CHYBA NIE WARTO WSPOMINAC !?

 • rastablaster

  Oceniono 13 razy 5

  Znowu strzał w stopę. Jak nie zombie Balcerowicz to yubaba Soros. W pytę bohaterów ma ta izraelska rozgłośnia.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 6 razy 4

  A ci wszyscy aktywiści wykształceni na uniwersytetach lub za pieniądze organizacji Sorosa i w ramach fundacji sponsorowanych lub założonych za pieniądze Sorosa to z tymi tragarzami i statkami po Morzu Śródziemnym to zupełnie przypadkiem latami przechodzili.
  Cała zabawa się skończyła raptem kilka miesięcy temu jak prawicowe organizacje włoskie a nawet amerykańskie zaczęły sponsorować kontr-statki, które nie dość, że blokowały "tęczowe" statki to na dodatek zaczęły odkrywać, że pod "tęczowymi" statkami często ukrywają się przemytnicy, gangsterzy przemycający ludzi za kasę a co sprawiło, że nawet włoski rząd nie mógł zamiatać już sprawy pod dywan, bo zaczęło śmierdzieć i to tak, że opinia publiczna by ich zlinczowała, więc nagle i niespodziewanie znaleźli sposób na dogadanie się z libijskimi władzami w kontekście kontrolowania nawet przybrzeżnych wód Libii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX