Kosiniak-Kamysz o strajku lekarzy: Oni za parę lat spakują walizki, prom do Szwecji i 35 tys.

- Dobrze, że dochodzi do spotkania lekarzy rezydentów z premier Szydło - przyznał w Radiu TOK FM Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef ludowców dodał, że nie jest tak, jak twierdzi ministerstwo zdrowia, że w proteście chodzi tylko o płace młodych lekarzy.

Młodzi lekarze, którzy od 10 dni prowadzą strajk głodowy, spotykają się z premier Szydło. Łukasz Jankowski, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL przyznał, że lekarze rezydenci chcą okazać dobrą wolę i chęć do dialogu, dlatego zadecydowali o zawieszeniu protestu głodowego do czasu podjęcia rozmów z premier.

Władysław Kosiniak-Kamysz, który był gościem w "Poranku Radia TOK FM", powiedział cieszy się, że dochodzi do takiego spotkania, bo zdaje sobie sprawę, jak wyczerpani fizycznie i psychicznie są strajkujący lekarze. 

W kampanii wyborczej Beata Szydło spotykała się po dniu protestu górników, czy pielęgniarek, a nie po 10 dniach strajku głodowego. Liczę, że postulaty rezydentów dotyczące zwiększenia nakładów na służbę zdrowia zostaną spełnione, bo one właśnie tego dotyczą w pierwszej kolejności, a nie tak, jak podaje minister zdrowia, pensji. W przeciwnym razie za parę lat nie będzie miał kto nas leczyć, bo ci młodzi ludzie spakują walizki, samolot czy prom do Szwecji i 35 tys. brutto, pielęgniarka 15-20 tys. zł brutto. W Norwegii jest jeszcze gorzej, bo tam brakuje pielęgniarek

- wyliczał szef ludowców, który z wykształcenia jest lekarzem.

Według Kosiniaka-Kamysza, jesteśmy w stanie stworzyć rynek pracy dla lekarzy, który będzie konkurencyjny nie z Norwegią, a np. z Wielką Brytanią, ale na to potrzebne są większe finansowanie służby zdrowia. Polityk przypomniał, że jest obecnie jest ono na jednym z najniższych poziomów w Europie.

Po jednym ze spotkań z protestującymi lekarzami Konstanty Radziwiłł zapewniał, że wydatki na ochronę zdrowia wzrosną wkrótce o 8 mld zł, dzięki czemu Polska przekroczy w wydatkach na służbę zdrowia 4,7 proc. PKB [średnia w krajach OECD wynosi 9,5 proc. - red.].

Zobacz także
 • Spotkanie żołnierzy Wehrmachtu i Armii Czerwonej 20 września 1939 roku, na wschód od Brześcia Agresja ZSRR na Polskę 17 września 1939. Czy Polska była przygotowana na sowiecką inwazję?
 • Kora Jackowska w 1992 roku Kora spędziła w domu dziecka pięć lat. "Prowadziły go zakonnice, były dla nas w patologiczny sposób okrutne"
 • Air Show 2018 w Radomiu. Pokazy akrobacji i sprzętu [ZOBACZ ZDJĘCIA]
Komentarze (320)
Kosiniak-Kamysz o strajku lekarzy: Oni za parę lat spakują walizki, prom do Szwecji i 35 tys.
Zaloguj się
 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 22 razy 18

  Niekoniecznie za parę lat. Być może już ci kończący specjalizację wiosną już mają plany związane z podjęciem pracy w innych rejonach UE.
  Tzw. "zwracaczom" (teksty typu, zanim dostaną zezwolenie na wyjazd z Polski, niech najpierw oddadzą...) przypominam, że będąc członkiem Unii Europejskiej korzystamy ze swobodnego przepływu osób, towarów i usług.
  Tyle w temacie.

 • lodomeria

  Oceniono 17 razy 15

  Czy 2000 pracowników IPN, którzy średnio zarabiają około 5900zł i dostaną 1000zł podwyżki, bo pracują w stresie i im się należy, też będą zwracać za studia?

 • gosc30wawa

  Oceniono 16 razy 12

  Ja nie jestem lekarzem, nie jestem nawet magistrem, skończyłem licencjat na podrzędnej powiatowej uczelni i potem jeszcze studia podyplomowe i kilka kursów i zarabiam 5200 na rękę i nie musiałem się za bardzo męczyć na studiach. To jest żenujące, że lekarze po 6 latach ciężkich studiów, które wymagają dużego zaangażowania czasu i pieniędzy, zarabiają tak mało, do tego wykonują bardzo odpowiedzialny zawód. Nie dziwię się im, że chcą wyjechać i na pewno to zrobią, jak finansowanie służby zdrowia w Polsce będzie na tak żenującym poziomie, ale rząd woli wydawać grube miliardy na propagandę, populizm i na Kościół Rzymskokatolicki, zamiast dać kasę na to co jest naprawdę potrzebne społeczeństwu.

 • lech2011

  Oceniono 15 razy 9

  Oni za parę lat spakują walizki, prom do Szwecji i 35 tys. zł

  A mają alternatywę ?

 • myfly

  Oceniono 15 razy 9

  Jak mają wyjechać to wyjadą. Nawet jeśli dostaną zawrotną sumę dwóch średnich krajowych (w Polsce tyle zarabia 4% pracujących), to i tak będzie daleko do szwedzkich 35 tys.

 • Wowo Swiat

  Oceniono 8 razy 8

  Jest to powód, jeden z wielu, dla którego CESARZ chce wysiudać Polskę z Eurolandu. Ci, którym się tu nie podoba, po prostu wyjadą. Mogą bez paszportu, wizy i innych takich. Ja pamiętam drogę przez mękę w celu dostania pozwolenia na wyjazd czyli paszportu. Teraz pakuję walizy i wiooo... CESARZ bez poddanych jest nikim.

 • jael53

  Oceniono 10 razy 8

  Przecież od lat wszyscy - i lekarze, i pacjenci - mówią, że zbliża się zapaść służby zdrowia. My, pacjenci, narzekamy na to, że długo się czeka na badania i zabiegi. Lekarze wiedzą, że nie można tak długo czekać - ale głową muru się nie przebije. Co z tego, że lekarz wie, że badanie trzeba zrobić szybko? Co z tego, ze wie, jakie będą skutki kilkumiesięcznego opóźnienia? Nie on decyduje o sposobie użytkowania sprzętu diagnostycznego. Nie on decyduje o wyposażeniu jednostki. Stałą się rzecz już fatalna - aby wytrwać w tej pracy w Polsce, trzeba się oduczyć wrażliwości. Bo inaczej pewny zawał w okolicach 40-tki. Albo i wcześniej. Stworzyliśmy sobie warunki zbliżone do 3. Świata, jednakowo dla chorych, jak i dla lekarzy i całego personelu medycznego - bo w latach 90. mędrcy od ekonomii uznali, że mamy zbyt wielu lekarzy, zbyt wiele pielęgniarek, zbyt wiele łóżek szpitalnych. No to całego tego dobra mamy teraz najmniej w Europie; lub jesteśmy bliziutko tego niechlubnego końca.

 • andrzej6404

  Oceniono 16 razy 8

  jakos przez pierwsze 25 lat przemian po 89 roku PSL nie umial czy tez nie chcial stworzyc warunkow do poprawy stanu systemu ochrony zdrwoei, za to jedne z owczesnych (obecny tez) bonzow PSL- lekarz p. Struzik chetnie wydawal publiczne pienidze na swoje i nie tylko swoje podroze po swiecie-co bylo bulwersujace dla srodowiska, , czyzby pomrocznosc jasna, dla przypomnienie ponoc byl to "ZLOTY WIEK DEMOKRACJI- pelne 25 lat. KRUSU-PSL tez nie reformowal, ZUS tez nieby reformowany-to mozna wyliczac w nieskonczonosc

 • Piwo Jasne

  Oceniono 7 razy 7

  Jeśli prędzej ekipa prezesa Kaczyńskiego nie zrobi z Polski więzienia to zdążą . A wszystko na niebie i ziemi wskazuje że przerobienie Polski w zakład penitencjarny może stać się gorzkim faktem . Choćby to że planuje się zmniejszenie urlopu na razie do 20 dni , a potem jego całkowita likwidacja , warunki zabudowy własnej działki które mówią że nie wolno będzie postawić nic do puki sąsiad się nie wybuduje , niekończące się starze które są zwiastunem wprowadzenia tylnymi drzwiami legalizacji pracy za darmo . Zbigniew Ziobro na stanowisku ministra sprawiedliwości który chciał wprowadzić wyroki tygodniowej odsiadki w więzieniu , nie wiem czy to już działa , ale jeśli tak to do przekształcenia Polski w więzienie to już tyko cienka nitka . Nasilające się próby wyprowadzenia Polski z Unii to też jeden z elementów zamiany Polski w więzienie . Polska nie będzie musiała respektować u siebie już żadnych praw . No i zamach na sądownictwo . Całkowita "likwidacja" sądownictwa umożliwi bez wyroku na zamianę wszystkich Polaków przebywających na terenie Polski w przestępców bez podania przyczyny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Polecamy