"Pracę może stracić nawet 100 tys. osób. Zagrożeni są studenci". Zakaz handlu w niedziele

Skutki wprowadzenia zakazu handlu? - Badania mówią, że nawet 100 tysięcy pracowników może stracić pracę - mówił w EKG Robert Krzak - Przewodniczący Forum Polskiego Handlu.

W pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca sklepy zamknięte, w drugą i czwartą - otwarte. Takiej między innymi poprawki do projektu ustawy o zakazie handlu w niedzielę chce Prawo i Sprawiedliwość. Dzisiaj ponownie ma się w tej sprawie zebrać sejmowa podkomisja do spraw rynku pracy. Wczorajsze spotkanie wymknęło się organizatorom spod kontroli.

"Najbardziej zagrożeni są studenci"

Jedną z kluczowych kwestii jest to, ile osób w wyniku wprowadzonych zmian mogłoby stracić pracę. - Badania są bardzo różne, sięgają  od 100 tysięcy albo nawet więcej. W tej chwili  nikt nie jest w stanie określić, ile dokładnie osób straci pracę. Ale wiemy, że zagrożoną grupą są studenci. To oni często dorabiają w centrach handlowych i to właśnie głównie w niedzielę, bo wtedy mają więcej czasu - mówił gość EKG Robert Krzak - Przewodniczący Forum Polskiego Handlu, Rada Nadzorcza ''Piotr i Paweł S.A.''.

- Podstawowym problem organizacji handlowych jest to, żeby zapewnić pracownikom dwie wolne niedziele, bo takie było ratio legis całego projektu Solidarności czyli zamiast zamykać sklepy dwa razy w niedzielę, dać pracownikowi dwie wolne niedzielę - mówił Krzak.  

W tym kontekście warto spojrzeć na przykład Węgier, które po 12 miesiącach całkowicie wycofały się z zakazu handlu. Krzak przypomniał, że na Węgrzech wprowadzenie handlu w niedzielę miało przyczynić się do zwiększenia obrotu w małych sklepach i nie zostało niczym potwierdzone. 

"Chleb na stacji benzynowej to czemu nie gdzie indziej?"

Ważne też jakie będą wyjątki zawarte w przepisach i kto będzie mógł prowadzić handel w niedziele. Mają to być m.in. kwiaciarnie, apteki, stacje paliw. - Tu będą poważne dyskusje, bo otwarcie możliwości sprzedaży na stacjach benzynowych sprawi, że sprzedaż jedzenia po prostu przeniesie się do nich. Tak też się stało w Niemczech - wszystko było w zamknięte, a stacje sprzedawały coraz więcej żywności, a to powoduje nierówność sytuacji rynkowej, bo czemu można kupić chleb na stacji benzynowej, a gdzie indziej nie - mówił przewodniczący Forum Polskiego Handlu.

Zwrócił też uwagę, że problem dotknie też wynajmujących lokale w centrach handlowych. - Stracą 24 dni handlowe w roku, a będą musieli cały czas ponosić pełne koszty wynajmu. Czyli ze strony przychodów będą o 1/12 w plecy,  a ze strony wydatków będzie tak samo. Myślę, że będą straty w sprzedaży, choć trudno określić na jakim poziomie - oceniał.  

Warto przypomnieć, że Solidarność - czyli pomysłodawca projektu - chciała wprowadzenia całkowitego zakazu handlu we wszystkie niedziele w miesiącu.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (169)
"Pracę może stracić nawet 100 tys. osób. Zagrożeni są studenci". Zakaz handlu w niedziele
Zaloguj się
 • marek_f

  Oceniono 27 razy 17

  Co tam 100 tys. osób. Ważne, że ojciec dyrektor będzie zadowolony, a to dla narodowych socjalistów rzecz bezcenna.
  Wiara czarnej mafii, że jak ludzie nie pójdą do marketu, to przyjdą do kościoła jest w sumie zdumiewająca....

 • lord_of_the_ducks

  Oceniono 17 razy 13

  Cappo di tutti cappi Duda co miesiąc zgarnia pięciocyfrową pensję za szefowanie Solidarności więc z głodu nie zdechnie i Kacperkowi też Chappi w misce nie zabraknie.

  Ma głęboko w Dudzie 100 tys bezrobotnych, zresztą od kiedy to związki zawodowe w Polsce troszczą się o pracowników???????

 • adolfiutin11

  Oceniono 14 razy 10

  Chcieliście PZPR w wersji katolicko-narodowej, to macie :(

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 16 razy 10

  to jest walka RELIGIJNA

  chcą narzucić TYLKO z tego powodu zakaz, bo przeciez SENSU nie ma

  po pierwsze dotyczy TYLKO handlu - nie komunikacji, telefonów, lekarzy, wodociagów, elektrowni, telewizji, itd...

  po drugie MANIPULUJĄ - sugerując jakoby sprzedawcy pracowali 24/24 i 7/7 - tymczasem tydzien pracy to 40 godzin - jak ktos ma problemy to istnieje coś takiego jak PIP - złoszenia anonimowe, więc nawet nie ma obawy represji

  przede wszystkim tzeba wprowadzić zasade rozdziału kościoła od panstwa bo to jest powodem tych idiotycznych konfliktów

  wiele osób CHCE pracować w niedziele, bo tak jest im wygodniej

  bit . ly / konstytucjaPL

 • bogucjusz

  Oceniono 14 razy 10

  A bolszewizacja gospodarki się dopiero zaczyna...

 • adolfiutin11

  Oceniono 11 razy 9

  Najwyżej będę siedział w niedzielę w domu cały dzień......... a do kościoła i tak nie pójdę. Zresztą już nie chodzę od ponad 20 lat :)

 • ginztonickiem

  Oceniono 11 razy 9

  Ale to 100 tysi potencjalnie więcej na niedzielnych czarach w kościółkach! A, co ku... najważniejsze, na tacy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX