Mandat za kąpiel dziecka w fontannie? - "Turysta może się zdziwić". Regulamin placu w Lublinie

Lublin. Fontanna na placu Litewskim

Lublin. Fontanna na placu Litewskim (JAKUB ORZECHOWSKI)

Urzędnicy z Lublina chcą, by w mieście obowiązywał regulamin korzystania z centralnego, niedawno wyremontowanego Placu Litewskiego. Chodzi m.in. o otwarcie tego miejsca dla rolkarzy czy rowerzystów. - Tworzenie regulaminu jest działaniem irracjonalnym - komentuje miejska aktywistka.

Plac Litewski to główny plac w mieście, często nazywany sercem Lublina. W tym roku zakończył się jego kapitalny remont. Pojawiła się m.in. multimedialna fontanna i kompleks mniejszych fontann wzdłuż placu, jest nowa roślinność, nowe ławki i oświetlenie czy nowe place zabaw. Inwestycja pochłonęła 49 milionów złotych. Plac jest otwartą przestrzenią miejską, nie ma tu żadnych ogrodzeń czy bram wejściowych.
Po oddaniu placu do użytku pojawiły się jednak problemy.

Petycja do prezydenta

Ktoś uszkodził fontannę, ktoś inny – urządzenia do zabawy dla dzieci. Pojawiło się też pytanie o rowerzystów, bo na placu są stojaki na rowery, podczas gdy… zabroniono po nim jeździć. Rowerzyści walczyli więc o zmianę tej decyzji – wystosowali petycję do prezydenta, pod którą podpisało się ponad 400 osób. By Plac Litewski był otwarty dla rowerów.

Projekt jest już gotowy – trafił do konsultacji społecznych. „Celem wprowadzenia Regulaminu korzystania z placu Litewskiego w Lublinie jest określenie zasad użytkowania przestrzeni publicznej z uwzględnieniem jej historycznej wartości” – piszą autorzy dokumentu.

Co wolno, a czego nie wolno?

Jest informacja o tym, że plac jest strefą ruchu pieszego, ale dopuszcza się jazdę na rowerze, deskorolce czy rolkach z zachowaniem szczególnej ostrożności i tylko po wyznaczonych ciągach komunikacyjnych, określonych w załączniku do regulaminu. Na Placu Litewskim w szczególności nie należy zakłócać spokoju i odpoczynku, malować i rysować po nawierzchni czy wchodzić na ogrodzenie fontanny w kształcie liścia. Jest też zakaz mycia się i kąpania w fontannie, dla ludzi i zwierząt. Nie można też na placu prowadzić handlu czy reklamy.

- Pomysł tworzenia regulaminu użytkowania ogromnego placu jest dość irracjonalny – mówi Agata Cholewa, animator partycypacji społecznej, członkini Forum Kultury Przestrzeni w Lublinie. Jak dodaje, sposób korzystania z Placu Litewskiego powinien być stworzony przez samych mieszkańców, w formie pewnego nawyku.

– Chodzi mi o pozytywny nawyk korzystania z tego miejsca. Spotykamy się tam, by potańczyć, by uczestniczyć w jakimś wydarzeniu artystycznym, dzieci przychodzą się pobawić, seniorzy odpocząć. I poprzez prezentację najlepszego sposobu wykorzystania tego miejsca i zapraszanie mieszkańców na różne wydarzenia czy zajęcia, które będą się tam odbywać – nadajemy temu miejscu charakter. Jeśli ludziom będzie się to podobało, będą po prostu z tego korzystali. Czyli najważniejsze są nie nakazy i zakazy, ale badanie potrzeb mieszkańców, dawanie przykładów, co można na placu robić, tworzenie w mieszkańcach pewnych nawyków – to powinno się liczyć – mówi Agata Cholewa. Jej zdaniem, przez cały rok za działania na placu powinni odpowiadać animatorzy, by miejsce non stop żyło.

Wiceprezydent: „Regulamin nie zaszkodzi”

Wiceprezydent Lublina, Krzysztof Komorski stoi na stanowisku, że regulamin jednak jest potrzebny. – Żeby każdy miał świadomość tego, jak ta przestrzeń może służyć, ale też, jak powinno się z tej przestrzeni korzystać, dlatego, że mamy fontannę multimedialną, mamy ławki, mamy plac zabaw, nowe oświetlenie i wszyscy powinniśmy się nauczyć z nich korzystać – mówi Komorski. Pytamy prezydenta, czy naprawdę wierzy, że regulamin coś zmieni? – Wiem, że nie zaszkodzi i wierzę, że na pewno pomoże – w jakim stopni, to się okaże – korzystać z przyjemnością z tego miejsca dla mieszkańców – dodaje wiceprezydent Lublina. Jak mówi, nad przestrzeganiem regulaminu będzie czuwać Straż Miejska.

- Z jednej strony rozumiem intencje, że chodzi o to, by chronić plac np. przed dewastacją. Z drugiej jednak strony mam obawy związane z tym sformalizowaniem zasad korzystania z tego miejsca. Od razu przypomina mi się sytuacja z Regulaminem Ogrodu Saskiego – mówi Krzysztof Jakubowski z Fundacji Wolności. Ogród jest ogrodzonym parkiem – przy wejściu są wywieszone regulaminy, m.in. zakazujące spacerów z psami. – Ta sprawa już od bardzo długiego czasu jest w sądzie administracyjnym, bo grupa mieszkańców zaskarżyła regulamin – mówi nasz rozmówca.

Zastanawia się też, skąd turyści, którzy przyjadą do Lublina, będą mieć świadomość, że są jakieś przepisy dotyczące użytkowania placu. – Skąd turysta będzie wiedział, że jest zakaz wejścia do fontanny i że można za to dostać mandat. Albo mandat za kąpiel dziecka w fontannie. Taki człowiek może się bardzo zdziwić otrzymując mandat - mówi Jakubowski. Jego zdaniem, lepsze od wprowadzania zakazów i nakazów byłoby edukowanie mieszkańców i turystów na temat tego, jak dbać o Plac Litewski.

O możliwość korzystania z placu przez rowerzystów walczyło Porozumienie Rowerowe. – Osobiście nie jestem zwolennikiem wprowadzania dodatkowych regulaminów, poza i tak już obowiązującymi zwykłymi przepisami prawa, które regulują obecność w przestrzeni publicznej. Natomiast Urząd Miasta ma taki pomysł i nie chcę tego oceniać. Nam zależy na tym, by umożliwić mieszkańcom ruch rowerowy na Placu Litewskim i by to w tym regulaminie uwzględnić – mówi Michał Wolny z Porozumienia Rowerowego i Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

Projekt regulaminu jest w tej chwili w konsultacjach – by wszedł w życie, muszą go przyjąć radni Rady Miasta.

Zobacz także
 • Zakaz handlu w niedziele ma objąć m.in. dyskonty "Pracę może stracić nawet 100 tys. osób. Zagrożeni są studenci". Zakaz handlu w niedziele
 • Patryk Jaki - kandydat PiS w wyborach samorządowych 2018 na urząd prezydenta Warszawy "Pomysły Jakiego zepchną problem w ręce handlarzy roszczeniami". "To wszystko postawione na głowie"
 • Kamery w lokalach, brak instytucji odwoławczej? - NGO-sy szykują się na nowy kodeks wyborczy
Komentarze (39)
Mandat za kąpiel dziecka w fontannie? - "Turysta może się zdziwić". Regulamin placu w Lublinie
Zaloguj się
 • sss9

  Oceniono 3 razy 3

  a w Gliwicach od lat są regulaminy korzystania z placów zabaw, parków, a nawet skwerów i jednej fontanny, tyle, że w niej nie ma zakazu kąpieli (sic!). władze miasta wymyśliły, opisały i uwieczniły na pokaźnych rozmiarów tablicy nawet regulamin korzystania z dwóch mini karuzeli na deptaku przy Pl. Krakowskim. chwała im! bez ich światłych wytycznych nikt nie wiedziałby jak ma się zachować siedząc na ławce, czy choćby przechodząc przez park/skwer.

 • Peter Parahuz

  Oceniono 7 razy 3

  panie prezydencie lublina, kszysztofie zuku. przeczytalem opis waszej osoby na wikipedii, ale nie znalazlem sladow pobytu poza wojewodztwem lubelskim. zatem zamieszczam linki do zdjec placow z zagranicy:
  NYC: www.nycgovparks.org/photo_gallery/full_size/14410.jpg
  Londyn: c8.alamy.com/comp/A30N70/trafalgar-square-children-playing-the-fountains-in-summer-A30N70.jpg
  Seul: c8.alamy.com/comp/CTHRB2/children-play-in-the-water-at-seoul-plazas-floor-water-fountain-CTHRB2.jpg
  Moskwa: img.gazeta.ru/files3/897/6097897/TASS_4759819-pic700-700x467-21110.jpg

  A w miejscach publicznych/placach w PL glownymi problemami sa:
  1.osoby nietrzeźwe
  2.oddawanie moczu (patrz 1)
  3.jazda i parkowanie pojazdow na przestrzeni przeznaczonej dla pieszych
  4.wandalizacja (grafiti; niszczenie, zazwyczaj przez patrz 1)
  Myśle że należy najpierw rozwiązać te problemy, a z mandatami dla dzieci w fontannie dać sobie spokój. Czy do tego potrzebny jest dodatkowy regulamin?

 • antares777

  Oceniono 3 razy 3

  A moja sąsiadka kupiła SE piękny dywan i nakryła go folią, coby nic nie utracił ze swej urody.
  I miała w chałupie pięknie co cud.
  Po roku musiała przekazać dywan do utylizacji bo zapleśniał, ale co oko nacieszyła, to tego jej nikt nie odbierze.
  (powiadali, że jej rodzice to zza Buga, ale pewności nie ma)

 • bling.bling

  Oceniono 10 razy 2

  Chodzi o to żeby na plac przychodzić w krawacie i niedzielnym ubraniu. Zwykli ludzie nie docenili zafundowanej im sztuki i stosują ją niezgodnie z zamysłem artysty. Nie pierwszy to raz forma przerosła treść.

 • margot452

  Oceniono 5 razy 1

  Jazda na rowerze i "zachowanie szczególnej ostrożności" to działania, które nawzajem się wykluczają.

 • Antoni Dudziak

  Oceniono 11 razy 1

  WOLNO...NIE WOLNO.... CORAZ MNIEJ MĄDREJ TOLERANCJI ...LUZU... KLASY... STAJEMY SIĘ CORAZ BARDZIEJ ZNIEWOLENI PRZEZ SIEBIE SAMYCH. ODOSOBNIENI... ODIZOLOWANI... NIE CYWILIZOWANI. WRACAMY DO TABLICZEK Z MINIONEJ EPOKI :
  " NIE DEPTAĆ TRAWNIKÓW".... CAŁĄ RESZTĘ MOŻNA.

 • Marek Zakrzewski

  0

  Lubelska ćwokolandia! Wice ojciec miasta udowadnia że umie pisać i czytać. Oni to powinni otoczyć dookoła siatką i pozostawić jako obiekt do oglądania z daleka. Typowe parcie na europejskość. Piękny plac, a na pobliskiej ul Lubartowskiej chodnik szczerbaty, tak, jak był 40 lat temu.

 • w.s3

  0

  Urzędnicy muszą się wykazać, że coś robią oprócz pierdzenia w stołki, to tworza regulaminy. Czyste wariactwo.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 6 razy 0

  Zainspirowaliscie mnie do pozwu wobec panstwa francuskiego za uniemozliwienie mi zwiedzenia muzeum Luwru bez koniecznosci przejscia przez szkodliwa dla zdrowia bramke rentgenowska, odwolam sie do zasady domniemania niewinnosci oraz lamaniem praw czlowieka stosowaniem odpowiedzialnisci zbiorowej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Polecamy