Gardias o głodówce rezydentów: Popieramy protest. Rząd próbuje ich oszukać w prymitywny sposób

Premier Beata Szydło i minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas posiedzenia Prezydium Rady Dialogu Społecznego

Premier Beata Szydło i minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas posiedzenia Prezydium Rady Dialogu Społecznego (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

- Protest rezydentów był nieunikniony. Mają rację. Lekarze zostali zepchnięci poza margines dialogu społecznego. Popierają ich wszystkie zawody medyczne skupione w Forum Związków Zawodowych - powiedziała Dorota Gardias, przewodnicząca FZZ.

Dorota Gardias w "Poranku Radia TOK FM" przypomniała, że protesty medyczne mają tę cechę, że trwają długo i wymagają wytrwałości od młodych lekarzy.

- Długie studia medyczne, dwie specjalizacje, wymagają bardzo dużych nakładów finansowych, a do tego potrzebne są środki na samokształcenie i utrzymanie rodziny, dlatego popieramy protest rezydentów - mówiła Gardias.

Przewodnicząca Forum Związków Zawodowych podkreśliła, że aby szerzej włączyć się w protest rezydentów, inne zawody medyczne skupione w forum, muszą wyczerpać wszelkie procedury prawne. 

Pracując w Radzie Dialogu Społecznego nie przystąpiliśmy czynie do protestu, bo mamy 30 października wyznaczone spotkanie z prezydentem. Musimy wyczerpać procedurę dialogu. A przyszłość jawi się tak, że na ulice wyjada pacjenci, bo ustawa o sieciach szpitali spowoduje tragedię, wydłuży kolejki do lekarzy, pracodawcy - organy założycielskie i pracownicy ochrony zdrowia. Obawiam się, że do takiego protestu dojdzie w najbliższym czasie. Ale my musimy przestrzegać procedur, bo rząd za chwilę powie nam, że nie przestrzegamy prawa i odwróci protest od głównego problemu, a skupi się na paragrafach. I stąd nasze spotkanie z panem prezydentem

- przypomniała Dorota Gardias.

Jak przekonywała szefowa Forum Związków Zawodowych, organizacje skupione w forum zaproponowały nowelizację ustawy o płacach i możliwe jest włączenie do tych rozmów także rezydentów, ale do tego musi być wola rządu. - Rezydenci nie powinni rezygnować z protestu dlatego, że w między czasie ich postulaty mogą być wzięte pod uwagę przez rząd. Nie dziwię się, że nie dochodzi do porozumienia, bo rezydenci są oszukiwani przez rząd w prymitywny sposób. Damy wam tyle, ale nic nie jest powiedziane, jak to będzie zapisane - powiedziała Gardias. Jak dodała, nie wpisuje się w propagandę sukcesu "dobrej zmiany" dlatego, że "ludziom opowiada się jak to jest pięknie, a wszyscy widzimy, że pięknie nie jest".

Przewodnicząca FZZ przez lata była przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, była wśród pielęgniarek protestujących w kancelarii premiera za czasów, kiedy premierem był Jarosław Kaczyński. Wtedy - w 2007 roku - pielęgniarki domagały się podwyżki płac i zwiększenia nakładów na służbę zdrowia.

Zobacz też: Premier Beata Szydło postawiła nam ultimatum. Jeśli nie przyjmiemy propozycji pracy w komisji, to ona się z nami już nie spotka. Premier nie powinna tak mówić - powiedział Jarosław Biliński wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.

 
Zobacz także
 • Spotkanie żołnierzy Wehrmachtu i Armii Czerwonej 20 września 1939 roku, na wschód od Brześcia Agresja ZSRR na Polskę 17 września 1939. Czy Polska była przygotowana na sowiecką inwazję?
 • Kora Jackowska w 1992 roku Kora spędziła w domu dziecka pięć lat. "Prowadziły go zakonnice, były dla nas w patologiczny sposób okrutne"
 • Air Show 2018 w Radomiu. Pokazy akrobacji i sprzętu [ZOBACZ ZDJĘCIA]
Komentarze (85)
Gardias o głodówce rezydentów: Popieramy protest. Rząd próbuje ich oszukać w prymitywny sposób
Zaloguj się
 • wujtommy102

  Oceniono 19 razy 9

  Problem lekarzy rezydentów byłby rozwiązany gdyby mogli jednocześnie pobierać dodatki na utrzymanie i samokształcenie w wysokości np. diet poselskich. Wielu posłów łączy wysokie uposażenia poselskie z wysokimi emeryturami jak np. gardłująca na lekarzy posłanka - hipokrytka Hryniewicz , będąca zresztą niezwykle pobożną katoliczką

 • def11

  Oceniono 19 razy 7

  To nocne spotkanie które niby miało odbyć się z premier Szydło miało tylko jeden cel, obniżyć w społecznym odbiorze wiarygodność i zaufanie do czystości intencji protestujących lekarzy.
  O tym świadczą wypowiedzi po spotkaniu Radziwiłła i Kempy którzy zupełnie inaczej przedstawiają przebieg spotkania oraz dzisiejsza wypowiedź Terleckiego który kpi sobie z "zawieszanego i odwieszanego" protestu.

  p.s.
  Dobrze, że Kempa jeszcze nie oskarżyła ich o próbę gwałtu podczas nocnego spotkania ..:)

 • stanislaw.sk

  Oceniono 6 razy 4

  Pani premier Sz. liczyła na ZAKOŃCZENIE protestu głodowego lekarzy-rezydentów, a nie jego PRZERWANIE. Na wielotysięczne podwyżki i nagrody dla posłów są i zawsze będą pieniądze, bo "rząd musi się pożywić". Winna jest jak zwykle opozycja i b.minister. To co kiedyś minister Radziwiłł głosił i żądał będąc w opozycji wraz z szefem NRL Hamankiewiczem

 • plutoniczna

  Oceniono 16 razy 4

  posłanka Chryniewicz z PIS:
  jej kasa/m-c to + 7300 uniwerek +5800 emeryt. +2500 dieta poselska +7400 uposażenie poselskie. Suma 23000 zł brutto

  Lek. rezydent 3500 brutto
  A dla nich ma program #NiechJadą

  przez przypadek była szczera do bólu,
  jak kiedyś klasyk:
  Rząd zawsze się sam wyżywi (wyleczy).

 • antoszek22

  Oceniono 7 razy 3

  a tymczasem w TVP Info ukazały się dwie informacje o przerwaniu głodówki , której nie było a potem kolejna o przerwaniu głodówki której nie było i nie podjęto na nowo .
  Gdyby pani Gardias nie traciła czasu na oglądanie totalnej telewizji i skupiła się na przekazie Narodowym toby wiedziała, że nie ma żadnej głodówki a Naród jest z Partią .

  Proszę brać przykład z pani Broszki .
  Zobaczyła w Narodowej że protest przerwano i nie przyjechała bo ma inne sprawy na głowie .

 • plutoniczna

  Oceniono 11 razy 3

  pełna arogancja i buta PIS:

  Lekarze #niechjadą
  Pacjenci w kolejkach #niechczekają
  Poszkodowani w nawałnicach #niechsobieradzą

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 10 razy 2

  I znowu, tak jak księża o aborcji, tak o "roszczeniowej postawie lekarzy" dyskutują reżimowi dziennikarze TVP, politycy, z rocznymi pensjami rezydenta robionymi w miesiąc.

 • sailor20170605

  Oceniono 10 razy 2

  Jak to? Przecież niezadowoleni mają wyjechać na zgniły zachód. Tak podobno chce piSSi suweren co paszczowo wyraziła ich przedstawicielka w sejmie.

 • Krzysztof Lewandowski

  Oceniono 3 razy 1

  Słuchając audycji trafiają się informacje na temat prominentnych polityków PIS którzy w przeszłości ostro krytykowali zarządzanie służbą zdrowia. Moje pytanie : dlaczego nie cytujemy tych wypowiedzi w całości ? Imię , nazwisko, data, wypowiedź ... Mam wrażenie ze wszyscy akceptują to że po zmianie ekipy rządzącej każdy relatywizuje swoje poglądy wg wykładni Prezydenta -"wiemy że kampania to kampania " z wypowiedzi o rozmowie z Prezydentem Macronem . Rozumiem , że nie jest to "grzeczne" bo w takiej samej sytuacji zaraz postawimy swoich ulubionych polityków ale niezbędne by politycy zaczęli ważyć się ze słowami .......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Polecamy