Wolne niedziele dla pracowników i czynne sklepy. Opozycja sprawdza intencje "S"

- Teraz wyjdzie, o co tak naprawdę chodzi w zakazie handlu. Czy o interes pracowników, czy celem jest układanie nam życia? - pytała w TOK FM posłanka Paulina Hennig-Kloska. Nowoczesna ma projekt ustawy, która gwarantuje pracownikom handlu dwie wolne niedziele w miesiącu, ale nie wprowadza zakazu handlu.

Zakazu handlu w niedzielę chciała "Solidarność". Pomysł dawno znalazł poparcie PiS. Ale pomysł ograniczenia handlu złagodzono. Teraz sklepy mają być zamknięte przez dwie niedziele w miesiącu. Ale nie wszystkie. Lista wyjątków obejmuje pond 20 propozycji - m.in. stacje benzynowe i kwiaciarnie.

Pomysły firmowane przez "S" nie podobają się opozycji i handlowcom. Nowoczesna ma projekt, który ma być rozwiązaniem kompromisowym.

- PiS i Solidarność chcą zabezpieczyć interesy pracowników. Ale by zapewnić taki komfort nie trzeba zamykać palcówek handlowych - przekonywała w "Poranku Radia TOK FM" Paulina Hennig-Kloska.

Posłanka tłumaczyła, że projekt zagwarantuje pracownikom sklepów dwie wolne niedziele w miesiącu. Ale nie będzie trzeba zamykać sklepów.

Test dla władzy

- Dziś zgodnie z kodeksem pracy, można za pracę w niedzielę  odbierać dzień wolny. Oznacza to więc, że nie ma gwarancji wolnej niedzieli. Nie można było tego zmienić jedynie nowelizując przepisy Kodeksu pracy. Bo Kodeks dotyczy tylko pracowników zatrudnionych na umowę o pracę - wyjaśniała posłanka Nowoczesnej.

Zdaniem Hennig-Kloski, projekt to test dla rządzących, którzy wspierają "S" w boju o ograniczenie handlu.

- Wyjdzie o co tak naprawdę w tym zakazie chodzi. Czy o to, by zadbać o interesy pracowników, czy tak naprawdę głównym celem wprowadzenia zakazu handlu w niedziele jest układanie nam życia.

Pomysł na gwarantowanie wolnych niedziel pracownikom sklepów ma tez Forum Polskiego Handlu. Wg organizacji zrzeszającej właścicieli sklepów wynika, że po wprowadzeniu zakazu handlu prace może stracić nawet 100 tys. osób.

Zobacz także
 • Kowal wyjaśnia strategię PiS ws. Unii Europejskiej. I tłumaczy, jakie skutki przyniosła w innych krajach
 • Przemysław Czarnek Wnioski o dymisję i o postępowanie dyscyplinarne na uczelni. Wojewoda lubelski ma kłopoty
 • Wyniki wyborów samorządowych. Jak sprawdzić, kto wygrał wybory?
Komentarze (40)
Wolne niedziele dla pracowników i czynne sklepy. Opozycja sprawdza intencje "S"
Zaloguj się
 • sailor20170605

  Oceniono 18 razy 14

  Przecież piSSowi nie chodzi o interes pracowników tylko interes kościoła. Czarne pijawki uroiły sobie, że jak będzie zakaz handlu w niedzielę to przechwycą część tej kasy co ludzie zostawiają w sklepach.

 • incipit

  Oceniono 9 razy 9

  Ale jak pracowników i sklepy to i proboszczów wraz kościelnymi winien dotyczyć zakaz pracy.

 • remo29

  Oceniono 9 razy 9

  To jest takie pitolenie, że głowa mała. Z niedzielą jest tak jak z sobotą - teoretycznie mam wolne, ale ktoś przyjść musi, więc przychodzę ja. Dzięki temu od poniedziałku do piątku pracuję 7 godzin dziennie, a nie 8. Mogę dłużej pospać, albo wcześniej pójść do domu, albo - jak będę miał kaprys - wybrać wszystkie sobotnie godziny na raz i zrobić sobie dzień wolny w tygodniu, żeby załatwić sprawy "na mieście". A co załatwię w sobotę/niedzielę, skoro urzędy w ch... pozamykane?

 • witoldpolak

  Oceniono 9 razy 9

  A bez zakazów nie można? Wystarczy żeby pracownik miał prawo do odmowy pracy w niedzielę. Prawo gwarantowane i respektowane z całą surowością , z odszkodowaniami dla pracownika sięgającymi setek tysięcy złotych.
  Kto chce niech pracuje. Kwestia odpowiedniego wynagrodzenia np. 3÷4 krotne stawki z normalnego dnia pracy i biznes będzie się kręcił i w niedzielę.
  Oczywiście oprócz zatrudnionych w służbach. Służba to służba.

 • mirek76pl

  Oceniono 6 razy 6

  Mozna przeciez uchwalic, ze w niedziele zaplata za prace wynosi np. 400% normalnej stawki. Wtedy kazdy przedsiebiora / handlowiec moglby sobie policzyc, czy oplaca mu sie otwierac placowke w niedziele, a niejeden pracownik bardzo by sie ucieszyl z takiego rozwiazania.

  Tylko, ze PiSowi nie codzi przeciez o to, zeby zrobic dobrze pracownikom, a raczej, aby napelnic koscioly.

 • wolak007

  Oceniono 9 razy 5

  Powiadam wam okupanci watykańscy!
  Moja złotówka bezpośrednio nigdy nie trafi do was!...

 • andrzej1.61

  Oceniono 2 razy 2

  Solidarność AD 2017 sprzedajna kościelna dziwka, gratulacje dla członków.

 • jggc

  Oceniono 2 razy 2

  czarne pijawki liczą na powrót do kościoła..... i znowu się przeliczą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy