Piotr Kraśko upomina polityków PO: Kiedy mówimy do ludzi nie używajmy słowa "wektory"

Piotr Kraśko zwrócił się z apelem do polityków opozycji, by ci myśląc o zwycięstwie w wyborach, zaczęli od zmiany języka. - Kiedy mówimy do ludzi nie używajmy słowa "wektory" - prosił prowadzący "Poranek w Radiu TOK FM".

Podczas  porannego przeglądu w Radiu TOK FM Piotr Kraśko nawiązał do ostatniej konwencji Platformy Obywatelskiej, a dokładnie do języka jakim politycy tej największej opozycyjnej partii mówią do wyborców.  - Mam jeden apel, kiedy mówimy do ludzi nie używajmy słowa "wektory" - powiedział. 

- Pamiętam takie zdanie, które padło tutaj wczoraj, iż w początkach transformacji ważne były trzy wektory: demokracja, Europa i rynek. Pełna zgoda. Tylko jeżeli ludzi chcemy porwać to powiedzmy lepiej: po '89 roku, kiedy Polska stała się wolna, Polacy mieli trzy marzenia: Europa, demokracja, rynek. Niby chodzi o to samo, ale to może ludzi porwać i po prostu do nich trafić - mówił Kraśko. Redaktor nie powiedział kogo konkretnie miał na myśli. 

"W moim dokumencie, w moich założeniach mówiłam o tym, że transformacja to trzy wektory: Europa, demokracja i rynek. Zapomniałam dodać jeszcze jeden wektor, który jest niezwykle istotny, czyli decentralizacja kraju, która odbywała się od czasu transformacji. To jest ten kolejny wektor, od którego nas PiS zawraca i w tej chwili próbuje centralizować kraj" - mówiła w środę w TOK FM Joanna Mucha (PO).

"Jeśli mamy pisać takie banały to lepiej nic nie pisać"

Piotr Kraśko wytknął też politykom opozycji, że ta używa zbyt banalnego języka, który nie ma żadnej sensownej treści.

- Nie ma co pisać w programie zdań tak banalnych jak "dla młodych przygotujemy dedykowane dla nich programy mieszkaniowe". Jeśli mamy pisać takie banały to lepiej nic nie pisać albo umieć to jakoś sformułować. Nie wiem, czy akurat największym problemem jest dla Polaków czy mają wojewodę czy nie. Trzeba mówić o samorządności, ale trzeba mówić takim językiem, żeby to dla każdego było zrozumiałe, żeby mógł się z tym utożsamić - zwrócił uwagę Kraśko.

Redaktor zwrócił uwagę, że nawet banalne hasła mogą doprowadzić do zwycięstwa w wyborach, ale pod warunkiem, że będą wyrażały autentyczne emocje.

Hasło "Damy radę" okazało się wystarczająco dobre

- Każde wybory wygrywa się jakimś programem, jakimś hasłem, jakimś nastrojem. Jest to coś niezwykłego, że Barack Obama wygrał najbardziej przełomowe wybory w ostatnim półwieczu hasłem "Change", czyli "zmiana". Każde wybory są jakaś zmianą, ale nagle, kiedy on mówił zmiana, to zadziałało. Hasło "dobra zmiana", którym posługiwał się PiS, "biało-czerwona drużyna" czy "damy radę", byłoby w gruncie rzeczy niezłe do wygrania wyborów gospodarza klasy, a okazało się wystarczająco dobre, aby wygrać wybory parlamentarne. Była w tym jakaś energia - przypomniał Kraśko.

O "wektorach" i programie samorządowym PO  mówił także Tomasz Siemoniak. Wiceprzewodniczący PO był w środę gościem audycji "Analizy" w Radiu TOK FM.    

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (79)
Piotr Kraśko upomina polityków PO: Kiedy mówimy do ludzi nie używajmy słowa "wektory"
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 14 razy 6

  PO i Nowoczesna to opozycja amatorska, bezwolna i ociemniała, nie potrafiąca być ani opozycją, ani władzą. W porównaniu z karnym PIS-em są słabi i bezmyślni. W ogóle nie rozumieją czego chce ich elektorat - i to cud że go jeszcze mają. Za to PIS doskonale wie czego chce jego elektorat - dlatego mamy teraz w Polsce rządy chamów ...

 • 2bxornot2b

  Oceniono 7 razy 3

  Wektory to i tak spory postep w stosunku do wkladek miesnych, polecam przeglad kronik fimowych z poczatku lat 90 banal i nowanowomowa gorsza od peerelowskiego belkotu. Poszerzanie zwiekszanie reformowanie transformowanie wektory postepu plaszczyzny rozwoju pluralizm i zero konkretow,czyli - ile, kiedy gdzie i kto komu, to samo peerelowskie pieprzenie w caly swiat w quaziinteligenckim garniturze.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 19 razy 3

  Nie wiem co tak Kraśce zależy na wygranej PO...
  Ponadto, jeśli Kraśko chce, by go słuchano, to niech nie pieprzy o cudzych marzeniach.
  Marzenia Kraśki nie są moimi marzeniami.
  Skąd Kraśko wie o czym marzyłem 28 lat temu?
  Może głównie o tym, by te katolickie kołtuny nie wprowadziły religii do szkół?

 • ferroetigni

  Oceniono 4 razy 2

  Kraśko ma stuprocentową rację, jego uwagi pasują nie tylko do PO, ale jak ulał do "programu" Nowoczesnej.

 • mo60

  Oceniono 10 razy 2

  Tak, tak, drogie Wektory. Jak nie pójdziecie po rozum do głowy, prze...licie kolejne wybory. Ale wtedy będzie także po was.

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 14 razy 2

  Cud jakiś boży, do Kraśki wreszcie dotarło, że jak nełolyberały dalej będą puszczać takie pretensjonalne, przeuczone bździny, to nie znajdą żadnego elektoratu.

 • Andrzej Sikora

  Oceniono 1 raz 1

  Kraśko socjalista numer jeden wśród dziennikarzy. Jak go słucham to mi się niedobrze robi. Dziwię się że go wzięli do tokfm.

 • 1stanczyk

  Oceniono 5 razy 1

  PiS - wi do wygrania wyborów wystarcza przesłuchania przed Nadzwyczajna Komisja Sejmowa nie mówiąc już o łatwych do przewidzenia i trudnych do uniknięcia konkluzjach będących w raporcie NKS i wynikajacych z tych konkluzji licznych procesów karnych i kar dyscyplinarnych.

  Oj będzie się działo ...

  Kaczyński jeśli zmieni Szydło to na podobnej zasadzie co Marcinkiewicza ..
  Swoją aktualną popularnością (58% zadowolonych) Szydło zaczyna Kaczyńskiemu jako politycznemu przywódcy obozu rządowego zagrażać jako konkurencja.

 • f1909

  Oceniono 9 razy 1

  Dajmy już sobie spokój z tą partią rożnej maści cwaniaczków i oszustów żyjących tylko i wyłącznie na swój własny partyjny rachunek !!! Jedyną rzeczą , która wciąż łączy elektorat tej partii z wierchuszką to zwierzęca nienawiść do PIS-u ! -- A to zdecydowanie za mało żeby wygrać jakiekolwiek wybory !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX