Lempart odpowiada Frasyniukowi: Są nie tylko Obywatele RP. Proszę zacząć dostrzegać też obywatelki

Protesty spaliły na panewce, bo nie przerodziły się w konkretną strukturę - tak o demonstracjach przeciw polityce rządu mówił w Poranku TOK FM Władysław Frasyniuk. Sprawę zupełnie inaczej widzi Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Władysław Frasyniuk, który podczas lipcowych protestów był jedną z najważniejszych postaci, ma dziś poczucie, że letnia walka o weta prezydenta spełzła na niczym.

- My w sierpniu 80. roku z demonstracji wyszliśmy ze strukturą. Teraz nie powstało nic. Ja im mówiłem, że ważna jest umiejętność gromadzenia ludzi, ale nic takiego nie powstało. Z mojej intuicji, dziś po naszej stronie nie ma już emocji. Wyjątkiem są Obywatele RP - tłumaczył w rozmowie z Piotrem Kraśką.

Prowadzący audycję zauważył, że młodzież sierpnia 80. nie miała partii, w którą mogli uwierzyć. Teraz sytuacja wygląda inaczej.

Czytaj też: Frasyniuk: Na lipcowych protestach młodzi popełnili straszny błąd

Czy można jednak uznać, że tegoroczne protesty poniosły porażkę i nie mają żadnej kontynuacji?

- Władysław Frasyniuk powiedział, że widzi tylko Obywateli RP. Może powinien zacząć dostrzegać też obywatelki - np. te, które blokowały marsz 11 listopada trzymając transparent z napisem "faszyzm stop" - odpowiada Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Jej zdaniem to, że ludzie są rozproszeni (wspierają różne partie, mieszkają w różnych miastach), nie oznacza wcale, że nie są zjednoczeni. Podaje przykład ostatniego apelu przeciw zmianom w ustawach o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

- Podpisało się pod nim 28 organizacji społecznych. Chociaż różnią się między sobą, to potrafią się zjednoczyć. Nadal są wspólne działania, ludzie nadal są pod sejmem, Akcja Demokracja robi świetne rzeczy na tej samej zasadzie co Strajk Kobiet - rzuca hasło, propozycje i daje narzędzia - argumentuje. - A ludzie się organizują. Trochę wiary! Teraz sprawnie stajemy do kontynuacji tego, co zaczęło się w lipcu pod sejmem - przekonuje Lempart.

Frasyniuk zarzucał młodym nieumiejętność tworzenia struktur, czyli tego, czym mogło się pochwalić jego pokolenie.

- Dla mnie struktura to jest to, że w dziesiątkach miast w Polsce ludzie maja sieci praktyczne. Wiadomo, kto może załatwić nagłośnienie, a kto da znać do prasy. Kogo poprosić, żeby coś powiedział. Kogo śledzić na FB żeby wiedzieć, co się dzieje w mieście. To jest struktura opozycji w Polsce. Z tego będą powstawały i już powstają koalicje ukierunkowane na udział lub promowanie udziału w wyborach samorządowych - kwituje Lempart.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (37)
Lempart odpowiada Frasyniukowi: Są nie tylko Obywatele RP. Proszę zacząć dostrzegać też obywatelki
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 7 razy 1

  Panie Władziu drogi, w latach 80-tych walczył pan ryzykując zyciem i zdrowiem o wolnośc, ci młodzi ludzie protestowali teraz przeciwko zabieraniu, ograniczaniu im tej wolności, którą im pan wywalczył. Oni nie mają pojęcia co to znaczy byc człowiekiem zniewolonym, zastraszonym, pozbawionym podstawowych praw obywatelskich, oni tego jeszcze nie zaznali.
  Jak chcieli im wprowadzic ACTA, wyszli na ulicę ..... i to wystarczyło. Nie musieli do tego tworzyc struktur jak pan w 80 roku, budowac partii, itd. osiągnęli swoim gniewem to co chcieli. Tylko ze ich przeciwnikiem była wtedy partia inteligencka z przewidywalnym, mądrym liderem, w kolejnej potyczce o swoje prawa z bolszewikami juz tak łatwo nie będzie. Pałowanie, razenie paralizatorem, duszenie, zamykanie w areszcie, moze spowodowac powstanie struktur samoobrony, jak w roku 1980. Po to Macierewicz buduje kadry z kategorią ,,D,, w WOT, a Błaszczak przyjmuje psychopatów z defektem mózgu do milicji. Oni raz zdobytej przez bolszewików władzy nie pozwolą oddac juz nigdy. Taki stan umysłu po prostu, zdarza się.
  I błagam, nie zaczynajmy od kłótni, Obywatele RP, to tak samo Obywatelki RP i Obywatelątka RP nasze kochane, w wózeczkach, idące w tłoku za rączkę z rodzicami, trzymające swojego misia za ucho, bo on tez chce byc Obywatelem RP jak jego kilkuletni opiekun. Na pohybel bolszewii.

 • Jan Staszic

  Oceniono 4 razy -2

  Lewackie feministki i ubywateleRP jeszcze nie spotkali na swojej drodze górników,kibiców lub narodowcow :)
  Przyjdzie dzień w którym dojdzie do zwarcia na ulicach polskich miast.
  Wtedy ocenimy siły poszczególnych bojowników o demokrację :)
  Frasyniuka wyniosą w pierwszej kolejności jak ruszy ta rewolucja.

 • mrpens

  Oceniono 3 razy -3

  Dzidzia piernik

 • duquette

  Oceniono 7 razy -3

  .
  Młodzi poszli raz i to wystarczy. Na własne oczy ujrzeli jaka to patologia broni sadów i nie chce mieć z nią nic wspólnego.

 • kajkokosz

  Oceniono 11 razy -3

  To się panu zachciało, panie Frasyniuk powiedzieć obywatele. Trzeba było użyć uniwersalnego słowa, czyli obywatelki. Wystarczyło powiedzieć obywatelki i nikt by panu niczego nie zarzucił, a tak szowinista z pana wylazł. Co prawda, jeżeli chodzi o mój odbiór, to pod użytym przez pana pojęciem obywatele rozumiem i kobiety i mężczyzn, ale tłumacz pan to tym od ideologi feminizmu. Zatem wg aktualnej na dzień dzisiejszy terminologi i nomenklatury masz gościu klepać obywatelki i obywatele, lub tylko albo przede wszystkim obywatelki, a spokoju zaznasz Szczególnie od podejrzenia żeś podejrzany o to co podejrzewają żeś podejrzany o to co podejrzewają, bo fallusa posiadasz..

 • sapere-auso

  Oceniono 10 razy -4

  Lempart jest zemstą na ładnych kobietach, bo feminizm to sposób zemsty brzydkich kobiet na tych ładnych. Nikt im z wiadomych względów nie mówi komplementów, nikt nie zabiega o ich względy, nie próbuje czarować - no, to one urządzą świat tak, żeby i te ładniejsze tego pozbawić, żeby sterroryzowany jakimiś kretyńskimi "konwencjami antyprzemocowymi" czy #metoo facet bał się do nich uśmiechnąć, a już broń Boże powiedzieć im coś miłego, pod grozą oskarżenia o molestowanie czy zgoła gwałt.
  A tutaj jedna z tych obywatelek. Poetka na miarę Radia Erewań:

  Https://dorzeczy.pl/kraj/48079/Trwoga-Rzadza-nami-niedorobki-Pana-Boga-Stalinska-wiersze-pisze.html

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 12 razy -4

  Szanowna Pani, proszę trzymać Strajk Kobiet, jak najdalej od Frasyniuka, który ma na swoim sumieniu rozwalenie Unii Demokratycznej, zbudowanie razem z gdańskimi neoliberałami żałosnej i szkodliwej społecznie Unii Wolności z Balcerowiczem na czele. A co gorsze, Frasyniuk ściągnął na demonstrację KOD-u właśnie Balcerowicza, jako głównego mówcę. Włączanie Balcerowicza do jakiejkolwiek społecznej inicjatywy jest najlepszym prezentem dla Kaczyńskiego.
  Frasyniuk staje się pożytecznym dla kaczyzmu idiotą. Bardzo proszę na niego uważać.

 • kupagnoju

  Oceniono 9 razy -5

  Ale że co? Miałem iść protestować, bo jakiś Frasyniuk chce bronić swoich kolesi?

  Ludzie chcą zmian w mafii sądowej, prędzej wyjdą z poparciem, niż przeciw, zrozum to człowieku z chamską plakietką po rusku.

 • ubudubu4

  Oceniono 8 razy -6

  Przecież protestować z nieudacznikami i złodziejami z PO to obciach.......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX