Lubnauer: "Dla mnie potencjał Petru jest duży"

Nowa szefowa ".N" uważa, że założyciel partii mógłby tworzyć program gospodarczy na czas "po PiS". O roli Ryszarda Petru w partii Katarzyna Lubnauer zamierza z nim rozmawiać w przyszłym tygodniu.

Katarzyna Lubnauer, od minionego weekendu nowa przewodnicząca "Nowoczesnej" podkreślała w "Wywiadzie politycznym" TOK FM, że Ryszard Petru założył tę partię i  zbudował nowy standard w polityce: pokazał, że ".N" jest demokratycznym ugrupowaniem, w którym można bez chaosu dokonać demokratycznej zmiany.

- Dla mnie potencjał Ryszarda Petru jest bardzo duży - mówiła Lubnauer. - Ze względu na swoją wiedzę ekonomiczną, na swoją pozycję, powinien m.in. podjąć się wyzwania, które jest bardzo ważne: po rządach PiS będziemy mieli problem, tym problemem będzie polska gospodarka, dlatego że sposób prowadzenia gospodarki, polityki ekonomicznej tego rządu jest mocno rabunkowy: oni wychodzą z założenia, że jak jest wzrost gospodarczy, to można wszystko wydać. Wg mnie bardzo ważnym elementem byłoby utworzenie programu gospodarczego - mówiła przewodnicząca "Nowoczesnej".

- Przypomina mi się taka historia: Donald Tusk, gdy zmarginalizował w partii Grzegorza Schetynę, to mówił że będzie on w partii "strategiczną rezerwą". Pani też chciałaby z Ryszarda Petru uczynić taką "rezerwę" Nowoczesnej? - pytała prowadząca rozmowę Karolina Lewicka

- Uważam, że jest to polityk z dużym talentem, że zajmie swoje miejsce na scenie politycznej w Polsce - odpowiadała Lubnauer. - Chciałabym z nim spokojnie porozmawiać, by zapytać jak widzi swoją rolę w "Nowoczesnej".

- Wicemarszałek? Wiceszef?

- Chciałabym to ustalić z Ryszardem Petru. Oczywiście jeśli będzie chciał zostać wiceszefem, to jest to mile widziane.

Katarzyna Lubnauer podkreślała, że w jej opinii "Nowoczesna" jest młodym ugrupowaniem i nie ma w niej frakcji Lubnauer i frakcji Petru, partia jest jednością:

- Kiedy zostałam przewodniczącą, dostałam brawa z każdej strony sali, nie tylko z tej, która głosowała na mnie - mówiła Lubnauer dodając, że bardzo pilnowała w klubie parlamentarnym, by w minionym tygodniu sprawa wyborów nie była przyczyną konfliktów i ocenia, że atmosfera była i jest bardzo dobra i nie ma podziałów.

Lubnauer wyjaśniła, że z Ryszardem Petru planują się spotkać dopiero na początku przyszłego tygodnia - z tzw. "przyczyn obiektywnych", ponieważ dotychczasowy przewodniczący uczestniczy w kongresie ALDE (Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy) w Amsterdamie - już wcześniej zaplanowane było, że to właśnie Petru będzie reprezentował tam partię, a - jak mówiła Lubnauer - nie widziała powodu, żeby to zmieniać.

Przewodnicząca "Nowoczesnej" podtrzymywała też, że Rafał Trzaskowski nie jest wspólnym kandydatem na prezydenta Warszawy PO i "N" a jedynie Platformy Obywatelskiej. Lewicka przypomniała, że Grzegorz Schetyna mówi "Pacta sun servanda" (łac. umów należy dotrzymywać), Lubnauer odparła, że koalicji nie zawiera się na konferencji prasowej a w formie dokumentu, który podpisują statutowe organy partii.

Lubnauer oceniła, że Trzaskowski jest dobrym kandydatem i warto dalej rozmawiać, aczkolwiek, jak podkreślała, Polska nie ogranicza się do Warszawy i chciałaby szerszej dyskusji nad trwałymi fundamentami jak najszerszej koalicji sił opozycyjnych. Nowa przewodnicząca Nowoczesnej dodawała, że obok rozmów z PO chciałaby także dyskusji z np. PSL czy SLD. Proponowaną przez PiS ordynację wyborczą nazwała "bandyckim" projektem, który spowoduje, że władza w samorządzie w sposób niedemokratyczny trafi w ręce PiS a samorządy staną się czysto partyjne i to w sposób preferujący bardzo duże ugrupowania.

Całej rozmowy posłuchasz tutaj:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (78)
Lubnauer: "Dla mnie potencjał Petru jest duży"
Zaloguj się
 • miruna1

  Oceniono 5 razy 5

  Na pewno ten Potencjał da jeszcze wiele radości dzielnym dziewczyną z Nowoczesnej:)

 • 2bxornot2b

  Oceniono 7 razy 5

  To prawda chlopak ma potecjal seksualny i rwie sie do kobit, no jest to jakis kapital

 • nemilek

  Oceniono 9 razy 5

  Petrus, który zawsze mówi ludzkim językiem w przeciwieństwie do polityków Partii Kościelnej, popełnił samobójstwo polityczne i utrata stanowiska jest tu tylko tego logiczną konsekwencją, bo jeżeli szef partii ceni powabną doopę Schmidtowej bardziej niż Polskę i do tego pragnie ją głaskać w okresie przesilenia politycznego, no to nic dziwnego, że utracił zaufanie swoich zwolenników, mnie w to wliczając. Jego kilka wpadek retorycznych jest dla wyborców Nowoczesnej bez najmniejszego znaczenia, świadczyły tylko o przepracowaniu i tyle, natomiast postawienie doopy Schmidtowej wyżej niż dobro swojej partii świadczy o braku kwalifikacji politycznych i moralnych do przewodzenia partii.

 • sigillum.2

  Oceniono 15 razy 5

  Proszę precyzyjnie: "potencjał" czy "potencja(ł)"?

 • nic_wam_to_nie_da

  Oceniono 8 razy 4

  lol
  Też była na Maderze?
  Oj Rysiek Rysiek, ty dewiancie

 • justas32

  Oceniono 10 razy 4

  Problem z Petru był taki ze się skompromitował obyczajowo - i nie miał dobrego doradcy ds. wizerunku. Problem z Panią Lubnauer jest taki że jest (z całym szacunkiem) za słaba i nie pociągnie za sobą ludzi - czym rozłoży Nowoczesną niczym Kopacz Platformę. Kanał z tą polską opozycją ...

 • ferdkiepski

  Oceniono 9 razy 3

  Ci ludzie to parodia ! "Główny ekonomista" kilku polskich (pewnie z nazwy) banków nie potrafi poprawnie sporządzić sprawozdania finansowego swojej partii czym doprowadza ją na skraj bankructwa, a teraz żebrze po firmach i innych sponsorach o jałmużnę. Tacy to są "fachowcy" z partyjnej łaski.

 • sparky6

  Oceniono 9 razy 3

  Przewodniczący Ligi Muzułmańskiej (to organizacja zrzeszająca głównie emigrantów, oskarżana o powiązania z ośrodkami terrorystycznymi) mówi, że czuje się źle w Polsce...
  A ktoś go tu trzyma???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX