Będą skarżyć do Trybunału? Ciche przepchnięcie kolejnej ustawy oburzyło Solidarność

- Zostaliśmy zignorowani jako partnerzy społeczni. To niedopuszczalny absolutnie tryb legislacji, kwestionujący zupełnie istnienie Rady Dialogu Społecznego - mówił reporterowi TOK FM rzecznik Solidarności Marek Lewandowski.

NSZZ Solidarność zastanawia się nad możliwością zaskarżenia do trybunału konstytucyjnego ustawy znoszącej limit 30-krotności składek do ZUS. Nowe regulacje, proponowane przez PiS, zostały błyskawicznie przyjęte przez sejm, na początku grudnia (prawdopodobnie 6go) trafią pod obrady senatu. To nie tak powinno wyglądać.

- W tej chwili analizujemy kwestię, czy nie zostały złamane zasady legislacji, bo to kwalifikowałoby się pod skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Ta analiza się jeszcze nie zakończyła - mówi rzecznik Solidarności Marek Lewandowski.

Po co Rada Dialogu?

Lewandowski dodaje, że projekty rządowe powinny z mocy ustawy trafić do Rady Dialogu, w tym przypadku tak nie było.  - Zostaliśmy zignorowani jako partnerzy społeczni, zupełnie wyłączeni z możliwości dyskutowania o tym rozwiązaniu, niedopuszczalny absolutnie tryb legislacji, kwestionujący zupełnie istnienie Rady Dialogu Społecznego.

Zmiana ma dotyczyć około 350 tys. najlepiej zarabiających Polaków. Składki do ZUS od pensji po przekroczeniu 30-krotności średniej krajowej, mogą chwilowo dać wyższe wpływy do budżetu, ale jednocześnie mogą zadziałać destrukcyjnie na obciążone dodatkowymi kosztami firmy. Kolejną konsekwencją zmiany może być rozchwianie systemu emerytalnego, gdy pracownicy płacący znacznie większe składki, będą dostawać gigantyczne emerytury

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (77)
Będą skarżyć do Trybunału? Ciche przepchnięcie kolejnej ustawy oburzyło Solidarność
Zaloguj się
 • norbertrabarbar

  Oceniono 55 razy 51

  Do kogo chcą zaskarżyć ustawę?

  Do Trybunału Konstytucyjnego?

  Ale jak PiS wieszało trybunał to klaskałeś tępy ćwoku...

 • lecho65

  Oceniono 51 razy 45

  Do Trybunału Konstytucyjnego ? dawno tak się nie uśmiałem.

 • bb7676

  Oceniono 32 razy 32

  Zostaliście zignorowani ha ha, no tak, trzeba było mieć oczy otwarte w kampanii wyborczej kiedy popieraliście pis. przed kolejnymi wyborami pewnie też dacie się omamić, bo wy nie myślicie w kategoriach społecznych tylko swoich własnych

 • kemor234

  Oceniono 29 razy 27

  "To niedopuszczalny absolutnie tryb legislacji, kwestionujący zupełnie istnienie Rady Dialogu Społecznego ..."
  Wszystko jest OK. Radę Dialogu Społecznego zastąpił Rydzyk.

 • Człek Poczciwy

  Oceniono 25 razy 23

  Co, dopiero teraz "S" zobaczyła, że PiS ma ich w tym miejscu, w którym plecy kończą swoją zwyczajną nazwę? Jak włazili w otwór, to nie sprawdzili gdzie on jest umiejscowiony?

 • hvac1987

  Oceniono 24 razy 22

  Dosc tych bzdur! Czas zrozumiec ze nie jestescie zadnymi partnerami spolecznymi tylko potakiwaczami dla tego rzadu. Macie robic co wam kaza i glosowac jek wam karza. Jaki Trybunal, jaka wolnosc slowa czy jednostki? Slowo i wola Partii slowem i wola Narodu. Juz zapomniane?Jak za starych czasow. Bedzie czas na wasze wypowiedzi i opinie na wyborach ale tylko po linii partyjnej.

 • mobisek

  Oceniono 22 razy 20

  "Zostaliśmy zignorowani jako partnerzy społeczni!"
  Eeee... Bez przesady z tym oburzeniem. Jak ignorowano innych, to było dobrze, a jak was zignorowali - to źle? Jeżeli wzbudzacie cokolwiek, to uśmiech politowania.

 • Tomasz Beton

  Oceniono 21 razy 19

  Dotknęłó bezpośrednio tych nierobów z Solidarności, pewnie którzy już w czerwcu przestawali płacić skłądki ZUS bo tyle zarabiają, więc podnieśli wieeeelki rwetes. A sami na emeryturze pewnie od 45 roku życia chcą być.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX