Prof. Grala o naszej dyplomacji: Posługujemy się polityką historyczną jak cepem

W ostatnich dniach na sile przybierają napięcia dyplomatyczne między Polską i Ukrainą. Zdaniem prof. Hieronima Grali, który gościł w audycji Karoliny Lewickiej, polska dyplomacja za bardzo skupia się na historycznych waśniach.

- Nie wiem, czemu ma służyć polityka prowadzona przez pryzmat zaszłości historycznych. Wyciąganie waśni i zaszłości jest bardzo niebezpieczne. Ociera się o naruszenie elementarnych zasad profesji, jaką jest dyplomacja. Dyplomata nie jedzie do innego kraju po to, żeby cenzurować wystawę! - mówi prof. Hieronim Grala, historyk, badacz dziejów Rusi. -  Minister Ławrow, Gdyby odwiedził Muzeum Historii Gdańska, nie pytałby o to, czy jest tam coś o wyzwalaniu miasta przez Armię Czerwoną. To jest zawodowy dyplomata i wiedziałby, że właśnie o to ma nie pytać - oburzał się dr Grala w audycji Karoliny Lewickiej w TOK FM.

Ostatnio na linii Polska - Ukraina bardzo mocno iskrzy. Pod koniec października minister kultury Piotr Gliński bezskutecznie zabiegał o odblokowanie ekshumacji grobów Polaków zamordowanych podczas II wojny światowej.

Kijów uzależnia to od rozwiązania problemu pomników żołnierzy Ukraińskiej Powstańczej Armii we wschodniej Polsce usuwanych przez władze samorządowe.
Oliwy do ognia dodał Witold Waszczykowski zapowiadając blokowanie wjazdu do Polski dla Ukraińców prezentujących "antypolskie stanowisko". Podczas wizyty we Lwowie, w ostatniej chwili demonstracyjnie zrezygnował też z wizyty w Muzeum Pamięci Narodowej „Więzienie przy Łąckiego”. Nie wiadomo też, czy planowana na grudzień wizyta Andrzeja Dudy w Charkowie dojdzie do skutku.

Czytaj też: "On jest dowodem, że zbrodnia się opłaca". Wyroki z Hagi bywają kontrowersyjne

Kwestii historycznych, które psują relacje Warszawy z Kijowem jest więcej. Na Ukrainie źle została przyjęta decyzja Sejmu o uznaniu zbrodni wołyńskiej za ludobójstwo. W odpowiedzi władze w Kijowie przyjęły ustawę o zakazanie podważania działań UPA, które miały na celu uniezależnienie Ukrainy. - Nawet jeśli po naszej stronie możemy doszukać się jakichś incydentów, to nigdy nie będą to morderstwa na tak wielką skalę, jak zostały dokonane przez UPA na Wołyniu. Tu nie ma symetrii - komentował Waszczykowski. Dodatkowo, na Ukrainie rozwija się kult Stepana Bandery, inicjatora rzezi wołyńskiej.

Zdaniem Grali, nikt się nie zastanawia, jakie będą konsekwencje niewpuszczenia urzędników ukraińskich do Polski. - Czy jesteśmy przygotowani na analogiczne działanie Ukrainy? Co ze współpracą IPNów i Komisji Podręcznikowych? - pyta.

Jako przykład lepiej prowadzonej dyplomacji wschodniej podaje Niemcy. - W Berlinie nikomu nie przejdzie przez myśl traktowanie Ukrainy przez pryzmat polityki historycznej, ani Białorusi przez pryzmat misji dziejowej. Dyplomacja jest po to, żeby robić interes dla swojego państwa, a nie po to, żeby nieść kaganek oświaty - mówi.

Zdaniem Hieronima Grali, Polska nie dysponuje wykwalifikowanymi kadrami, ani potężnym zapleczem intelektualnym, które są potrzebne do prowadzenia kompetentnej dyplomacji.

- Nie mamy ludzi, którzy ad hoc są w stanie przeanalizować sytuację na wschodzie. Jest tajemnicą Poliszynela, że od paru ładnych lat, żeby uzupełnić braki kadrowe w polskich placówkach dyplomatycznych na wschodzie, bierze się ludzi z "łapanki" - mówi. Jego zdaniem polscy dyplomaci właśnie na wschodzie stają przed najtrudniejszymi zadaniami.

- Trzydzieści lat temu myślałem, że Polska wchodzi w okres, w którym zaczną powstawać idee, zespoły, think tanki. Utworzono co prawda Ośrodek Studiów Wschodnich, który miał lepsze i gorsze okresy. Ostatni okres to pozytywne zmiany. Ale on też nie jest zapleczem intelektualnym decydentów - ocenia Grala.

Zdaniem historyka, obecnie w naszej dyplomacji polityka historyczna ma przewagę nad rozsądkiem.

- Mamy wykoślawione pojęcie naszej historii, żyjąc w przekonaniu, że jest to najpiękniejsza historia pod słońcem. Dominuje mesjanizm i prometeizm. A przecież my też mamy trupy w szafie. To jest klasyczny mechanizm kompensacyjny - im więcej przegrywamy teraz, tym więcej pociechy szukamy w osiągnięciach z przeszłości. Posługujemy się polityką historyczną jak cepem - podsumowuje historyk.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (13)
Prof. Grala o naszej dyplomacji: Posługujemy się polityką historyczną jak cepem
Zaloguj się
 • tegepe

  Oceniono 7 razy 3

  Nie lubiłem nigdy min. Bartoszewskiego, ale jego określenie „dyplomatołki” pasuje jak ulał do aparatu dyplomatycznego Waszcza.

 • stef0909

  Oceniono 4 razy 2

  Zaczadzony sektą roztyły knur.... ot kretyn zwany minister

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Wreszcie poszedl na wschod wyrazny sygnal o nieakceptacji lamania umow miedzynarodowych i panstwowego kultu nazizmu, taki ygnal wywolal w kijowie szok i niedowierzanie iz to lekcewazone popychle Europy w koncu wydusilo z siebie minimum meskiej dumy. Szok i niedowierzanie i wscieklosc po latatach pierd... sie z tym potworkiem bez sensu i celu. Istnienie ukrainy oczywiscie jest dla Polski korzystne jednak w obecnym stanie nie jest mozliwy jakikolwiek sojusz przyjazn i wspolpraca to juz Lukaszenka wydaje sie sympatyczniejszym i lepszym kandydatem do jakiejs formy koegzystencji. Ukraina jest osamotniona i poza USA i Polska nikt nie jest zainteresowany jej istnieniem. Ukraina nie ma szans na integracje z Europa gdyz nie zgodza sie na ten krok Niemcy z kilku powodow wielkosci oraz nieformalnego sojuszu z Kremlem. Poza geopolitycznym ukraina nie ma dla Polski znaczenia, zyjemy w obszarze Europy srodkowej i na ten obszar powinnismy sie orientowac. Polecam dyskusje Bartosiaka
  Https://www.youtube.com/watch?v=yO7YlbgdLFo
  Https://www.youtube.com/watch?v=bLIDoGFGhnU

 • jezierskiadam

  Oceniono 5 razy 1

  Polska powinna prowadzić dalekowzroczną politykę zagraniczną. W tym politykę wschodnią.

  Dlatego, że Polacy mieszkają na doskonale położonych terenach w samym środku Europy. Wszystkie najważniejsze szlaki komunikacyjne Europy zawsze przechodziły przez nasze terytorium. Są dwie zasadnicze sprawy wymagające uwagi. Doskonałe położenie trzeba umieć obronić i wykorzystać.

  Doskonałe położenie Polski jest źródłem wielkich możliwych zysków. Jest też przyczyną uzasadnionej zazdrości i niekoniecznie uzasadnionej chęci opanowania należącego do nas terytorium.

  Polska kwitła wtedy, gdy zawarła sojusz z mieszkańcami terenów położonych na wschodzie. Państwo stworzone wskutek unii z Litwą Jagiełły stało się potęgą polityczną i gospodarczą. Stało się również matecznikiem współczesnej europejskiej demokracji. Dlatego, że była to decyzja obywateli, którzy dzięki niej uzyskali znaczące wpływy i następnie systematycznie wzmacniali swoją rolę w Państwie Jagiellonów, a następnie w Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

  Potencjalnym zagrożeniem dla Polski są potężni sąsiedzi chętni do zajęcia doskonałego, kluczowego w Europie terytorium.

 • swobodan1

  Oceniono 2 razy 0

  Czekamy na zwrot pieniędzy od Niemiec za reparacje wojenne !

 • sapere-auso

  Oceniono 4 razy -2

  Na Ukrainie źle została przyjęta decyzja Sejmu o uznaniu zbrodni wołyńskiej za ludobójstwo.
  O uznaniu mordowania przez Polaków Ślązaków czy Olędrów za ludobójstwo takoż nie ma mowy, tyle że za tymi ludami nie ma się kto ująć.
  Mamy więc pełną symetrię w załgiwaniu historii - polaczkowie, kacapy czy banderowcy ten sam mentalny typ turańskiego podczłowieka: Słowianina we wschodnim rycie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX