"Organizacja takiego turnieju to pochwała zbrodni". ONR organizuje zawody sportowe

- Fascynacja Walusiem świadczy o fascynacji najbardziej skrajnymi formami przemocy politycznej czy terroryzmu, bo tak czyn Walusia można opisać - mówił w TOK FM prof. Rafał Pankowski

Obóz Narodowo-Radykalny organizuje w Łodzi Turniej Piłki Halowej im. Janusza Walusia, południowoafrykańskiego działacza politycznego, zabójcy czarnoskórego lidera partii opozycyjnej Chrisa Haniego.

Postać Janusza Walusia przypomniał dziś w "Połączeniu" prof. Rafał Pankowski Collegium Civitas. - Waluś w latach 80. wyemigrował do RPA. Tam związał się z organizacjami broniącymi apartheidu i dyskryminacji rasowej, m.in. z Afrykanerskim Ruchem Oporu, organizacją nie tylko rasistowską, ale i zwyczajnie neonazistowską, związał się też ze skrajnym odłamem partii konserwatywnej.

W historii zapisał się jednak tym, że z zimną krwią zamordował Chrisa Haniego, czarnoskórego lidera partii opozycyjnej, bliskiego współpracownika Nelsona Mandeli - tłumaczył naukowiec.

Pochwała zbrodni

- Jest to najkrócej mówić rasistowski morderca, który w ostatnich latach stał się na powrót postacią głośną, a nawet popularną wśród najbardziej skrajnych grup nacjonalistycznych czy rasistowskich - dodał Pankowski.

Zabójstwo, którego dokonał Waluś, doprowadziło do sytuacji, w której RPA znalazła się na krawędzi krwawego, wewnętrznego konfliktu, wojny domowej. Waluś został skazany na karę śmierci, którą to karę w akcie łaski zamieniono dożywocia. Tę karę Waluś odsiaduje do dziś w RPA.

Pytany o fakt, że organizacja legalnie organizuje turniej w Łodzi, imienia mordercy, profesor Pankowski powiedział, że to jest "szokujące". - Apologia Walusia jest ewidentnie apologią tego czynu, czyli morderstwa popełnionego z pobudek rasistowskich. Jest pochwałą zbrodni. Tym bardziej, że Waluś nie zrobił w sowim życiu nic innego, co mogłoby przynieść mu jakąś sławę.

Moda na Walusia

Gloryfikacja tej postaci jest ewidentnie gloryfikacja jego zbrodni i rasizmu jako takiego - powiedział prof. Pankowski. Dodał też, że  sam Obóz Narodowo-Radykalny, inicjator i pomysłodawca turnieju, to organizacja, która nawet swoja nazwą nawiązuje do organizacji bliskich faszyzmowi. - Została założona w 1934 roku i dodajmy, w tym samym roku zdelegalizowana za głoszenie nienawiści - podkreślił gość "Połączenia:".

Jest więc coś paradoksalnego i bardzo smutnego w tym, że w XXI wieku, po II wojnie, po Holokauście, po tych wszystkich strasznych doświadczeniach faszyzmu i totalitaryzmu, nadal istnieje organizacja nawiązująca do tego typu niechlubnej ideologii

Prof. Pankowski zwrócił uwagę, że to nie jest pierwszy przypadek tego typu gloryfikacji tej postaci. - Także w kontekście kultury okołostadionowej, bo o czym mało kto wie, w trakcie meczu Armenia-Polska, czyli w trakcie eliminacji do MŚ, polscy kibice wywiesili transparent z podobizną Walusia, za co FIFA ukarała Polskę wysoką karą finansową- powiedział gość Jakuba Janiszewskiego.

- Istnieje więc ryzyko, że do podobnego incydentu dojdzie podczas samych Mistrzostw Świata. Byłaby to kompromitacja międzynarodowa na wielka skalę, będą tam obecne wszystkie media światowe i byłoby czymś bardzo przykrym, gdyby przy bierności PZPN, czy autorytetu świata piłki miało dochodzić do podobnych incydentów  - powiedział prof. Pankowski. 

"Nie wyrażał skruchy"

Dodał, że w meczach klubowych wielokrotnie można było zobaczyć na trybunach transparenty z podobizną mordercy, także za granicą, np. na meczu Legia-Lazzio w Rzymie, za co Legia dostała karę w wysokości 100 tys. euro. - Jak widać jednak nie wyciągnięto z tego wniosków, a nawet jest pewna moda na Walusia w tych najbardziej skrajnych środowiskach pseudokibiców czy nacjonalistów. Ta moda jest zresztą podsycana przez liderów politycznych skrajnej prawicy - dodał Pankowski.

Rozgrywki z Łodzi jeszcze się nie odbyły, ale na razie nikt nie zgłasza jakichś szczególnych protestów. ONR przedstawia to wydarzenie w nietypowy sposób: "Patronatem turnieju jest nasz rodak Janusz Waluś, odsiadujący karę pozbawienia wolności w RPA. Walka o uwolnienie naszego rodaka, mimo nieprzychylności komunistycznego środowiska w Południowej Afryce wciąż trwa!" - napisali organizatorzy. Nie ma ani słowa wzmianki, dlaczego Janusz Waluś siedzi w więzieniu.

- Zabójca Chrisa Haniego kilkukrotnie domagał się amnestii oraz deportacji do Polski. Komisja, która amnestią Walusia się zajmowała, nie udzieliła jej m.in, dlatego, że Waluś nie wyrażał skruchy - podkreślił prof. Pankowski. Dodał, że w Polsce w kampanię o uwolnienie Walusia zaangażowali się członkowie Ruchu Kukiza

Cała rozmowę usłyszycie tutaj:

Zobaczcie też: 

Kraśko oburzony seksistowskim tekstem trenera Legii


Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (77)
"Organizacja takiego turnieju to pochwała zbrodni". ONR organizuje zawody sportowe
Zaloguj się
 • ciemny_lud

  Oceniono 27 razy 19

  Waluś zabił Haniego strzałem w plecy. Słowem, dodatkowy powód do chwały kibolskiej.

 • maura4

  Oceniono 20 razy 18

  Władze Łodzi nie mają nic przeciw ? Znajdą się drużyny chętne do gry pod patronatem mordercy?
  To jest szokujące. Organizatorzy pokazują jaką drogą mają iść. Jeżeli narodowcy nie zostaną powstrzymani, to pojawi się w Polsce niejeden Waluś.

 • ar.co

  Oceniono 26 razy 16

  Kiedy turniej imienia Eligiusza Niewiadomskiego? Pod patronatem Adriana, naturalnie.
  Chociaż Niewiadomski - w przeciwieństwie do tego polskiego bandyty z RPA - przed zbrodnią jednak coś w życiu osiągnął.

 • przyzwyczajony

  Oceniono 19 razy 15

  Nic dziwnego, skoro "żołnierzy wyklętych, którzy byli takimi samymi bandytami, stawia się na piedestale.

 • hristomoltisanti

  Oceniono 18 razy 14

  Jeśli w zburzonej przez Niemców Warszawie tłum durniów hailuje , w Gdańsku szczeniaki krzyczą "SS naszym wzorem Rudolf Hess " , to co się dziwicie , że banda przygłupów gloryfikuje Walusia ? Teraz tylko czekać nagrody dziennikarskiej im. Josefa Goebbelsa i medycznych wyróżnień imienia Josefa Mengele ... Kacza szajka na to przyzwala , bo jest to jej elektorat .

 • y.woodoo

  Oceniono 21 razy 13

  Bardzo prosze organizacje skupione wokol radyja z ryjem, PiSdu, ONR, weszpolaczkow i wszelkiej faszyzujacej prawicy o wystapienie do waszego prezydenta o przyznanie Virtuti Militari dla ukochanego Janusza Walusia.

  Niech dobra zmiana pokaze swiatu kim jestesmy, jaki narod wybrany zyje nad Wisla. Wazne jest zeby odznaczono tego bohatera narodowego jeszcze za zycia bo po smierci to bedzie jak z tym .... na Wawelu.

  Wielka Polska, wielki narod, tylko ludzie ..... Amen.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 18 razy 12

  Walusiowi nie podobali się murzyni, ale podobno on murzynom bardzo przypadł do gustu - w każdym razie na brak miłości i seksu do końca życia narzekać nie musi...

 • tetradrachma

  Oceniono 18 razy 12

  Turniej powinien być zorganizowany w dzień urodzin Hitlera. Kaczyński, (póki) masz władzę zrób "cóś" bo jutro może być "musztarda po obiedzie". Chyba, że chcesz razem z ONR śpiewać ....Denn heute, da hört uns Polen und morgen die ganze Welt ! Chcesz ?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX