Po strzelaninie: "Faktyczny terror kryminalny jest mniej ważny niż domniemany terror polityczny"

- Ta tragedia jest efektem nieudolności, ale nie antyterrorystów tylko ich przełożonych. Antyterroryści biorący udział w akcji nie mieli kompletu informacji, nie spodziewali się takiego zagrożenia. I nie dobrali w związku z tym odpowiedniej taktyki - mówił w audycji Jakuba Janiszewskiego Piotr Niemczyk ekspert z zakresu bezpieczeństwa, były funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa.

Mowa o strzelaninie, która miała miejsce w ostatnią sobotę pod Wrocławiem. Policjanci mieli zatrzymać złodziei okradających bankomat, na miejscu okazało się, że jeden z napastników miał broń maszynową. Otworzył ogień, w wyniku czego zginął jeden funkcjonariusz.

- A przecież ci napastnicy byli znani jako członkowie zorganizowanych grup przestępczych! Zadaniem Centralnego Biura Śledczego jest inwigilowanie takich grup. Monitorowanie ich działań. Jeżeli np. przestępca zmieni telefon, samochód, kręci się koło handlarzy bronią - CBŚ powinien o tym wiedzieć i reagować - tłumaczy Niemczyk.

Czytaj też: "Błaszczak straszy uchodźcami, a bandyci w Polsce zabijają kałasznikowami" - Sienkiewicz

Z czego wynikają błędy w identyfikowaniu zagrożeń ze strony członków zorganizowanych grup przestępczych?

- Funkcjonariusze mają teraz, choć trudno to sobie wyobrazić, inne priorytety. Przesuwa się siły i środki potrzebne na inwigilowanie przestępców, żeby identyfikować osoby o innym kolorze skóry. Czyli funkcjonariusze zajmują się zagrożeniem, którego faktycznie nie ma. Cały kierunek pracy polskiej policji idzie wg niewłaściwych priorytetów.

Faktyczny terror kryminalny jest mniej ważny niż domniemany terror polityczny czy religijny - ocenia ekspert.

Dodaje, że przestrzegał przed takim zagrożeniem już dwa lata temu, przy okazji prac nad ustawą o działaniach antyterrorystycznych.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (45)
Po strzelaninie: "Faktyczny terror kryminalny jest mniej ważny niż domniemany terror polityczny"
Zaloguj się
 • ruter77

  Oceniono 30 razy 20

  Snajperzy są tylko każdego 10 na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie a nie tam gdzi być powinni i za co im podatnicy płacą.

 • sirseb

  Oceniono 14 razy 10

  ciecie konfetti
  na mundurach przescieradla i "aniolowie"
  :)

 • eugeniusz badowski

  Oceniono 13 razy 9

  tak,antyterrorystę zabił plaszczxak tępym umysłem-razem z wielbicielem konfetti-obaj siebie warci-ZARZĄDZANIE POLICJĄ JEST KATASTROFALNE,WSZYSCY TO WIEDZĄ I WIDZĄ I NIKT [PREMIER,PREZES]NIC Z TYM NIE ROBI-DLACZEGO?BO W REZERWIE ZOSTAŁ JUŻ TYLKO SUSKI,MAREK SUSKI,JESZCZE LEPSZY....

 • Oceniono 13 razy 9

  Cos jest nie tak skoro mieli cynk ze tam pojawia sie przestepcy to chyba nie z proca, akcja udaremnic rabunek czy napad z zachowaniem bezpieczenstwa wlasnych ludzi w takich akcjach slozby do tego szkolone powinny miec zielone swiatlo i to doslownie,a to co sie dzieje to istny cyrk.

 • moromi

  Oceniono 14 razy 8

  "Antyteroryści", jak cała obecna Policja, nadają się wyłacznie do pilnowania miesiączki naczelnika.

 • jggc

  Oceniono 14 razy 8

  Brak rozpoznania to raz, błędy w dowodzeniu to dwa, bo nie wiedząc czym dysponują bandyci dowodzący zdecydował się na atak!!!!. Tak się nie wykonuje takich zadań. Mieli czas i wszelkie środki do spacyfikowania bandziorów bez ofiar ze strony policji. Jak to się stało że po tej tragicznej akcji znaleziono trzeciego gdzieś w samochodzie i z jakiego powodu (brak rozpoznania) nie znaleziono ich środka transportu (ucieczki) wcześniej. Po co wchodzili do środka a nie w zabezpieczonym terenie (snajperzy) w każdej drużynie powinien taki być nie czekali na wyjście włamywaczy bandytów. Zamiast zabezpieczyć teren (brak zakładników) starali sie spacyfikować ich w małym pomieszczeniu i mamy efekt. Dowodzący pod sąd jeśli oczywiście reszta z obu ocalałych drużyn powie prawdę (wątpliwe przy solidarności i ewentualnych atakach z góry). Niestety brak rozważnych decyzji za to jest polska szarża. Kondolencje dla rodziny i apel do ocalałych powiedzcie prawdę co za brak słowa co za niedouk wami dowodził. Jest pomimo ględzenia i zakłamywania faktów winny temu co się stało. Dać to do oceny profesjonalistom a nie tym tępakom Błaszczaka.

 • aa1000

  Oceniono 8 razy 6

  Co mamy w MSW pod rządami PiSowskiej wybitności - to widać.
  Co mamy w MON pod rządami kolejnej PiSowskiej wybitności - to lepiej nie myśleć, żeby to zobaczyć.
  Dalej można dopisać ochronę środowiska, edukację - też wybitności zawiadują.

 • poparzony

  Oceniono 14 razy 6

  Im głośniej PSY wyją, tym więcej maja do ukrycia za uszami :( A tu są szczególnie głośne i te zbiórki na sieroty i te renty specjalne (nie obejmują łapówek i haraczy, to są zawsze za małe ;)

 • jtby

  Oceniono 15 razy 5

  "Faktyczny terror kryminalny jest mniej ważny niż domniemany terror polityczny czy religijny". Zgadzam się z tym. Bardziej boję się tzw. prawdziwych Polaków zmanipulowanych przez rządzących cwaniaków. Obawiam się też, że prędzej dostanę pałą lub mnie postrzeli to współczesne ORMO tow. ministra-ministranta Świrtoniego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX