"Trzeba wprowadzić głosowanie internetowe, a nie likwidować korespondencyjne"

- Mam trzy podstawowe zastrzeżenia do projektu ordynacji wyborczej: ograniczanie JOW-ów, upartyjnienie PKW, a przede wszystkim: pozbawienie osób niepełnosprawnych możliwości głosowania - mówił w TOK FM wicemarszałek Sejmu z Kukiz'15, Stanisław Tyszka.

Trudno zorientować się, jaki będzie ostateczny kształt ordynacji wyborczej przygotowywanej przez PiS, bo aktualnie jest do niej aż 200 poprawek.

PiS wycofał się w ostatnich godzinach z niektórych propozycji, ale Stanisław Tyszka mówił w audycji "Wywiad polityczny", że nadal krytycznie ocenia proponowane zmiany.  Między innymi dlatego, że PiS ogranicza, choć już nie tak rygorystycznie jak dotąd, miejsca, gdzie obowiązywałyby jednomandatowe okręgi wyborcze. A Kukiz'15 chce JOW-ów na wszystkich szczeblach samorządów. Bo okręgi jednomandatowe, zdaniem Tyszki, sprawdzają się.

To jest cały czas zła ustawa. Nie jestem przeciwnikiem zmian w ordynacji, ale uważam że nie powinno się o takich zmianach rozmawiać w tak krótkim czasie przed wyborami

- mówił wicemarszałek z Kukiz'15, formułując wobec obecnych propozycji ordynacji trzy podstawowe zarzuty:

- Po pierwsze: jak można uniemożliwiać głosowanie osobom niepełnosprawnym? - pytał.

- A także osobom mieszkającym za granicą - dodawała prowadząca rozmowę Karolina Lewicka.

- Tak, likwidując możliwość głosowania korespondencyjnego. Otóż w Szwajcarii, w której demokracja bardzo dobrze funkcjonuje, 85 proc. wyborców głosuje korespondencyjnie - mówił Stanisław Tyszka.

- Marcin Horała przekonywał nas kilkanaście dni temu, że na pewno podczas tego głosowania korespondencyjnego są dokonywane fałszerstwa wyborcze. Pytany jakie są na to dowody stwierdził, że system uniemożliwia wykazanie tych fałszerstw, ale był przekonany, że występowały.

- Ja uważam, że powinniśmy jak najszybciej wprowadzić głosowanie przez internet. Prowadzę prace eksperckie, będę przedstawiał je wkrótce. Głosowanie przez internet funkcjonuje w Estonii, Szwajcarii. Wiele państw przeprowadziło już eksperymenty na dużą skalę, np. Norwegia. To się da zrobić. Tym bardziej głosowanie korespondencyjne da się przeprowadzić bezpiecznie - mówił Stanisław Tyszka, podsumowując, że pierwszy jego zarzut wobec planowanej ordynacji wyborczej to brak głosowania korespondencyjnego, drugi to ograniczenie liczby JOW-ów, a trzeci to upolitycznienie, upartyjnienie Państwowej Komisji Wyborczej.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (42)
"Trzeba wprowadzić głosowanie internetowe, a nie likwidować korespondencyjne"
Zaloguj się
 • jego-wysokosc

  Oceniono 6 razy 6

  Hahahaha. PiS i głosowanie Internetowe. Prędzej prezes założy konto w banku i kupi komórę...

 • endrju1521

  Oceniono 16 razy 6

  Głosowanie internetowe ? ? ? ? ?

  Przy takich kompetencjach służb specjalnych,

  do szpiegowania w internecie ? ? ? ? ?

  Wszystkie służby będą wiedziały, jak kto głosował ! ! ! ! !

 • andrzej2310

  Oceniono 5 razy 5

  W głosowaniach internetowych PIS zwykle zdobywa ledwie 20%. To chyba wyjasnia dlaczego nie bedzie głosowań internetowych?

 • titta

  Oceniono 5 razy 5

  Mozna glosowac przez internet jak sie zajmuja tym ludzie odpowiedzialni. Zaufa ktos obecnym, ze beda potrafili nalezycie zabespieczyc takie glosowanie?

 • dante_waw

  Oceniono 11 razy 5

  Nie widze szans na wprowadzenie glosowania przez internet... nawet PO byla przeciwko takiej formie glosowania w czasie swoich rzadow wspolnie z PSL

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 3 razy 3

  Pisiory chcą ograniczenia JOW, bo przy jowach nie mają żadnych szans w wyborach samorządowych.

  Wszyscy samorządowcy PiS'u są inteligentni jak Błaszczak, zrównoważeni jak Macierewicz, trzeźwi jak senator Jan Maria C2H5OH, uczciwi jak Bierecki, kulturalni jak Pawłowicz, kompetentni jak Waszczykowski i przyzwoici jak Piotrowicz.

  Przy takich kadrach w JOW'ach można konia wystawić i nawet z koniem nie będą mieli szans.

 • jggc

  Oceniono 3 razy 3

  Panie Tyszko Pan jest za czy przeciw a może i za i przeciw zgodnie z linią Pana durnego szefa.

 • januszz4

  Oceniono 3 razy 3

  Likwidacja głosowania korespondencyjnego następuje w ramach "pomocy" dla niepełnosprawnych o której w swoim expose tak dużo mówił nowy premier.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX