Raport AI: Rządy UE zamieszane w przerażające nadużycia wobec uchodźców

Rządy państw europejskich współuczestniczą w stosowaniu tortur oraz nadużyć wobec tysięcy uchodźców i migrantów więzionych przez libijskie władze imigracyjne - twierdzi Amnesty International w opublikowanym właśnie raporcie "Libia, ciemna sieć zmowy".

AI opisuje w raporcie systemy nadużyć oraz sposoby wykorzystywania uchodźców i migrantów przez libijską straż przybrzeżną, czy władze kraju. Wszystko to przy wiedzy, a nawet aktywnym wsparciu europejskich rządów.

- W Libii trwa obecnie seria konfliktów. Kraj dotknął kryzys migracyjny, ekonomiczny, a przede wszystkim humanitarny. Libia stała się punktem dość ciemnym na mapie "Handel ludźmi, tortury i porwania" - mówi Aleksandra Fertlińska, koordynatorka kampanii Amnesty International. Najciemniejszym bohaterem najnowszego raportu AI jest jednak libijska straż przybrzeżna. Warto zadać pytanie, kto nią rządzi, bowiem Libia nie jest krajem, który obecnie ma jeden ośrodek władzy.

Kto naprawdę rządzi w Libii?

- Trzeba wziąć pod uwagę, że Libia ma niezwykle długa linię brzegową, a mamy podział na rząd Libii Wschodniej z generałem Hefterem oraz drugi rząd, w Trypolisie. ten drugi rząd ma zniesione embargo, przez co często dokonuje zakupów w Unii Europejskiej. Stawiam tezę, poprzedzoną badaniami i doświadczeniem oraz znajomością samego miejsca, że jest to rząd, który jest i Bractwem Muzułmańskim, wspieranym przez Al-Kaidę oraz przez Militie, czyli organizacje paramilitarne. Działają one wyłącznie w celach wzbogacenia się - dodaje Aleksandra Fertlińska.

Koordynatorka AI dodaje, że rząd w Trypolisie jest wykorzystywany przez te organizacje. - To są takie Służby Porządkowe, które polityków, nawet członków rządu porywają, ośmieszają publicznie, porywają im żony i dzieci, zmuszają do organizowania działalności przestępczej. Oczywiście można dywagować, czy niektórzy są zmuszani, czy sami chcą brać pieniądze w ten sposób, ale mówiąc o Libijskiej Straży Przybrzeżnej, mówimy właśnie o Militii - podkreśla ekspertka.

- Organizacje na linii brzegowej, między miastami Trypolis i Darna, to organizacje fundamentalistyczne, które składały nawet akces do dawnej Al-Kaidy. Współpracują z tzw. Państwem Islamskim, działają również z Konfederacją Plemion Zachodnich Afrykańskich w regionie Sahel, czyli na tzw. pasie turystyki terrorystycznej, gdzie zarabia się na przemycie czy handlu kobietami - dodaje Fertlińska.

Militie to nie są niestety jedyne grupy. Są też organizacje do nikogo nie podpięte, pod żaden rząd, działające po obu stronach, składające się z ludzi, których możemy nazwać  freelancerami. - Kupili sobie umundurowanie i naszywki, udają, że są Strażą Przybrzeżną. Więc często odbierają pomoc humanitarną, handlują ta pomocą, dogadują się np., z mafią sycylijską  w temacie ilu jeszcze potrzeba imigrantów w ośrodkach detencyjnych. I dostarczają tam tych ludzi. Do tego handel ropą, dziełami sztuki. Struktura mafijna. Terroryzm terroryzmem, ale z czegoś trzeba się utrzymywać

W przestępczym procederze uczestniczą też wojskowi najemnicy, czasem z tak egzotycznych krajów, jak Chiny czy Kolumbia, mający status Foreign Fighters, czyli zagranicznych bojowników walczących po każdej stronie konfliktu. Uczestniczą też w końcu sami Libijczycy, młodzi ludzie, chcący zwyczajnie zarobić pieniądze. - Widzimy więc, że sytuacja jest dość skomplikowana. A Libia jest ogromna, sześciokrotnie większa od Polski - zwraca uwagę ekspertka.

Wygoda Europy

Raport Amnesty International opisuje przede wszystkim 3 miasta: Zuwara, Sabratha i Az-Zawija, jako źródła handlu ludźmi, rozgrzany rynek ludźmi, rynek przerzutowy, jako główne punkty, w których te zjawiska występują. Ale raport wskazuje na jeszcze jeden element układanki - Unię Europejska.

- Pytanie brzmi: dlaczego, mając do czynienia z państwem, które trudno nazwać państwem, bo nie ma tam sprawującego kontrolę rządu, UE w swoich oficjalnych stanowiskach, dokumentach, w dalszym ciągu utrzymuje, że Libia jest strategicznym punktem, jeśli chodzi o politykę imigracyjną oraz że Libia jest miejscem, z którym UE chciałaby współpracować w rozwiązaniu trudnej sytuacji uchodźców - mówi ekspertka AI. - Mamy do czynienia z państwem, w którym nie można wskazać, kto sprawuję kontrolę, w kraju, w którym mamy do czynienia z ogromną siecią nielegalnych powiązań między różnymi podmiotami. Jeśli decydujemy się na współpracę w zakresie polityki migracyjnej z krajem, który nie ma podpisanej Konwencji Genewskiej, nie ma żadnej polityki azylowej, ale w tym momencie przetrzymuje tysiące migrantów politycznych i uchodźców - podkreśla Fertlińska.

Te osoby przebywają w ośrodkach detencyjnych, a tak naprawdę w miejscach przymusowego przetrzymywania, choć nie ma dowodu, ze popełniły przestępstwo. i nie mają żadnego środka odwoławczego, do tego nie ma państwowej kontroli nad tymi ośrodkami. Tak naprawdę te osoby skazane są na potworne cierpienia i naruszenia praw człowieka - dodaje ekspertka

Pytana, czy UE, w imię utrzymania własnej strefy komfortu dogaduje się obecnie z każdym w sprawie uchodźców, Fretlińska mówi: - Niestety, tak to wygląda, Mamy chwalone porozumienie z Turcją. Pokazywane jako sukces i przykład umowy, która zatrzymała napływ uchodźców do UE. I mamy też tworzące się na horyzoncie kolejne partnerstwo z Libią. W międzyczasie UE podnosiła kwestie współpracy z innymi krajami, już wewnątrz Afryki. To Sudan, Niger, Nigeria i tak dalej, choć nawet nie postawiła, jako pierwszego, punktu dotyczącego monitorowania sytuacji wewnętrznej, jakiegoś zapewnienia, że przestrzegane są tam prawa człowieka, że ludzie mogą czuć się tam bezpiecznie.

Obozy detencyjne czy koncentracyjne

W Libii funkcjonuje też Departament ds. Zwalczania Nielegalnej Emigracji. Jest to jednostka, która powstała w 2011 roku, wewnątrz kraju. Odpowiada za to, dokąd mają trafić konkretnie uchodźcy i nielegalni emigranci, których wyłapuje opisywana w raporcie straż przybrzeżna na morzu. - Niezgodnie z prawem nie przewozi ich do wybrzeży włoskich, tylko z powrotem do wybrzeży Libijskich. Mieliśmy w tej sprawie Wyrok Trybunału Praw Człowieka w 2012 roku. Mieliśmy wyrok, który definitywnie stwierdził w przypadku konkretnych osób, będącymi stronami tego pozwu, że w żadnym razie nie powinny być one przewiezione z powrotem do Libii, powinny trafić do Włoch. Niestety, libijska straż przybrzeżna w dalszym ciągu taki proceder stosuje, a złapane osoby trafiają do ośrodków detencyjnych zarządzanych przez Departament ds. Zwalczania Nielegalnej Emigracji - mówi drugi gość Jakuba Janiszewskiego, dr Magdalena el Ghamari z Pracowni Bezpieczeństwa Kulturowego Collegium Civitas. 

Dodaje, że będąc tam i obserwując sytuację, nie można mówić o żadnym innym prawie, niż prawo lokalne. - O konkretnym watasze, który rządzi danym obszarem, daną ulicą, to on dyktuje prawo - mówi koordynatorka AI. - A pamiętajmy też, że są organizację, które naprawdę chcą dobrze. Kuriozalne jest to, że bardzo ciężko odsiać tych, którzy chcą coś zrobić faktycznie i polepszyć sytuację, od tych, którzy się na tym wszystkim chcą wzbogacić.

Mówimy ładnie - ośrodki detencyjne. A niektóre z nich naprawdę wyglądają jak obozy koncentracyjne. W niektórych nie ma nawet zorganizowanego zrządzania. To barak, siatka, czasem siatka pod napięciem. Czasem to magazyn lub to pomieszczenia bez dachu, niezależnie od panujących warunków pogodowych. 

Jest popyt, jest podaż. I to jest główny problem - podkreśla dr Magdalena el Ghamari. - Spoglądając na dokumenty unijne, chociażby Deklarację Maltańską, podpisaną w zeszłym roku, w jednym z punktów czytamy że w ramach współpracy z Libią, mamy zawierać porozumienia ze społecznościami lokalnymi. Tak to się ładnie nazywa. A sprowadza się to do finansowania watażków - dodaje ekspertka z Collegium Civitas.

- Czy  będzie nadużyciem, jeśli powiemy, że w pewnym sensie Unia Europejska, dbając o to, by z Libii ludzie do Europy nie płynęli, finansuje coś na kształt terroryzmy, przemocy, mafii? - zapytał prowadzący audycję Jakub Janiszewski. - W obecnej narracji to nie są mocne słowa. Przekroczyliśmy już próg tego, co mówić wypada, czego nie wypada, i trzeba mówić tak, jak jest. Unia Europejska wysyła broń, to o czymś świadczy. Wysyłanie tam pomocy humanitarnej tylko pogarsza tę sytuację i o tym też należy mówić.

Całej rozmowy posłuchacie  w podkaście.

"Senatorze, jeszcze możesz!" - manifestacja przed Senatem

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (72)
Raport AI: Rządy UE zamieszane w przerażające nadużycia wobec uchodźców
Zaloguj się
 • lesnywladek2

  Oceniono 24 razy 14

  ja jestem za przyjęciem uchodźców bo wierze że ci inżynierowie,przypływający na dętkach nauczą nas jak budować domy z goowna i słomy

 • alexcomp

  Oceniono 23 razy 13

  Cały ten tekst tylko potwierdza brutalną i krwawą tezę, którą wysnułem już w 2014 roku, gdyby Europa zamiast tworzyć pozory i namiastki ratowania uchodźców, otworzyła ogień z broni maszynowej i dział w stronę uchodźców, przemytników i "ratowników", to w tej chwili byłoby o wiele mniej ofiar wsród uchodźców a Europa wolna od tej zarazy.

 • Jarek Jankowski

  Oceniono 13 razy 11

  To chyba właśnie o to chodzi żeby te setki milionów czekających na transport do UE z całej Afryki zobaczyli że póki co nie ma po co wyruszać z krucjatą? Co ma robić UE wg tych tłuków z AI? Sprowadzić Afrykę do Europy? W sumie to czytałem artykuł jakiegoś lewaka że powinienem się posunąć i nawet oddać część swoich nieruchomości to może taki jest plan?

 • ansuz.odyn

  Oceniono 18 razy 10

  ----------------- OCH JAKIE BIDULKI ------------------

  Dopóki te "bidulki" nie przylazły nieproszone na NASZĄ ziemie, dopóty żyliśmy w bezpiecznych, cywilizowanych i zamożnych krajach. Niestety dzicz odebrała nam to wszystko! Poniżej nagłówki z prasy z ostatniego tygodnia:

  15.12.2017
  Holenderska policja postrzeliła i aresztowała w piątek na lotnisku Schiphol w Amsterdamie uzbrojonego w nóż mężczyznę.

  15.12.2017
  Na terenie Hiszpanii prowadzona jest obława na mężczyznę, który zastrzelił w Aragonii trzy osoby, w tym dwóch funkcjonariuszy żandarmerii

  14.12.2017
  Holandia – Nożownik zaatakował w Maastricht, zginęły dwie osoby, kilka osób zostało rannych

  DZIKUSY NISZCZĄ NASZ DOM!

 • Marek Radosz

  Oceniono 12 razy 10

  "Amnesty International musi zwrócić darowiznę od George'a Sorosa. Milarder przekazał 137 tysięcy euro na kampanię proaborcyjną w Irlandii. Zdaniem Komisji ds. Publicznych doszło w ten sposób do pogwałcenia prawa."

 • ateistaodurodzenia2

  Oceniono 12 razy 8

  Powiedzmy jasno i wyraźnie - mamy WOJNĘ.
  Biorąc pod uwagę zasięg, nie jest to może jeszcze wojna światowa, ale na pewno międzykontynentalna.
  Europa zalewana jest przez najeźdźców.
  Ci najeźdźcy są żołnierzami wielkiej armii, mimo że nie mają karabinów ani bomb.
  Ale wojny i rodzaj broni cały czas się zmienia. Mamy wiek XXI i Arabowie oraz ich poplecznicy zrozumieli, że bomby nie są potrzebne, aby podbić Europę.
  Wystarczy po prostu przyjechać, rozmnożyć się, a potem bez większego rozlewu krwi, opanować ten kontynent.
  I to się dzieje na naszych oczach.

 • japka_putina

  Oceniono 9 razy 7

  Czy będzie nadużyciem, jeśli powiemy, że trzeba być absolutnie bezmyślną kretynką, by nie dostrzegać zagrożenia w napływie niekontrolowanej, wielomilionowej fali uchodźców i imigrantów ekonomicznych do Europy? Czy nie jest tak, że tylko osoba najtępsza z tępych, pozbawiona talentu używania szarych komórek, może oskarżać Europę o próby zahamowania tego napływu? A może powinniśmy obalać złe rządy czarnuchów i arabusów i instalować tam naszych, cywilizowanych władców? Zaraz, czy to nie byłby kolonializm?

 • octopusdei

  Oceniono 9 razy 5

  Takie antyludzkie organizacje jak AI należy zdelegalizować, zanim sprowadzą na Europe ostateczną zagładę w postaci dzikich hord bezwzględnych najeźdźców!

 • kenijro

  Oceniono 9 razy 5

  blablabla
  Niech AI buduje komfortowe obozy dla imigrantów na całym świecie i niech się spieszy bo co zdąży zasiedlić jeden obóz milionem, to kolejne 5 milionów w tym czasie przybędzie. No już! Szkoda czasu ! Brać pod skrzydła Sudan, Nigerię, Gambię, Zambię, Senegal, Bangladesz, Mozambik, Somalię, Maroko, Pakistan, Kongo, Liban, Libię i 500 innych ! Biegiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX