"Ruszyła lawina". Odwołania sędziów przychodzą faksem. I to ze wstecznymi datami

- Podpisywałem dzisiaj decyzje jako prezes, bo nie wiedziałem, że jestem odwołany - mówi TOK FM sędzia Wojciech Wolski, dotychczasowy prezes Sądu Rejonowego Lublin Zachód. Informację o tym, że z datą poniedziałkową został odwołany odebrał faksem - we wtorek po godz. 13. Zresztą nie tylko on.

- Lawina ruszyła - mówi nam jeden z sędziów z lubelskiego okręgu. - To było wiadome, bo takie głosy były już od kilku czy kilkunastu dni, że zmiany będą. I mamy - dodaje nasz rozmówca.

"Nie wiedziałem"

W Sądzie Rejonowym Lublin Zachód odwołany został prezes Wojciech Wolski – zastąpi go nieznana w Lublinie sędzia Edyta Birut z Sądu Rejonowego w Lubartowie. Faks o decyzji ministra trafił do sądu we wtorek po godz. 13, mimo że jest w nim mowa o odwołaniu z datą poniedziałkową, 18 grudnia.

Rozumiem, że do momentu, do którego nie wiedziałem, że jestem odwołany, moje decyzje są ważne 

- mówi sędzia Wolski i dodaje, że składał dziś podpisy na różnych pismach jako prezes.

W faksie, który trafił do sądu z Ministerstwa Sprawiedliwości, nie było – tak jak przy innych odwołaniach - żadnego uzasadnienia. Co ciekawe,Sąd Rejonowy Lublin Zachód to jeden z najlepszych sądów wśród sądów rejonowych w Polsce*. 

To nie wszystko

Sąd Rejonowy Lublin Zachód to nie wszystko. Również we wtorek, o godz. 12.40 do Sądu Okręgowego trafił faks o odwołaniu prezesa Jerzego Rodzika i wiceprezesa Przemysława Grochowskiego. Drugi wiceprezes, Piotr Morelowski został odwołany – również faksem, bez podania przyczyny – z datą piątkową.

Na stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie powołany został Krzysztof Niezgoda – do niedawna był wiceprezesem w Sądzie Rejonowym Lublin Zachód. Informacja o jego powołaniu bardzo szybko pojawiła się też na stronie sądu.

Na środę na godz. 15.15 - na wniosek sędziów Sądu Okręgowego w Lublinie – zwołane zostało zebranie sędziów. Mają wypracować stanowisko w sprawie narzuconych przez ministerstwo zmian.

Na stronie MS pojawiła się dziś informacja zawierająca m.in. zdanie: „W celu zwiększenia efektywności sądów wprowadzono zmiany na stanowiskach ich prezesów i wiceprezesów”. Chodzi nie tylko o Lublin, ale też m.in.: w Jeleniej Górze, Słupsku, Radomiu czy Piotrkowie Trybunalskim. KOMUNIKAT MINISTERSTWA

*Oceniając Sądy Rejonowe, jak pisała w październiku "Gazeta Prawna", Ministerstwo Sprawiedliwości brało pod uwagę średni miesięczny czas trwania spraw niezałatwionych i średni miesięczny czas oczekiwania na wyrok. W przypadku tego pierwszego najsgorzej wypadły sądy w Sopocie (15,8), Warszawie Praga Południe (14,5), m. st. Warszawy (13,9), Krakowie-Środmieściu (13,4) i Wadowicach (13,3). Najlepiej oceniono sąd w Lublinie (1,8).

"Chcemy weta! Za wolne sądy was rozliczymy"

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (127)
"Ruszyła lawina". Odwołania sędziów przychodzą faksem. I to ze wstecznymi datami
Zaloguj się
 • evergreen111

  Oceniono 59 razy 45

  Magister Zero szaleje... I pomyśleć że w 2007 gdy Zero i Kanalia odchodzili w niesławie powiedziałem do żony: Już nikt nigdy przez tego człowieka nie umrze z braku organu do przeszczepu"...
  Ile przypadków śmierci ma na sumieniu Zero? Ach tak, przecież on nie ma sumienia...

 • wawiak57

  Oceniono 41 razy 35

  A podziękować za to możemy Maliniakowi, który ustawę, dzięki której można bez uzasadnienia wyrzucić sędziego z pracy, bezkrytycznie podpisał.

 • justas32

  Oceniono 45 razy 33

  Bardzo proszę członków Palestry o przygotowywanie opinii prawnych i zbieranie faktów świadczących o łamaniu w Polsce prawa i Konstytucji - tak aby po wyborach można było szybko ukarać winnych ...

 • krynolinka

  Oceniono 33 razy 29

  Dlatego Duduś grzecznie podpisze następne dwie bublowate ustawy bo i jemu tym razem nie Ziobro ale pan prezes Kaczyński wyśle odwołanie z datą wsteczną co by nikogo tak naprawdę nie zdziwiło.

 • jerzysm42

  Oceniono 35 razy 27

  Świeżo mianowani prezesi sądów i sędziowie niedługo, bez zmrużenia oka, będą wydawać wyroki Na Ziobrę, jego kumpli i jego pachołków.

 • kazimierz111

  Oceniono 22 razy 20

  Demolowanie Państwa trwa....

 • positivesdenken

  Oceniono 24 razy 20

  Ta menda Ziobro jest niestety nie do ruszenia na ten moment, bo on to tez dobrze rozgrywa. Co chwile widze podczepia sie pod jakies chwytliwe, calkiem pozytywne akcje prawne pod publiczke i to nie tylko ta PISowskapubiczke, a w miedzy czasie forsuje tez swoje zmiany. To go dla mnie torche odroznia od reszty pisowskiej prostacieij ferajny i dla mnie to bardzo niebezpieczny czlowiek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX