Prezydent: "Podpiszę ustawy o SN i KRS." Jak i z którymi sędziami po kolei rozprawi się PiS?

Prezydent ma rację, że jego ustawy znacząco różnią się od zawetowanych przez niego projektów PiSu. To prawda, bo są one o wiele od tamtych groźniejsze - mówiła Ewa Siedlecka w radiu TOK FM i tłumaczyła, dlaczego

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że podjął decyzję o podpisaniu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa - to skorygowane w parlamencie projekty, złożone przez samego prezydenta po tym, jak wcześniej zawetował projekty podobnych ustaw złożonych przez PiS.

Andrzej Duda przekonywał, że dzięki wprowadzonym przepisom "ludzie wreszcie odzyskają wiarę w sprawiedliwość, wiarę w polskie sądy, wiarę w wymiar sprawiedliwości". Odniósł się też do licznych głosów samych sędziów w tej sprawie:

Z niesmakiem słucham wszystkich gromkich głosów, zwłaszcza wyrażanych przez niektórych przedstawicieli elit, w tym elit sędziowskich, o tym, jaki to straszliwy system zostaje wprowadzony, który będzie powodował naruszenie niezawisłości sędziowskiej i upolitycznienie

- mówił prezydent Duda przekonując, że w jego opinii w Polsce następuje "pogłębienie demokratyczności", jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości.

Nowe przepisy rzeczywiście są inne, niż propozycje PiS. I o wiele groźniejsze

Różnice, pomiędzy projektami ustaw autorstwa PiSu, zawetowanymi przez prezydenta Andrzeja Dudę pod koniec lipca tego roku a regulacjami, które prezydent podpisał dzisiaj, są bardzo znaczące - tak przekonuje sam prezydent, z jego opinią zgodziła się w audycji "Analizy" Ewa Siedlecka:

To są bardzo znaczące różnice, bo ustawy prezydenta są o wiele groźniejsze, niż były ustawy PiSowskie

- mówiła publicystka tygodnika Polityka przypominając, że A. Duda wprowadził w nich na przykład instytucję skargi nadzwyczajnej, z której jest bardzo dumny, a która może sparaliżować sądownictwo, Sąd Najwyższy i obrót prawny w Polsce.

- Wprowadził też rozwiązanie, które pozwoli usunąć z zawodu każdego sędziego - mówiła Siedlecka dodając, że chodzi o przepisy w ramach ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczące ustawy o ustroju sądów powszechnych, dzięki którym można będzie wytaczać sprawy dyscyplinarne w takich sprawach, które już się przedawniły ale także takich, które zostały już prawomocnie, dyscyplinarnie osądzone.

- Do tego wszystkiego jest jeszcze taki nadzwyczajny rzecznik dyscyplinarny, którego prezydent będzie powoływał dla rozprawienia się z konkretnym sędzią. Więc (takiemu postępowaniu poddany zostanie - red.) na przykład sędzia Tuleya, który dwa dni temu wydał orzeczenie, które się na pewno PiSowi nie podobało, bo nakazał prokuraturze ponowne zajęcie się sprawą głosowania w sali kolumnowej. W tej ustawie jest dwutygodniowe vacatio legis, więc wejdzie ona w życie od nowego roku: i od tego czasu prezydent może wyznaczyć specjalnego prokuratora na sędziego Tuleyę - mówiła publicystka "Polityki".

Ewa Siedlecka przypomniała też opinię przedstawicieli PiSu, że branie udziału w tzw. łańcuchu świateł w obronie sądów przez sędziów jest postępowaniem niegodnym wykonywanego zawodu - bo mówiła tak na przykład reprezentująca prezydenta Zofia Romaszewska podczas posiedzenia komisji sejmowej, która pracowała nad tymi ustawami.

- Pan sędzia Tuleya przyznał się, że był na "łańcuchu świateł", więc spodziewam się, że będzie jednym z pierwszych, którzy zostaną postawieni przed sądem dyscyplinarnym, jak tylko on się utworzy a przypomnijmy, że będzie to osobna izba, którą w stu procentach obsadzi PiS. Dokładniej - obsadzi w niej nie tylko sędziów, bo wśród tych sędziów prawdopodobnie będą prokuratorzy przemianowani na sędziów dlatego, że można się spodziewać iż sędziowie będą odmawiać sądzenia w tej izbie, jak również ławników obsadzi tam PiS - mówiła publicystka "Polityki".

Więc prawdopodobnie sędzia Tuleya będzie jedną z pierwszych osób, która zostanie osądzona i pozbawiona możliwości wykonywania zawodu, następna będzie prawdopodobnie pani prezes Gersdorf, dzięki czemu nie trzeba będzie przerywać jej kadencji, myślę że też sędzia Żurek do pierwszej trójki się załapie

- mówiła Ewa Siedlecka dodając, że w jej ocenie dzięki rozwiązaniom, które zdecydował się podpisać prezydent Duda będzie można "rozprawić się" nie tylko z sędziami Sądu Najwyższego ale też sędziami sądów powszechnych.

Całej rozmowy posłuchasz tutaj:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (61)
Prezydent: "Podpiszę ustawy o SN i KRS." Jak i z którymi sędziami po kolei rozprawi się PiS?
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 26 razy 12

  Na zdjęciu ; krzywoprzysiężca i zdrajca polskiej i racji stanu, Adrian Duda, marionetkowy prezydent bez kręgosłupa i moralnych zasad.

 • zwyklaosoba

  Oceniono 17 razy 11

  W lipcu podejrzewałem, że to ściema dla ciemnego ludu, aby dziesiątkami tysięcy nie protestował w cieple i wakacyjnej aurze. I że przeprowadzą to w jakoś grudniu, gdy święta za pasem i generał mróz stanie po ich stronie. I niestety nie myliłem się. Tylko generał mróz nie stanął po ich stronie. Nawet on ich nie lubi.

 • darkhorse_cicha_woda

  Oceniono 13 razy 9

  Zostala im juz tylko (po przejeciu sadow) zmiana ordynacji wyborczej (ale to pojdzie juz teraz gladko) i skonczy sie to wszystko tym ze PIS bedzie rzadzil przez nastepnych pare DEKAD!!!!
  Ci co licza na to ze PIS straci nastepne wybory, albo jeszcze nastepne, etc. - to sa mrzonki, oni tak wszystko juz beda miec ustawione ze nie bedzie opozycja nawet miala szans.
  Zreszta o jakiej opozycji mi mowimy - to co jest to jest zalosne, a do tego betonowi przywodcy opozycji nigdy nie zrezygnuja z koryta dla siebie i swoich = zapomnijcie tez o mrzonce o "zjednoczonej opozycji" bo to tylko jest pusty slogon PO/Schetyny wykreowany aby przejac innych .......
  Coz pozostalo - wszyscy co moja rozum w glowie wyjada zyc normalnie poza Polska, a Ci co zostana to sie dostosuja do PiSowego ustroju ......

 • plutoniczna

  Oceniono 15 razy 7

  prawo i sprawiedliwość gw PIS:

  PIS-bandyci okradną twój dom.
  sprawę zgłosisz na policję PIS.
  potem zajmą się nią prokuratorzy PIS
  a na końcu osądzi cię PIS-sąd.

  zgadnij jaki będzie wyrok???

 • endrju1521

  Oceniono 24 razy 6

  Duda, jest politycznym zakładnnikiem Kaczyńskiego ! ! ! ! !

  Gdyby nie podpisał ustaw, Karczewski wraz z Radziwiłem, panie kochanku,

  wypisaliby mu takie "kwity", że na sygnale bylby wywieziony do Tworek ! ! ! !

  Ze względu na stan zdrowia, zostałby pozbawiony urzędu.

 • jggc

  Oceniono 3 razy 3

  Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca,Zdrajca

 • jakub stepien

  Oceniono 9 razy 3

  Nowy gatunek meduzy. Nowe odkrycie pis po san eskobar. Może nobel za te odkrycia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX