"Protest lekarzy może zachwiać systemem. Nie ma wyjścia: po prostu trzeba im lepiej płacić"

"Praca lekarza i pielęgniarki powinna być dobrze wyceniona i dobrze opłacona" - mówiła w TOK FM Małgorzata Gałązka-Sobotka podkreślając także, że lekarze np. z Ukrainy nie rozwiążą systemowego problemu w polskiej służbie zdrowia.

Nowy, 2018 rok pacjenci niektórych szpitali w Polsce mogą przywitać z ogromną obawą o to, czy będzie miał kto nimi się zaopiekować - wg danych z końca ubiegłego roku, które przytaczaliśmy tutaj, ponad 4 tysiące lekarzy wypowiedziało tzw. klauzule opt-out, pozwalające im na pracę powyżej przewidzianych prawem 48 godzin tygodniowo co oznacza, że już pojawiły się doniesienia o konieczności zamykania szpitalnych oddziałów ze względu na brak odpowiedniej liczby lekarzy.

- Tak duża skala zjawiska to często efekt odkładania w Polsce niektórych problemów w służbie zdrowia "na potem" - mówiła w TOK FM Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. - Mawiało się: najpierw wyremontujmy oddziały, potem wyposażmy je w lepszy sprzęt.

Niestety, sfera zarządzania kapitałem ludzkim, która jest i w literaturze i dobrej praktyce zarządzania jest uznana za najistotniejszy element efektywności została gdzieś odłożona na później.

- mówiła ekspertka podkreślając jednocześnie, że problem wypowiadania klauzul opt-out nie obejmuje całej Polski i nie dotyka wszystkich szpitali. Wg Gałązki-Sobotki jest to naturalna konsekwencja faktu, że szpitale w Polsce są w bardzo różnym stanie jeśli chodzi o ich efektywność i proces zarządzania, bo bardzo wiele z nich przez ostatnie lata przeprowadziło głębokie restrukturyzacje a w tym procesie ich menadżerowie bardzo solidnie podeszli do kwestii wartości stanowiska pracy a w ślad za tym za lepszą wyceną pracy.

- Niestety, nie wszystkie szpitale są w takiej sytuacji - mówiła ekspertka - Jest to efekt bardzo wielu elementów, bardzo często jest to kwestia zarówno efektywności zarządzania daną placówką jak i poziomu jej finansowania.

Wypowiadanie klauzul opt-out może realnie zachwiać systemem

Jak przypominała Małgorzata Gałązka-Sobotka jeszcze przed rozpoczęciem protestu rezydentów w aktualnej formie, czyli wypowiadania klauzul opt-out mieliśmy problem ogromnego deficytu kadr medycznych, zarówno po stronie lekarzy jak i pielęgniarek.

Wiadomo, że lekarzy w Polsce jest znacznie mniej niż w Europie, to ich średnia wieku jest bardzo wysoka, jesteśmy przed falą ogromnego odejścia na emeryturę kilkudziesięciu tysięcy pielęgniarek, w związku z tym największą bolączką polskiego systemu ochrony zdrowia oprócz niedofinansowania tego systemu od wielu, wielu lat jest właśnie niedobór kadr. Zatem każdy lekarz, każda gotowość do podejmowania pracy jest na wagę złota i na wagę efektywności tego systemu

- mówiła ekspertka dodając, że w jej ocenie lekarze i lekarki czy z Ukrainy czy z innych krajów nie napłyną do Polski raptownie wielkim strumieniem i nie rozwiążą problemu protestu rezydentów czy braku lekarzy, bo na przykład proces nostryfikacji, czyli uznawania dyplomów trwa w Polsce bardzo długo. Gałązka - Sobotka mówiła też, że w Polsce nie jesteśmy jeszcze do końca gotowi do funkcjonowania w zróżnicowanych kulturowo zespołach, ponadto - jak mówiła - nie możemy dopuszczać do sytuacji, w której polscy lekarze, absolwenci polskich uczelni medycznych będą podejmowali decyzje o kontynuowaniu swojej pracy za granicą.

- Oni powinni czuć się zmotywowani do tego, by pozostać w Polsce i tę wiedzę, za którą zapłaciło państwo polskie, bo przecież studia medyczne są w naszym kraju bezpłatne, wykorzystywać tutaj, na rzecz leczenia pacjentów w Polsce. Nie ma innego wyjścia: praca lekarza i pielęgniarki powinna być dobrze wyceniona i dobrze opłacona - puentowała Małgorzata Gałązka-Sobotka.

Całej rozmowy posłuchasz tutaj:

Zobacz też:

Lekarz rezydent mówi skąd wziąć pieniądze na służbę zdrowia

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (265)
"Protest lekarzy może zachwiać systemem. Nie ma wyjścia: po prostu trzeba im lepiej płacić"
Zaloguj się
 • czegotychcesz

  Oceniono 25 razy 11

  Na linii służba zdrowia państwo Kaczyńskiego zawiodło, to świadczy o tym, że środki na ochronę zdrowia poszły do Rydzyka, na rozwój agitacji partyjnej PIS-u, oraz na horrendalne dla zwykłego obywatela podwyżki płac dla posłów, rządu i swoich urzędasów w państwowych spółkach, dla których pensja miesięczna 50 tysięcy złotych , to za mało !!!

 • kataryniarski

  Oceniono 18 razy 10

  Nie od dziś wiadomo, ze to "PÓCZ" sponsorowany przez "zagranyce" - Soros im kanapki z PRAWDZIWYM masłem sponsorował!

 • semigetuza

  Oceniono 13 razy 9

  wytrzezwieliscie już po Sylwestrze, czy piszecie "pod wpływem?"
  Niech do Was dotrze;
  1. lekarzy w Polsce JEST ZA MALO!!
  2. Nawet jak dostana po 1000zl/godz to do tego nie przybędzie ani jednej doktorskiej sztuki
  3. Rezydenci maja racje, nie chcą pracować w kilku miejscach i "pomykać" z jednej roboty do drugiej. Chca pracować jak reszta, 8g/dzień + sobota i niedziela tudzież dni swiateczne wolne.
  Możecie uwazac, ze konowalow posralo, bo chcą jak wy - wasza wola.
  4. Czesc wyjezdza, dużo młodych nie chce, chce zyc i pracować w Polsce i do tego, zgroza, chce zarabiać normalne pieniądze.
  5. Wśród lekarzy specjalistow jest dziura pokoleniowa, jak roczniki 49-57 odejda na emeryture, do specjalisty, choćby dostawal 10tysi/godz będziemy czekac może po, roku, może rok, bo ich fizycznie nie będzie.
  6. Szambo to jest w srednim personelu medycznym. 70% pielegniarek jest po 50-tce i ma zrujnowane kregoslupy, A bez średniego personelu medycznego nawet tabun doktorow niewiele zdziała.
  7. Lekarze czuja na plecach oddech Pana Zbyszka i dlatego zazceli /i słusznie/ olewac prace ponad sily.
  8. Ani rezydenci, ani srodowisko medyczne nie ma nic do PiS-u jako takiego. Po prostu PiS zdobyl władze i teraz daje rzyci, bo nic w dziedzinie ochrony zdrowia nie zrobil. Tak samo jak wszyscy po 89 roku. Ale w końcu pizdnelo i padlo na PiS. maja pecha.
  9. Kasa w budzecie jest. Dobry Ojciec Mateusz może przecie zrobić korektę budżetu, poslac do Sejmu i juz tam Ojcowie-Poslowie i Matki-Poslanki kelpna dla dobra narodu te zmiane.
  Jest 100mln na odnowe cmentarza żydowskiego w Wawie /a co to nas, chrzesciijan i niewierzących obchodzi? Albo to nasze cmentarze sa odnawiane przez gminy zydowskie? Niech gmina warszawska sama zadba os woj. cmentarz, jak nie maja kasy to nich poprosza gminy bogatsze o wsparcie, a nie się gojami wysluguja/. 2,5 mld na Antkowe strzelnice jest? Jest. To przesunac na ochrone zdrowia. 350mln dla Tadziczka się znalazło? a na chore dzieci nie ma? Tak o Polakow dba Dobra Zmiana? Można w jedna noc kolanem przepychac inne ustawy, a tu jakas niemoc na partie rzadzaca spadla? Fatum czy co?
  A tak dupe Morawiecki ruszyc, Radziwilla batożkiem po mordce noworocznie przejechać, niech swinski syn ruszy reformę służby zdrowia, rozpieprzy kilki profesorskie, zwiększy ilość uczelni medycznych, odplatnosc wstepna w wysokości 10zl za wizyte u doktora wprowadzi, tudzież za zarcie w szpitalach, za zarcie i spanie w sanatoriach tez. A Radziwill dwa lata już zre polski chleb za darmo, pasożyt jeden. Gdzie leniu patentowany negatywny koszyk swiadczen zdrowotnych, gdzie jasno powiedziane, na co ans stać,a na co nie? Ze za leczenie raka, zawalu serca czy Alzhaimera płacimy wszyscy każdy za każdego z budżetu, ale już za drobne pierdoly jest odplatnosc powiedzmy 30-70, a może i 100%? I od tego sa prywatne ubezpieczalnie, a jak ktoś nie ma to pod plot?
  I kiedy leniu Morawiecki zrobisz porządek z tym bajzlem ubezpieczeniowym, który pozwala, ze za grosze ludzie maja to samo, co inni za ciezkie pieniadze?
  I kiedy w końcu te banaly dotra do waszych zakutych lbow? Ze KAZDY Rzad ma nas wszystkich w dupie i dopóki jeden poseł z drugim senatorem nie dostana fizycznego wpie... od swych sasiadow i dopóki w Al. Ujazdowskich nie stanie 200tys ludzi i krzyknie "Morawiecki i reszra bandy WYPIE...C!!" nic się nie zmieni? I jak sami nie chcecie zadbac o zdrowie własne i swych najblizszych ogladjac się na innych i tylko plując na doktorow, to kazdy rząd slusznie ma nas w dupie, bo nasze zycie i żdrowie gowno obchodzi i PiS i PO i PSL i cala reszte tego politycznego smiecia, które sami do władzy dopuściliśmy?
  Mlotem wam trzeba to wszystko do tych waszych pustych lbow wbijac żeby dotarlo?

 • taunus68

  Oceniono 11 razy 7

  O ileż łatwiej dekomunizuje się ulice niż rozwiązuje realne problemy tego kraju...

 • zbych21

  Oceniono 11 razy 7

  Ta cała polityka PiS jest diabelnie krótkowzroczna, obliczona na to, by dziś się to ludziom podobało, a przy tym wewnętrznie sprzeczna: wcześniejsze emerytury, większy socjal, szlaban dla imigrantów. To musi kiedyś wyjść bokiem. Ale co tam. Po nich choćby potop. Albo wezmą nas za pysk i długo nie będzie po nich.

 • smizycki

  Oceniono 8 razy 6

  Połowa lekarzy wykształconych w Polsce pracuje za granicą. Polska ma najmniej lekarzy na 1000 mieszkańców w UE. Nie kazdy chce być Judymem.

 • andrzej2310

  Oceniono 10 razy 6

  Uprawianiem propagandy sukcesu i rozdawnictwem 500+ populistyczny rząd PIS nie rozwiąże realnych problemów społecznych - działania państwowej służby zdrowia. Na tym się wyłoży, czego im z całego serca życzę :):):)

 • tani_dran

  Oceniono 14 razy 6

  Rząd się wyleczy, a reszta niech zdycha. Suwerenowi się powie że winni są lekarze i suweren pójdzie podpalać im domy i samochody.

 • kataryniarski

  Oceniono 24 razy 6

  Brawo. Niech walczą o swoje. Dwa lata temu Radziwiłł obiecywał, to teraz niech spełni swe obietnice wyborcze i obietnice wyborcze PiS.

  A pisowsie kmiotki - będą stać po stronie ZOMO... tzn. rządu, jednocześnie stać będą w długich, długich kolejkach... ciekawe, kiedy sie zmęczą? :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX