Polityk .N o MaBeNie: Żeby mieć przyzwoity wizerunek w świecie, trzeba się przyzwoicie zachowywać

To orwellowsko-PRLowskie myślenie. Polsce nie trzeba tajnej broni propagandowej, tylko przyzwoitych działań władzy - tak Paweł Rabiej z Nowoczesnej komentował w TOK FM pomysł stworzenia "MaBeNy".

Dziś w poranku radia TOK FM prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy, mówił o pomyśle stworzenia Maszyny Bezpieczeństwa Narracyjnego, w skrócie nazywanej MaBeNą.

Maszynę tę profesor definiował jako zsynchronizowanie zasobów, które polskie państwo posiada, w celu monitorowania tego, w jaki sposób przekształca się obraz Polski na świecie. Jakie są węzłowe miejsca, gdzie obraz Polski jest tworzony i aktywne działania antydyfamacyjne. Zadaniem takiego konstruktu miałoby być tworzenie pozytywnego wizerunku przemian w naszym kraju.

To jest niesamowite, w jakim orwellowskim i PRLowskim stylu myśli tutaj pan prof. Zybertowicz i cały obóz PiSu. Rozumiem, że ma to być taka tajna broń propagandowa, która będzie przekonywała Europę, że u nas wszystko dzieje się w porządku i będzie 'odkłamywała'

- komentował w "Wywiadzie politycznym" w TOK FM Paweł Rabiej z Nowoczesnej i dodawał, że przez pewien czas zajmował się informowaniem za granicą o tym co dzieje się w Polsce, przed wejściem do Unii Europejskiej.

- Powiedziałbym po tych doświadczeniach tak, że jeżeli oczekuje się przyzwoitego wizerunku własnego kraju w Europie i świecie to trzeba się przyzwoicie zachowywać: nie łamać własnej konstytucji i nie wprowadzać rozwiązań, które są antydemokratyczne.

Przykrywanie tego potem jakąkolwiek propagandą i używanie do tego machin w postaci ambasad czy ambasadorów jako piewców "dobrej zmiany" będzie zupełnie kontrproduktywne dlatego, że ludzie nie są ślepi

- mówił Rabiej. -

Świat jest otwarty, globalny, ludzie wiedzą co się dzieje i potrafią to ocenić i naprawdę tracenie pieniędzy na propagandę niczego nie zmieni w postrzeganiu polskiego rządu, postrzeganie nas na rynku inwestycyjnym również - dodawał polityk Nowoczesnej.

Całej rozmowy wysłuchasz tutaj:

Zobacz też:

Zybertowicz apeluje do "światłych umysłów" opozycji: Bądźcie jak Legutko i Krasnodębski. Wyjdźcie z opłotków

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (84)
Polityk .N o MaBeNie: Żeby mieć przyzwoity wizerunek w świecie, trzeba się przyzwoicie zachowywać
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 21 razy 15

  Zybertowicz: "Zadanie świadomego sterowania rozwojem społecznym można wykonać tylko pod warunkiem wcielenia w życie systemu demokracji socjalistycznej". Lata osiemdziesiąte.
  No to wciela..

 • zgryz3

  Oceniono 18 razy 14

  Panie profesor, przecież ta maszyna działa już dwa lata! I nikogo nie przekonała, że czarne jest białe. Ba, nawet różaniec wzdłuż granic nie przekonał. Więc i Bóg nie jest z wami. Pan, panie profesor, normalnie owujał.

 • tomtg123

  Oceniono 19 razy 13

  Czyli - innymi słowy - pan profesor Zybertowicz proponuje taki kierunek, żeby np. Jacek Kurski robił teraz taki Dziennik Telewizyjny dla całej Europy, albo nawet dla całego świata ? ;)
  Świat na to czeka, na pewno ;)

 • zsm-5

  Oceniono 15 razy 13

  Zybertowicz ma dziwną przypadłość - co otworzy narząd gębowy to strumieniami wylewa się ciężka głupota. Rzeczywistość w konfrontacji z propagandą pislamską dramatycznie rozchodzą się. Polski suweren kocha ośmieszanym być.

 • anonim_ka

  Oceniono 12 razy 10

  Jarozbaw cmentarnik się publicznie sfajdał a Zybertowicz perfumuje pudruje i lakieruje .

 • marek_prus

  Oceniono 16 razy 10

  W Pis trudno znaleźć intelektualistów. Przypomina mi to okres początków PZPR

 • 41janina

  Oceniono 10 razy 8

  Zybertowicz proponuje zebysmy powiedzieli Europie po tym jak sie sku...lismy -" kochanie to nie jest tak jak myslisz"

 • zarator

  Oceniono 9 razy 7

  Do zwycięstwa PiSu przyczyniły się służby innych państw oraz kościół katolicki, który od czasów Targowicy nigdy nie miał się tak dobrze w Polsce a nie jakiś wyleniały "filozof".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX