Kto zyska na blamażu sejmowej opozycji? "W zasadzie tylko jedna partia próbuje, inni się czają"

Wyborców rozczarowanych postawą opozycji, w głosowaniu ws. projektu Ratujmy Kobiety, może być trudno ponownie przekonać do PO czy Nowoczesnej. Czy to szansa dla ugrupowań lewicowych? Wg Andrzeja Rozenka, zachowanie sejmowej opozycji można porównać do naplucia w twarz tym, którzy zbierali podpisy pod obywatelskim projektem.

Odrzucenie obywatelskiego projektu liberalizacji przepisów antyaborcyjnych pokazało, że wyborcy o liberalnych poglądach w sferze światopoglądowej mogą mieć kłopot przy urnie wyborczej. Jak mają zaufać, i zagłosować, na PO czy Nowoczesną skoro obie partie zaliczyły tak spektakularną wpadkę? Jak uwierzyć, że oba ugrupowania są alternatywą dla PiS?

Czytaj też: "Bezlitośnie o Nowoczesnej: Posprzątane. Trzeba jeszcze szufelkę znaleźć, żeby wynieść resztki">>>

Wyborcy rozczarowani postawą sejmowej opozycji mogą zacząć szukać tych, na których będą chcieli zagłosować. To może być szansa dla lewicy. Czy wykorzysta tę szansę?

Jak oceniła w TOK FM politolog dr Anna Pacześnik, nie wszystkie partie pozaparlamentarnej lewicy próbują wykorzystać nadarzającą się okazję.

- Jak przejrzałam sobie dziś internet - wiem, że polityka nie tylko tam się dzieje, ale tam również - to zauważyłam, że w zasadzie tylko jedna partia próbuje ten moment wykorzystać. A pozostałe siedzą, czają się, patrzą, co z tego wyniknie. Partia Razem najlepiej wykorzystuje sytuację - mówiła ekspertka z Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z Agnieszką Lichnerowicz.

Razem, wraz z innymi środowiskami organizuje w sobotę manifestacje pod hasłem 'Miarka się przebrała".

"Jakby napluto im w twarz"

Z opinią dr Pacześnik zapewne nie zgodziłby się Andrzej Rozenek. Były poseł Ruchu Palikota, dziś w SLD, ostro krytykował w TOK FM odrzucenie obywatelskiego projektu liberalizacji przepisów antyaborcyjnych.

- Jestem po prostu zdumiony tym, co się zdarzyło. Szkoda tych ludzi, którzy uporczywie zbierali podpisy. To jest tak, jakby im ktoś w twarz napluł. Jest mi bardzo przykro z tego powodu - powiedział Rozenek w rozmowie z Karoliną Lewicką.

Jeszcze mocniejszych słów użył szef Sojuszu. - Włodzimierz Czarzasty napisał do posłów PO i Nowoczesnej "jesteście d..." - cytowała dziennikarka.

- Po prostu powiedział "jesteście dupkami". To nie jest brzydkie słowo. To nie wina Włodka Czarzastego, że posłowie zachowali się tak a nie inaczej. Zjawiskom trzeba nadawać adekwatne nazwy. To zostało adekwatnie nazwane. Można byłoby powiedzieć coś grubym językiem, i też byłoby to na miejscu - stwierdził polityk SLD. 

Rozenek pytany, czy krytyka zachowania posłów PO i Nowoczesnej nie przeszkodzi w budowaniu ewentualnej koalicji, mówił jednak kompromisowo. - Trzeba współpracować. To trochę jak z rodziną. Rodziny się nie wybiera i my tej opozycji też sobie nie wybieraliśmy. I dodał szybko, że Sojusz Lewicy Demokratycznej jest gotowy, by w  wyborach samorządowych w wielu miastach startować samodzielnie. I odnieść sukces.

Grudniowy sondaż poparcia dla partii politycznych, opublikowany przez "Rzeczpospolitą", daje SLD niespełna 7 proc. poparcia. Na partię Razem chce głosować 2,6 proc. wyborców.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (107)
Ratujmy Kobiety i blamaż sejmowej opozycji. Kto na tym zyska?
Zaloguj się
 • Marcin Zmarca

  Oceniono 27 razy 19

  A co jeśli Polacy to faktycznie zaczadzeni średniowieczem, zabobonem i kołtunem naród? Że referendum unijne to tylko wpadka bo SLD dało klerowi co chciał w zamian za milczenie przy tym głosowaniu? Że bydlakom chodziło tylko o kasę a teraz za ryj zadowolonych kmieci??

 • pinio67

  Oceniono 23 razy 17

  Przełomową cezurą będzie jasne opowiedzenie się - tak partii jak i polityków - za lub przeciw obecności watykanu w polskiej polityce.
  Dość już bycia kolonią tej czarnej zarazy. Dość opus dei na stanowiskach. Dość indoktrynowania dzieci. Nie ma większej przeszkody na drodze do cywilizowanych państw i mądrej państwowości niż katolstwo.

 • Kasia Orl

  Oceniono 26 razy 16

  PO jest dla mnie skończona, nie ma już mojego głosu i nie tylko mojego. Wszyscy moi znajomi, powtórzę jeszcze raz WSZYSCY zadeklarowali odwrót od tej partii. I wcale nie chodzi nam o taki czy inny projekt ustawy tylko o potraktowanie nas, wyborców jak szarej bezmózgiej masy, która bezmyślnie wrzuca kartki do urny. Wrzucimy i kogo trzeba wyrzucimy.

 • tenare

  Oceniono 26 razy 16

  PO i Nowośmieszna myślą, że ludzie będą na nich głosować wybierając mniejsze zło.
  Mylą się. PO-PIS-Nowośmieszna to ci sami przebierańcy, ale tylko w różnych konstelacjach towarzyskich.

 • marc.pl

  Oceniono 15 razy 13

  Po prostu szefowie klubów parlamentarnych PO i Nowoczesnej powinni dokładnie obwąchać swoich posłów i jeżeli tylko poczują od posła odór PiS natychmiast usuwać z partii. Kukiz15 też zalatują pisowskim smrodem.

 • kat-kk

  Oceniono 18 razy 12

  Nigdy nie oddam głosu ,na żadną partię powiązaną z podłą religią katolicką.W kato- niewoli niech żyje tzw.obłąkany suweren.

 • jggc

  Oceniono 14 razy 10

  Rozpisać referendum.

  Podwójne prawo, dla katolików i reszty. katolicy bez prawa do aborcji cała reszta jak sama zdecyduje. Zobaczymy wtedy.

 • werner53

  Oceniono 12 razy 10

  @kat-kk
  Istnieja teorie oczyszczania poprzez ekstremalne ruchy spoleczne, wrecz poprzez wojny. Tak Francja oczyscila sie poprzez Jakobinow, a Niemcy pozostalosci wojny trzydziestoletnej oczyscili dopiero w II wojnie. Kazda wojna, powstanie rewolucja zostawie pozostalosci z ktorych trzeba sie wyzwolic. Moze caly kaczyzm potrzebny jest Polsce do wyzwolenia, do zrozumienia co znaczy samostanowienie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX