Samolińska: Polacy są bardziej lewicowi niż Sejm. SLD nie potrafił tego wykorzystać

- Obserwujemy od jakiegoś czasu ogromny triumf prawicy wśród młodych ludzi. Te idee są bardzo groźne, ale tworzą silne poczucie, że "na prawicy mamy rację". SLD już od bardzo dawna tych emocji nie wywoływał i nie jest w stanie ich wywołać - powiedziała Justyna Samolińska z Partii Razem na antenie TOK FM.

- Sojusz Lewicy Demokratycznej nie jest odpowiedzią na dzisiejsze czasy - mówiła w Poranku TOK FM Justyna Samolińska, członkini Partii Razem.

W jej opinii jest to partia, która nie broni wartości ważnych dla tradycji lewicy, a jej członkowie są obecnie bardziej biurokratami niż politykami:

- SLD jest w stanie dogadać się z bardzo różnymi podmiotami. W tej chwili w Warszawie mówi się o sojuszu z Platformą Obywatelską i Nowoczesną. Z drugiej strony osoby bardzo silnie kojarzone z Sojuszem, takie jak Leszek Miller i Magdalena Ogórek, są gwiazdami mediów narodowych. Okazuje się, że wchodząc z trzonu SLD można iść w kierunku liberalnym, jaki narodowo-ksenofobicznym, jak i opowiadać o sobie, że się jest lewicą - mówiła Samolińska.

"SLD nie budzi takich emocji"

Jak wyjaśniała w bardzo dużej mierze dystans partii Razem do SLD wynika z tego, że kiedy zaczynała się w jej młodych politykach kształtować lewicowa wrażliwość,  to SLD w ogóle nie było odpowiedzią.

- I teraz też nie może być odpowiedzią dla młodych ludzi. Obserwujemy od jakiegoś czasu ogromny triumf prawicy wśród młodych ludzi. To wynika z tego, że prawica oferuje ludziom ideową drogę. Te idee są bardzo groźne, ale tworzą bardzo silne ideowe podłoże, poczucie, że "na prawicy mamy rację". Ale SLD już od bardzo dawna tych emocji nie wywoływał i nie jest w stanie ich wywołać - stwierdziła. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Razem nienawidzi SLD? Czarzasty: Nic złego o tej partii nie powiem. Ale ja znam tam trzy nazwiska >>

Współpraca na lewicy 

Dlatego Justyna Samolińska zapowiada, że Partia Razem chce rozmawiać o współpracy z Inicjatywą Polska, Robertem Biedroniem i innymi środowiskami lewicowymi. W jej opinii jest duże zapotrzebowanie na lewicę w Polsce.

- Polacy są znacznie bardziej lewicowi, nawet jeśli się w ten sposób nie określają, niż polski parlament. SLD przez lata nie potrafił tego wykorzystać. My zanim założyliśmy partię Razem byliśmy przez lata wyborcami lewicy potwornie sfrustrowanymi, którzy w każdych kolejnych wyborach musieli głosować na mniejsze zło i byliśmy wściekli z tego powodu - mówiła polityczna Razem.

Wczoraj Parta Razem przedstawiła pięć projektów, z którymi zamierza pójść do wyborów parlamentarnych. Obejmują one m.in. ograniczenie pensji parlamentarzystów, zmniejszenie wymiaru pracy w tygodniu do 35. godzin, a także miejsce w żłobku i przedszkolu dla każdego dziecka.

Skąd wziął się podział na partie prawicowe i lewicowe?

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (50)
Justyna Samolińska z Partii Razem zapowiada rozmowy z Inicjatywą Polska i Robertem Biedroniem
Zaloguj się
 • bulwnadzieji

  Oceniono 10 razy 6

  Dopóki wyborcy mieli złudzenia i uważali SLD za partię lewicową, to SLD zdobył w wyborach 40% głosów (a były wiecej, gdyby nie sambój Belki). Amerykańską Belkę należało spuścić, a zrobiono go premierem. I starano się za wszelką cenę być PO-bis. No i wynik tego mamy.
  A zupełnym nieporozumieniem była p. Ogórek i koalicja z Palikotem. I pokorna postawa wobec funkcjonariuszy watykańskich (i kosztowna !) oraz zero lewicowości

 • matts06

  Oceniono 10 razy 6

  Moim zdaniem główny problem, który powoduje że Razem z SLD się nie dogada jest jedne. SLD to duża partia, ogromne struktury, masa ludzi w sejmikach, radach miast etc., tylko że niestety tam siedzi często partyjny beton. Nawet jeśli u góry w SLD zajdą zmiany i nastąpi obranie kursu na lewo, to tego betonu się nie usunie. I tak Razem wchodząc w koalicję z SLD tym samym firmowałoby swoją nazwą nie tylko górę SLD z którą może i się zgadzają, ale też ten betonowy dół. A jak to wygląda, to świetnie było powiedziane gdzie jest konflikt na linii SLD - Razem, bo SLD ma gdzieś ludzi z pomocy społecznej z tego co kojarzę. Jeśli Razem wjedzie w koalicję z SLD, a potem ten beton będzie wycinał takie numery (a będzie), to jak Razem będzie mogło potem spojrzeć w oczy ludziom, którym chcieli pomagać, a dzięki SLD dadzą im kopa w dup...? Nie ma szans by zachować wtedy jakąkolwiek wiarygodność i tak naprawdę partia Razem byłaby skończona.
  Według mnie możliwa jest tylko koalicja Razem z IP, Zielonymi itp.

 • lubiedobrze

  Oceniono 18 razy 6

  Polacy są przede wszystkim słabo wykształceni i zakompleksieni. Stąd ich dążenie do prostych i cudownych rozwiązań rodem z reklam koncernu produkującego placebo z wyciągu z karczocha.
  Wydawało się to niemożliwe ale młodzi Polacy wciąż powielają mentalność swoich przodków - pańszczyźniano-komunistyczną ksenofobię. Dopiero kilka lat rządów katolickiego talibanu może obudzić naturalną dla młodych lewicową wrażliwość.

 • artau

  Oceniono 5 razy 5

  Pierwszym projektem Razem powinno byc _ trwały rozdział państwa od kościoła, likwidacja lekcji religii w szkołach, wstrzymanie jakichkolwiek dotacji dla kościoła,
  Jeśli będa mieli taki program mają mój głos

 • kostek_2004

  Oceniono 11 razy 5

  Kto za młodu nie był lewicowcem, na starośc będzie sku...synem. Takie były poglądy Piłsudskiego.

 • 99venus

  Oceniono 11 razy 5

  Ja bym zaczął od radykalnej zmiany programów szkolnych.Nasze dzieci cały czas tkwią w ciemnocie sredniowiecza,

 • vidi12

  Oceniono 7 razy 3

  Jestem członkiem SLD, Europejczykiem ale też narodowym patriotą o poglądach lewicowych, ateistą, Polakiem wykształconym w PRL-u... Dobrym człowiekiem... po prostu. Kocham ludzi, Polskę, biało-czerwoną i... schabowego z ziemniakami i mizerią !!!

 • greg0.75

  Oceniono 2 razy 2

  "Polacy są bardziej lewicowi niż Sejm" - jeszcze bardziej?! Toż w sejmie w większości bolszewicy siedzą, patrz choćby "koalicja" rządząca...

 • kabed007

  Oceniono 6 razy 2

  sld nigdy nie było patrią lewicową, ani gospodarczo a już na pewno nieświatopoglądowo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX