Czy da się zdelegalizować "Dumę i Nowoczesność"? Nie będzie łatwo - zapowiada ekspert

- W 2009 roku sąd w Opolu stwierdził delegalizację stowarzyszenia Obóz Narodowo-Radykalny - przypomniał w TOK FM mec. Mirosław Wróblewski. Wg eksperta to do tej pory jedyny przypadek zdelegalizowania stowarzyszenia.

Gliwicka prokuratura znalazła dziś w domach członków stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność" broń, amunicję i hitlerowskie mundury. Przeszukanie i zatrzymanie działaczy to pokłosie dziennikarskiego śledztwa "Superwizjera" TVN.

O zdelegalizowanie organizacji wnioskują m.in. politycy z SLD i Nowoczesnej. Prokurator generalny obiecał przyjrzeć się sprawie. Bo to prokuratura - i starosta - mogą wnioskować do sądu o zdelegalizowanie stowarzyszenia.

Tego typu postępowania zdarzają się bardzo rzadko. - Można to policzyć na palcach jednej ręki. A skutecznych postępowań w takiej sprawie... ja znam jedno, w historii ostatnich 29 lat. W 2009 roku sąd w Opolu, na wniosek prokuratury, stwierdził delegalizacje stowarzyszenia Obóz Narodowo-Radykalny. Chodziło o zachowanie antysemickie, hajlowanie i inne działania propagujące faszystowski charakter państwa - mówił w TOK FM mec. Mirosław Wróblewski, z Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego RPO.

Nie będzie łatwo

Ekspert nie ma wątpliwości, że ewentualne postępowanie dotyczące delegalizacji organizacji śląskich neonazistów nie będzie łatwe. - Z pewnością będzie to kwestia skomplikowana pod względem prawnym jak i dowodowym. Ale nie jest to proces, który jest poza zasięgiem organów państwa - ocenił Wróblewski w rozmowie z Pawłem Sulikiem.

Łapiński o polskich neonazistach: "Śmieszne i straszne"

W sprawie delegalizacji organizacji z Opolszczyzny bardzo istotnym elementem było to, że działacze Obozu Narodowo-Radykalnego byli "wcześniej skazani wyrokami za propagowanie faszyzmu". - Tutaj takich wyroków karnych chyba prokuratura nie może pokazać sądowi, więc może mieć trudniej - stwierdził gość TOK FM.

Całej rozmowy Pawła Sulika z mec. Mirosławem Wróblewskim wysłuchać można dzięki podcastowi:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (68)
"Duma i Nowoczesność": czy da się zdelegalizować to stowarzyszenie?
Zaloguj się
 • semigetuza

  Oceniono 19 razy 17

  wiecie co? ja bym ich wszystkich poddal badaniu na inteligencje, kojarzenie faktow i zrobil testy równowagi psychicznej - Peany na czesc AH i zaraz potem na czesc "kochanej Ojczyzny, Polski" swiadcza o wysokiej niepoczytalności tych ludzi.
  Swoja droga warto się zainteresować szkołami, jaki pokończyli, ich rodzicami i środowiskiem, z którego wyszli.
  Sad i wiezienie to bezsens w ich przypadku. Wystarczylo by po 120 batow na gola dupe i zamieszczenie zdjęć z tej 'egzekucji na fb.
  Wyczyn tych młodych ludzi pokazuje cos innego, znacznie bardziej groźnego niż "swastyka z wafelków". Calkowity brak poczucia wartości własnego kraju, jego historii i bohaterow.
  Mysle, ze za ten stan rzeczy możemy po rowno podziekowac wszystkim partiom, które rzadzily u nas po 89 roku wraz z KK. Szczegolne zaslugi ma w tym dziele zniszczenia patriotyzmu i szacunku dla Polski ma Zjednoczona Prawica i popierający ja KK.
  Czas PRL to niebyt, okupacja, samo zlo, zolnierze polegli pod Siekierkami to "bandyci w mundurach", AK - podejrzana organizacja. W tym roku 17 stycznia bez jakiegokolwiek echa minela kolejna rocznica wyzwolenia Warszawy. Nikt, ani Ratusz i HGW, ani tzw "opozycja" nawet się nie zajaknely. Zas takie postawy niszcząco wplywaja na kształtowanie się postaw młodzieży. W Polsce obszczano i obmazano gownem wszystkich bohaterow, 1944-89 okupacja, gnoj i syf, po 89 zdrajcy, sprzedawczyki, psy lancuchowe Putina i Merkel /potem doszedł Macron/. Jutrzenka wolności i prawdy zaistniala dwa lata temu. A w tych 2 latach - Maciarewicz, o którym glosno w Sejmie mowi się "ruski agent", sp Lech Kaczynski - wykreowany na idiotyczna kukielke swego brata, smieszny PAD, alkoholik narkoman -v-ce Marszalek Sejmu, Marszalek - niedojda ksywie "Czlonek, prezes - TW Balbina, ubecki prokurator - v-ce minister sparwiedliwosci, następny - Jaki, dresiarz. Min SW były złodziej kolejowy.Min Sprawiedliwosci - psychopatyczny gowniarz. Opozycja? Cwany Tusk, który zwial do Brukseli, Grzes-Zebatek, były szef wrocławskich kiboli, Kukiz- pijaczek i lachudra, "N"? Zal dupe sciska od tych smiesznych postaci rodem z Muppet Show, PSL- banda notorycznych złodziei bujających się na reszcie Polakow. PiS? Niby kto? Zalosnie smieszny "Kaczor", może Gowin Goowienm nawet w PiS zwany, becia czy nowy wynalazek - Mateo? A może jego Tata, bez rozwodu - bo katolik, ale zyjacy z kochanka od ponad 30 lat zalosny Kornel M??
  A KK? Sliedlisko pedrastow, pedofili, alkoholikow i łapczywych na kase złodziei, którzy religie już dawno zamienili na ruje i porobstwo? Ksieza zyjacy na kocia lape z kobietami /około 60% duchownych katolickich/. Na kazaniu geby pelne frazesow, na co dzień lajdactowo i moralne sku...enie. A kogoz to ta szacowna instytucja proponuje młodzieży za wzor? Jeczacych i zyciowo przegranych psychopatów? Mlodym mężczyznom? Oni jeszcze jaj maja i szukają wzorcow gdzie sila, lad, swiat uporządkowany i SUKCES!!!. SUKCES kurqwa, a nie ciagle przegrani, wyjacy pod ołtarzami wszędzie pomiatani Polacy. no i sobie znaleźli - AH i NSDAP.I SS- tych najbardziej brutalnych, ale i koleżeńskich i walecznych.
  Naszych polskich bohaterow im ukradli po spolu politycy i KK, nawet nie wiedza, ze maja mase Rodakow z którymi mogą się identyfikować.
  Wine za ich ekscesy ponosimy MY wszyscy, którzy dalismy sobie odebrać nasza przeszlosc, pozwolilismy, aby pluto na naszych Ojcow i Matki, Dziadow i Pradziadow ich walke i prace dla Polski. Prawdziwych bohaterow zastapilismy Wykletymi, Smolenskimi i tłumem swietych bez jaj.
  Ci młodzi zagubiency pokazuja nam, jak nisko jako Narod upadliśmy, jakim zalosnymi dupkami jesteśmy, sokro nasze dzieci w swej głupocie robia to, za co ich teraz sadzic będziemy.
  Na sali sadowej powinni usiasc ich rodzice, nauczyciele, katacheci, ci którzy układali im programy szkolne, cala nasza klasa politycza i na koniec MY - Wszyscy Polacy. Bo to nie jest ich wina, tylko nasza - wszystkich, którzy pozwolili na zeszmacenie własnej historii, własnych bohaterow i siebie samych. TFU!!!

 • def11

  Oceniono 20 razy 14

  << Czy da się zdelegalizować "Dumę i Nowoczesność"? Nie będzie łatwo >>

  No nie będzie, policja jest Prawa i Sprawiedliwa, prokuratura jest Prawa i Sprawiedliwa a wkrótce sądy będą Prawe i Sprawiedliwe, także łatwiej będzie zdelegalizować KOD czy Obywateli RP.

 • sztucznypolak

  Oceniono 18 razy 14

  Nie bedzie latwo.
  Jasne, dopoki prokuratora i sady beda wiedziec ze PiS tak naprawde popiera tych nazistow, to nie bedzie latwo.

 • lcf7519

  Oceniono 13 razy 11

  Skoro korzystanie ze sprzętu nagłaśniającego w czasie legalnej demonstracji było wykroczeniem to czym jest palenie takiego ognia w lesie?

 • zelalem

  Oceniono 10 razy 6

  Problem nie leży w delegalizacji tych idiotów. Choć oczywiście nie można pozwolić na jawne propagowanie faszyzmu.
  Problem leży w tych organizacjach, które pod płaszczykiem "patriotyzmu", hartu ducha i ciała, ćwiczeń obronnych, "strzelców" i innych takich kamuflażach działają i nikt się do nich nie czepia. A faszyzm i fascynację supremacją silnego wodza mają w sercach i głowach. Tylko są cwańsi od DiN i nie machają swastyką.
  Do czasu...
  Kiedy Pis ich rozzuchwali, kiedy propaganda pokaże im wroga, kiedy Macierewicz i jego nie lepsi następcy dadzą im broń, wtedy będzie za późno.
  Ta broń wystrzeli, a my ockniemy się w Niemczech z 1933 roku.

 • jottsp

  Oceniono 8 razy 6

  PiS zawsze ma jeszcze takie srodki jak oddalenie, odwolanie, skarga nadzwyczajna czy uniewinnienie przed wydaniem wyroku - wiec jakos obroni swoich

 • vomitorium1

  Oceniono 6 razy 4

  "Gliwicka prokuratura znalazła dziś w domach członków stowarzyszenia "Duma i
  Nowoczesność" broń, amunicję i hitlerowskie mundury."
  karabinki "Grot" ???
  (karabin MSBS-5,56)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX