Dodzwoniliśmy się do polskiej bazy pod K2. "Koledzy są zdeterminowani, wiedzą po co przyjechali"

Ratownicy z Nanga Parbat są już w bazie pod K2 - mówi Radiu TOK FM Krzysztof Wielicki. Śmigłowiec przywiózł Adama Bieleckiego, Denisa Urubkę i Piotra Tomalę. Jarosław Botor z powodów osobistych wrócił do kraju. Celem na najbliższe dni jest stworzenie obozu III na wysokości ok. 6900 metrów.

- Rano ok. 10 usłyszeliśmy warkot helikopterów, oznaczało to, że piloci zabrali naszych kolegów ze Skardu. Jesteśmy w bazie w komplecie, nie licząc Jarosława Botora, który musiał wróci do kraju - relacjonuje w rozmowie z TOK FM Krzysztof Wielicki.

Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala, Jarosław Botor dotarli do Skardu w niedzielę, po brawurowej akcji ratunkowej na Nanga Parbat.

Polakom udało się odnaleźć francuską himalaistkę Elisabeth Revol. Niestety nie było szans na dotarcie do Tomasza Mackiewicza.

"Wszyscy wiedzą, po co przyjechali"

Dziś rano z bazy pod K2 rozpoczęły wspinaczkę do obozu I dwa zespoły. Ale - zdaniem Krzysztofa Wielickiego - pogoda może pokrzyżować im plany. Dlatego wszyscy członkowie narodowej wyprawy na K2 z nadzieją patrzą na prognozy pogody.

- Prognozy które otrzymujemy są niestety nie najlepsze, zwiększa się siła wiatru. Liczymy na to, że prognozy pogody się nie zmienią... Bo przeważnie było tak, że prognoza była lepsza, a rzeczywistość gorsza. Może teraz będzie odwrotnie.

Czytaj też: Wiadomo, dlaczego ratownicy nie poszli po Mackiewicza. Ukazał się raport z akcji na Nanga Parbat>>>

Krzysztof Wielicki liczy na to, że w ciągu trzech-czterech, maksymalnie pięciu dni uda się himalaistom założyć obóz trzeci na wysokości ok. 6900 metrów.

-  To będzie jeden z ważniejszych momentów wyprawy, bo pozwala powoli powoli otwierać drogę na szczyt. Nastoje są bardzo dobre, wszyscy tu wiedzą, po co przyjechali. Koledzy są zdeterminowani, by walczyć w ścianie, bo wszyscy sobie zdają sprawę z tego, jak wielkie to wyzwanie - podkreślił kierownik wyprawy Krzysztof Wielicki.

Celem polskiej ekipy jest pierwsze zimowe wejście na K2.

Himalaje to nie tylko piękne szczyty. Wspinacze wysokogórscy zostawiają za sobą góry śmieci

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (12)
Ratownicy z Nanga Parbat wrócili pod K2
Zaloguj się
 • tacx

  Oceniono 4 razy 4

  Jak wejda to polscy twitterianie dostaną białej gorączki na wiesć że nikogo bohaterstwo Polaków znów nie interesuje. Zrozumcie ludki że panowie z PHZ nieźle na tym zarabiają. program ma dofinansowanie, oni w glorii robią prelekcje, mają firmy, wydawnictwa itd itp. Bielecki to człowiek instytucja i żyje ze wspinaczki. A nam się wmawia ze oglądamy rzecz która fascynuje się cały świat. otóz nie cały. Fascynują się ludzie z tego środowiska.
  Szanuję tych ludzi zwłaszcza wielickiego i Majera, ale nie dajcie sobie wmówić ze oglądacie cos podobnego do lądowania człeka na księżycu choc wejscie na K2 jest jeszcze bardziej niebezpieczne. Oglądacie biznesowy projekt, któremu dodano wartośc narodową.

 • superpolpol

  Oceniono 3 razy 3

  Co to da światu?

 • bartooolooo

  0

  Zasyfiacie te góry, pozostawiając góry śmieci, kupy kału i moczu. Po was muszą sprzątać Pakistańczycy, Szerpowie, Nepalczycy. Szerpowie ginęli i giną - i nikt nie wysyła dla nich wypraw ratunkowych czy helikopterów. Odrażająca, neokolonialna buta.

  Te góry zostały juzzdobyte tyle razy, zbadane, zmierzone, oraz dowiedzieliśmy się wszystkiego o funkcjonowaniu org. człowieka w tak ekstremalnych warunkach. Dajcie sobie więc już siana, przestańcie zgrywać niewiadomo kogo, bo więcej z tego szkody niż pożytku.

  A że macie takie hobby, uzależnienie czy zachciankę, to wasz problem. W Polsce miliony ludzi nie ma ani czasu, ani środków na zachcianki. Bo pracują, a wypłata nie pokrywa nawet podstawowych potrzeb. Nie mówiąc o mieszkańcach rejonów tych gór,o których się przez śmierć ex-heroinisty ciągle trąbi. Tam jest dopiero bieda - nie wstyd wam żerować na biedzie tych ludzi, i wykorzystywac ich jak zwięrzęta pociągowe?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Frank Taylor jeszcze raz potwierdzil iz na podstawiw zdjec nie ma watpolowosci iz struktura zniszczen skrzydla TU154 wskazuje jednoznacznie na wybuch.

 • sector23

  Oceniono 8 razy 0

  No właśnie - po co?!

 • swobodan1

  Oceniono 1 raz -1

  Dopiero dzisiaj ambasada Francji podziękował polskim himalaistą za uratowanie
  francuskiej himalaistki Elizabeth Reval. Słuchałem udzielonego wywiadu przez francuską
  himalaistkę na temat stanu zdrowia Tomasza Mackiewicza - stwierdzam,że jej wypowiedź
  jest bardzo pokrętna i nie wiarygodna. Jak można zostawić na pewną śmierć swojego
  towarzysza wyprawy to się w głowie nie mieści. Odwróćmy sytuację to pan Mackiewicz
  zostawia na pastwę losu a właściwie na pewną śmierć panią Elizabeth Reval w górach
  to proszę sobie wyobrazić ten stek pomyj i hejtu jaki by się wylał na głowę śp. pana
  Tomasza !!!

 • swobodan1

  Oceniono 3 razy -1

  Czy ktoś sobie wyobraża jaka byłaby wrzawa na cały świat gdyby stało się odwrotnie,
  czyli polski himalaista śp. Tomasz Mackiewicz zostawiłby samą francuską himalaistkę
  Elizabeth Reval a sam udał się w drogę powrotną ? Znając nasze media to śp Mackiewicz
  zostałby zniszczony a Francuzi nazwaliby go zdrajcą człowiekiem pozbawionym uczyć itp.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX