Rewolucja w Orlenie. Były wójt Pcimia i faworyt Szydło zastąpił zaufanego prezesa

- Wydaje się, że sprawdza się porzekadło ludowe: jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. A zmiana dotyczy dużej spółki, więc musi chodzić o duże pieniądze - mówiła w TOK FM Irena Ożóg. Prezesem Orlenu nie jest już b. minister Wojciech Jasiński tylko b. wójt Pcimia Daniel Obajtek.

Wojciech Jasiński był od lat osobą z najbliższego kręgu Jarosława Kaczyńskiego. Panowie znają się od studiów. Jasiński był już ministrem, a po wyborach w 2015 roku został prezesem jednej z najpotężniejszych firm w kraju - Orlenu. Do wczorajszego wieczora.

Nowym prezesem został Daniel Obajtek. To jedna z największych karier ostatnich lat. Do jesieni 2015 roku był wójtem Pcimia. Potem został szefem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a po roku prezesem Energi.

Według ekspertów, w kondycji Orlenu nie ma nic, co podpowiadałoby zmianę władz. -  Wydaje się więc, że sprawdza się porzekadło ludowe:jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Zastanawiam się, jaki jest cel, bo uderza to w dużą spółkę strategiczną, więc musi chodzić o duże pieniądze. A nowy prezes Orlenu silnie wspierał  Polską Fundację Narodową, więc wydaje się, że w Orlenie jest do zrobienia coś w obszarze finansów - komentowała w magazynie "EKG" Irena Ożóg, była wiceminister finansów.

W Enerdze leciały głowy. Czy w Orlenie też szykuje się czystka?

Biznesowych podstaw do zmiany prezesa nie widzi też Wiesław Rozłucki. Dla byłego prezesa warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, wymiana władz Orlenu to sprawa czysto polityczna.

- Zarówno Wojciech Jasiński i jak min. energii Krzysztof Tchórzewski, który formalnie dokonał zmiany, są dosyć bliskimi osobami prezesa Kaczyńskiego. Zastanawia mnie konflikt między tymi dwoma - może niezbyt lubiącymi się - ludźmi, ale przyjaciółmi głównego rozgrywającego.

-  Wydaje się, że tak to trochę było, że prezes Jasiński niespecjalnie przejmował się ministrem Tchórzewskim i raportował do prezesa - wtrąciła gospodyni "EKG" Aleksandra Dziadykiewicz.

- Ale politycznie to zrozumiałe. Po co uzgadniać coś z osobą politycznie z niższej póki, jak się ma dobry dostęp do najwyższej władzy - odpowiedział były prezes giełdy.

Jak podkreślił Rozłucki, duże spółki Skarbu Państwa są "źródłem finansowania różnych przedsięwzięć korzystnych dla władzy" oraz miejscem do zatrudniania swoich ludzi. - Duże spółki, gdzie zatrudnienie sięga kilku tysięcy osób, dają duże pole manewru do zatrudniania swoich ludzi. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że Wojciech Jasiński może nie jest specjalistą z zarządzania, ale po wejściu do Orlenu nie przeprowadził gruntownej zmiany kadr. Pozwolił fachowcom działać, tak jak wcześniej. Zmiany były, ale nie było czystek kadrowych.

Inaczej było w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, gdy zaczęły się rządy prezesa Obajtka. -  Zdaje się 1200 osób zostało zwolnionych - przypomniała Aleksandra Dziadykiewicz.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (28)
Trzęsienie ziemi w Orlenie. Faworyt Szydło zastąpił zaufanego prezesa Kaczyńskiego
Zaloguj się
 • nikiforia1

  Oceniono 11 razy 9

  Dyletant za dyletantem i dyletantem pogania. Kadra dojnej!

 • piotrus.zibi

  Oceniono 9 razy 7

  Kolejny amator który musi się nakraść. Różnica polega na tym, że ten to łapówkarz i kombinator. Śledztwo umorzono bo...... jakżeby inaczej

 • king1932

  Oceniono 7 razy 7

  Doświadczenie w byciu burmistrzem Pcimia od razu powinno katapultować tego człeka na imperatora galaktyki. PiS juz sie nawet nie kryje z programem koryto plus i kolesie plus. Przy nich PZPR to cienkie bolki. Kolejny wsiowy urzędnik będzie szastał państwowym majątkiem.

 • 174pit

  Oceniono 6 razy 6

  Dojarek dużo a krowa ma ograniczoną liczbę cycków.
  Dlatego doją rotacyjnie.

 • obatelwolski

  Oceniono 8 razy 6

  Pytam się ciebie, żoliborski konusie.Dlaczego nie korzystasz z super wiedzy sołtysa Wąchocka.

 • evergreen111

  Oceniono 8 razy 6

  W 2 lata i 3 miesiące od Wójta Pcimia
  - Poprzez prezesa ARiMR
  - Prezesa Energi
  - do Prezesa Orlenu

  Misiewicz pomnożony sto razy! KORYTO+

 • remo29

  Oceniono 5 razy 5

  Prezes koncernu z Pcimia, premier z Brzeszcz, Polska B od Odry po Bug.

 • Oceniono 5 razy 5

  Banda pisowskich złodziei. Przez 2 lata ukradli i zmarnowali tyle pieniędzy że każdy jeden należący do tej sekty powinien wisieć.

 • getz54

  Oceniono 5 razy 3

  Burmistrzowie z PiS rozdają karty w spółkach skarbu państwa, są premierami, a pani Strezyńska, z niezwykle bogatym doświadczeniem zawodowym, renomą w świecie, i imponującym CV, musi odejśc. Bo te jełopy nie potrafią oganąc tego czym ta pani się zajmuje, jaką ogromnie wazną pracę dla tego zacofanego Biskupina wykonuje. Po prostu DOBRAZMIANA. Zygac się chce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX