"Na Ukrainie się mówi, że wysłanie Saakaszwilego do Polski to jest zemsta za ustawę o IPN"

- Saakaszwili będzie miał ochotę prowadzić, z terytorium Polski, dalszą działalność polityczną. Uważam, że to bardzo niekorzystne dla Polski - mówił w TOK FM b. szef BBN Marek Siwiec. Jak relacjonuje Michał Kacewicz, na Ukrainie mówi się, że wysłanie byłego prezydenta Gruzji właśnie do Polski to nie jest przypadek.

- Micheil Saakaszwili wiele razy już czynił z siebie męczennika. To strategia na robienie z siebie wielkiej ofiary i lidera sił, które chcą obalić oligarchiczny system panujący na Ukrainie. Ale to dosyć wątpliwe, bo te siły które stoją za Saakaszwilim są dość mizerne - ocenił w TOK FM Michał Kacewicz. Ukraiński korespondent "Newsweeka", podkreślił, że decyzja o wydaleniu byłego prezydenta Gruzji pokazuje, jak silne emocje "buzują" nie tylko w Saakaszwilim ale przede wszystkim w prezydencie Petro Poroszence.

- Obaj panowie szczerze się nienawidzą, najwyraźniej prezydent postanowił pozbyć się Saakaszwilego z Ukrainy, nie dlatego że przedstawia jakieś zagrożenie – jest po prostu postacią męczącą.

Były prezydent Gruzji trafił do Polski wczoraj. Został zatrzymany w jednej z restauracji w Kijowie przez straż graniczną i odesłany do naszego kraju, bo właśnie z terytorium Polski wjechał na Ukrainę.
Co ciekawe, jak relacjonował Kacewicz w TOK FM, "na Ukrainie się mówi, że Saakaszwili wysłany do Polski, to jest zemsta za ustawę o IPN". - Nie sądzę żeby tak było, ale to jest problem dla polskiego rządu. Problem skomplikowany, ponieważ część środowiska PiS jest związana emocjonalnie z Saakaszwilim.

Jak podkreślał dziennikarz, do tej pory polskie władze w sprawie Saakaszwilego " zachowuje bardzo ostrożniem". -  Nie ma próby rozgrywania kartą Saakaszwilego wewnętrznej sceny politycznej na Ukrainie. Gdyby do czegoś takiego doszło, byłoby to bardzo złe.

Uwaga, "rozrabiaka"

Przed kłopotami, jakie może przynieść Polsce obecność byłego prezydenta Gruzji, przestrzegał też były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego - Marek Siwiec.

- Saakaszwili będzie miał ochotę prowadzić z terytorium Polski dalszą działalność polityczną. Uważam że to bardzo niekorzystne dla Polski - mówił w rozmowie z Karoliną Lewicką. I podkreślał, że reputacja byłego prezydenta Gruzji i byłego gubernatora Odessy "nie jest najlepsza".

- On ma coś w sobie w charakterze z rozrabiaki. Pokazał to wielokrotnie. Nie powinniśmy go, pod żadnym pozorem, zachęcać by zwalczał i kompromitował z polskiego terytorium władze ukraińskie - uważa Siwiec.

W co gra Micheil Saakaszwili? "Chciał być premierem Ukrainy. To może być powrót do tego planu">>>

Były szef BBN - z czasów prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego - uważa, że nieostrożne postępowanie w sprawie Saakaszwilego może pogorszyć i tak złe relacje z Ukrainą. Złe - za sprawą nowelizacji ustawy o IPN.

Zdaniem Siwca, straty w relacjach polsko-ukraińskich są jeszcze większe niż w stosunkach polsko-izraelskich. - Z Izraelem to się jeszcze próbuje udawać, powołuje się komisję, mówi się że antysemityzm jest niedobry. To co się stało z Ukrainą jest o tyle gorsze, że z Izraelem i Żydami pokłóciliśmy się nie wiadomo o co, a w przypadku Ukrainy  to jeszcze chcielibyśmy ich upokorzyć. Nikt nie udaje że potrzebne są rozmowy. Często jestem na Ukrainie i mądrzy ludzie zadają mi pytanie, o co wam tak naprawdę chodzi? Cały wysiłek Polski w relacjach z ważnym sąsiadem skupiony jest na tym, czy będziemy -  i w jakim trybie - karać domniemane kłamstwa historyczne. Jest mi bardzo przykro z tego powodu, bardzo dużo tracimy - mówił Marek Siwiec w TOK FM.

Czytaj też: Prof. Motyka: Ustawa o IPN otwiera bramę dla osób, które wszędzie wietrzą antypolskie spiski>>>

Całej rozmowy Karoliny Lewickiej z Markiem Siwcem wysłuchasz dzięki podcastowi:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (92)
"Na Ukrainie się mówi, że wysłanie Saakaszwilego do Polski to jest zemsta za ustawę o IPN"
Zaloguj się
 • laborantkolaborant

  Oceniono 24 razy 12

  Nie o to chodzi, że Ukraińcy poparli Hitlera, że masowo mordowali Żydów i Polaków, że mieli SS Galizien, batalion Nachtigall i Iwana Demianiuka.
  Taki był kontekst historyczno-polityczno-społeczny, a czasu nie cofniemy.
  Problemem jest to, że oni dzisiaj, w XXI wieku, są z tego dumni!
  I nie możemy udawać, że państwo, które wspiera banderowski nazizm i gloryfikuje ludobójców ma cokolwiek wspólnego z wartościami europejskimi

 • felicjan.dulski

  Oceniono 10 razy 8

  Misza to produkt radziecki, bo jego wujem był radziecki dyplomata Temur Alasania, który wpłynął także na decyzję Saakaszwilego dotyczącą wyboru kariery zawodowej.
  Ponieważ spadkobiorcą ZSRR jest Rosja, proponuję go odesłać do ”źródeł".
  Zawieźć na granicę z obwodem kaliningradzkim i pozostawić.
  Problem tylko w tym, że tego pajaca Putin też może nie chcieć.
  Taka wolska.

 • n29a

  Oceniono 12 razy 8

  Nie rozumiem, po co tego podejrzanego osobnika w ogóle przyjęto. I nie ma znaczenia, że to po części mój ziomal... Zdrajca jest zdrajca, ot i tyle. Ba, podwójny.

 • shtalman

  Oceniono 14 razy 8

  Jeden za jednego, wysyłamy Macierewicza na Ukrainę

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 13 razy 7

  O co nam chodzi?
  O Szuchewycza na sztandarach i Doncowa w bibliotekach.
  Jednak zgadzam się można to rozwiązać inaczej. Nie miło i nie grzecznie. Niech ból tylnej części ciała mają oni.
  Wybudować Wielkie Muzeum Ofiar UPA w Przemyślu i Wielki Pomnik Wiśniowieckiego na samej granicy a jak spytają co to wówczas powiemy jak oni. Upamiętniamy Ofiary i Bohaterów polskiej historii.

 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 6 razy 6

  Wielki geniusz polityczny i sojusznik Lecha Kaczyńskiego. Oby PIS w swojej głupocie nie zrobił go mazurskim wojewodą bo nam z Kaliningradu na głowę sciągnie ruskie czołgi

 • cmochall

  Oceniono 8 razy 6

  Co by nie mowic to jest polityczny majstersztyk.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 10 razy 6

  Misza powinien starać się o polskie obywatelstwo.
  Ma duże szanse.
  Jak głosi fama, jego dziadek Grigorij był synem kominiarza ze Sandomierza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX