Starosta wkracza do gry. Jest wniosek o rozwiązanie 'Dumy i Nowoczesności"

Starosta Powiatu w Wodzisławiu Śląskim chce rozwiązać stowarzyszenie Duma i Nowoczesność, którego członkowie świętowali w lesie rocznicę urodzin Adolfa Hitlera. Ireneusz Serwotka podpisał stosowny wniosek i wysyła pismo do sądu, który rozstrzygnie sprawę.

Stowarzyszenie organizujące obchody urodzin Hitlera ma siedzibę w Wodzisławiu Śląskim. To właśnie starosta tego powiatu sprawuje nad nim nadzór i ma prawo sprawdzać, czy organizacja działa zgodnie ze swoim statutem i przepisami prawa. "Duma i Nowoczesność" zarejestrowana jest w Krajowym Rejestrze Sądowym jako organizacja pożytku publicznego.

Michał Lorek, sekretarz starostwa w Wodzisławiu Śląskim poinformował TOK FM,  że prokuratura okręgowa w Gliwicach została wyznaczona jako uczestnik postępowania dotyczącego rozwiązania organizacji.

- Prokuratura będzie normalnie uczestniczyć w rozprawie sądowej i uzupełniać materiał dowodowy, który myśmy zgromadzili i przesyłamy we wniosku do sądu. Prokuratura będzie te materiały uzupełniać o zebrane przez siebie dowody - tłumaczył.

Śledczy z Gliwic wszczęli śledztwo, w sprawie organizacji obchodów urodzin Hitlera, po publikacji przez TVN reportażu na temat działalności polskich neonazistów. Między innymi szef "Dumy i Nowoczesności" usłyszał zarzut publicznego propagowania nazistowskiego ustroju państwa.

Rzadkie przypadki

W Polsce niezmiernie rzadko dochodzi do delegalizacji stowarzyszeń. Jak ocenił w TOK FM mec. Mirosław Wróblewski, z Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego RPO, tego typu przypadki można policzyć "na palcach jednej ręki".

"Najbardziej szokujących scen nie wyemitowaliśmy" Kittel o reportażu Superwizjera>>>

- A skutecznych postępowań w takiej sprawie... ja znam jedno, w historii ostatnich 29 lat. W 2009 roku sąd w Opolu, na wniosek prokuratury, stwierdził delegalizację stowarzyszenia Obóz Narodowo-Radykalny. Chodziło o zachowanie antysemickie, hajlowanie i inne działania propagujące faszystowski charakter państwa - mówił w TOK FM prawnik. I podkreślił, że tego typu postępowanie w przypadku "Dumy i Nowoczesności" nie będzie łatwe.

- Z pewnością będzie to kwestia skomplikowana pod względem prawnym jak i dowodowym - ocenił mec. Wróblewski.

Czytaj też: "Polska od lat jest neonazistowskim zagłębiem". Dziennikarz krytykuje służby i polityków>>> 

"Dość szerzenia nienawiści, ksenofobii i faszyzmu". Nowoczesna składa wniosek do ABW o delegalizację stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność"

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (29)
Starosta wkracza do gry. Jest wniosek o rozwiązanie 'Dumy i Nowoczesności"
Zaloguj się
 • vega.vincent

  Oceniono 9 razy 7

  Do którego sądu ? Jeśli do PiSowskiego to pan starosta może mieć problemy.

 • freud1

  Oceniono 7 razy 7

  Starosta, samorzadowiec, chce rozwiazania faszystow.
  A rzad? Co robi w tej sprawie rzad? Liczy glosy przy urnie? Czy "nie popiera", ale rozumie" swoich wyborcow z lasu?

 • biesczad1

  Oceniono 8 razy 6

  Brawo Pan Starosta!!!

 • Agnieszka Mieszka

  Oceniono 8 razy 6

  Duma z czego? To chyba żart. Powinni się nazywać np: Obciach i Ciemnogród

 • sailor2016

  Oceniono 7 razy 5

  Brawo pan Starosta.

 • 34 bezel

  Oceniono 5 razy 5

  Raczej będzie to kwestia skomplikowana dla sędziego, jak dobrze odczytać oczekiwania ministra Ziobry - czy chce zdelegalizować DiN czy nie. Gdyby chciał, to sam mógł o to wnioskować.

 • sailor2016

  Oceniono 8 razy 4

  Brawo. Ponadto proponuję nazioli pozamykać w obozach np. na wakacje aby zobaczyli i poczuli na własnej skórze jaki miód zgotował ich idol ludziom. Takie kolonie może by coś im rozjaśniło w pustych łbach.

 • nikiforia1

  Oceniono 6 razy 4

  Bardzo dobrze! Nie ma miejsca dla faszystów ukrywających się w organizacjach rzekomo pożytku publicznego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX