"Ludzie nie odróżniają PiS od Polski" - Balcerowicz wzywa Polaków do międzynarodowej kontry

Według prof. Balcerowicza część ludzi na świecie nie odróżnia PiS od Polski. - Ci, którzy nie godzą się z niszczeniem ustroju i reputacji naszego społeczeństwa powinni się lepiej zorganizować - mówił w TOK FM.

Prof. Leszek Balcerowicz był gościem Dominiki Wielowieyskiej w Poranku TOK FM. Dziennikarka zapytała o kryzys dyplomatyczny wokół Polski, wywołany wypowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego w Monachium. Interesowało ją, jak na sytuację gospodarczą Polski wpływają kolejne kontrowersyjne posunięcia władz.

- Nie wszystko musimy sprowadzać do gospodarki - odpowiedział prof. Leszek Balcerowicz. - To nie jest tylko kryzys dyplomatyczny i jest rzeczą niewłaściwą sprowadzanie go do konfliktu między Izraelem a Polską - powiedział gość Dominiki Wielowieyskiej.

Morawiecki wszedł z butami w zagładę Żydów

- Tu chodzi o wewnętrzne sprawy i o pytanie, czy godzimy się na to, żeby prokuratorzy mieli uprawnienia do regulowania opowieści o polskiej historii. A co do tego incydentu mogę powiedzieć, że Morawiecki wszedł z butami w tę jątrzącą, niezagojoną ranę dotyczącą zagłady Żydów - ocenił Leszek Balcerowicz.

Według niego to już kolejny przypadek, gdy premier jest wypowiada się w sposób antagonizujący. - Przedtem miał haniebne wypowiedzi na temat sędziów w Polsce, albo mówił, że dzięki 500 plus milion Polaków nie wyjechało z Polski. Więc to są wypowiedzi albo haniebne, albo kłamliwe - powiedział gość Poranka TOK FM.

Morawiecki "stara się odgadnąć życzenia Kaczyńskiego"

Skąd biorą się kontrowersyjne wypowiedzi szefa rządu? - Przypuszczam, że w części w to wierzy, bo w części jest wierzącym PiS-owcem, ale w części, jako człowiek bardzo zorientowany na karierę, która zależy teraz od Kaczyńskiego, stara się odgadnąć życzenia Kaczyńskiego, to co Kaczyńskiemu będzie się podobało - ocenił.

Nadto czuje się chyba jeszcze niepewnie, jako stosunkowo nowy PiS-owiec i dla niego - tak przypuszczam - najważniejsze jest to, co o nim pomyślą w PiS-ie. No i w rezultacie tych dwóch charakterystyk mamy niesłychane szkody dla Polski - spuentował prof. Balcerowicz.

Część świata nie odróżnia PiS od Polski

- Tylko część ludzi na świecie rozróżnia PiS i Polskę. A część mówi, że PiS to Polska, co nie jest prawdą, ale liczy się percepcja - powiedział gość Dominiki Wielowieyskiej.

- Z tego wynika tylko jeden wniosek: ludzie w Polsce, którzy się nie godzą z niszczeniem i ustroju i reputacji naszego społeczeństwa, powinni się lepiej zorganizować i to zahamować.Powinni także mówić do świata, że my nie jesteśmy zwolennikami tej haniebnej polityki - skonkludował prof. Balcerowicz.

Czytaj też: "Jestem oburzony haniebną propagandą uprawianą przez PiS-owską telewizję: opluwa, kłamie...">>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (12)
Prof. Leszek Balcerowicz o wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego w Monachium na temat Żydów i Holocaustu
Zaloguj się
 • hastatrespasos

  Oceniono 7 razy 1

  Niestety, nie tylko część ludzi na świecie nie odróżnia sPIS-ku od Polski. Jest znacznie gorzej, bo nie ma tu już różnicy także dla ok. 30-40 proc. Polaków, wciąż deklarujących poparcie dla tej zgrai zdradzieckich mord spod kaczego kupra rodem. Parafrazując powiedzonko z czasów słusznie minionych: mówimy sPISek, a w domyśle… tfu, tfu, Kacze Gumno, a nie Polska. Bo 25 października 2015 Kwa-kwaczyński bez żadnych podstaw konstytucyjnych wziął w jasyr Naród Polski, traktując rodaków jak pańszczyźnianych chłopów. Każdy kto nie godzi się z niszczeniem i ustroju i reputacji naszego społeczeństwa, powinien więc protestować ze wszystkich sił przeciw wandalizmowi bezprawia i niestrawności. Każdy dzień dłużej tej dyktatury cofa nasz kraj w mroki średniowiecza. Trzeba więc skłonić cywilizowany świat do bojkotu I sekretarza KC Nacjonalkomunistycznej Partii Kaczego Gumna i jej nierządu.

 • markba

  0

  Panie Profesorze ,czy u nas już tytuł naukowy naprawdę jest na tak niskim poziomie ?Patrząc na wypowiedzi p.Pawłowicz i Pana to prawie to samo.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 4 razy 0

  Gdy Balcerowicz wzywa Polaków do międzynarodowej kontry, to tak jakby Miller wzywał lewicę do rewolucji.
  Przecież ten facet jest hołubiony tylko w bardzo wąskim gronie entuzjastów neoliberalizmu.
  I co w ogóle ma oznaczać określenie "międzynarodowa kontra"?
  Skąd Balcerowiczowi przyszło do głowy, że za granicą Polska jest utożsamiana z PiS?
  To raczej PiS wpisuje się w typowy na zachodzie obraz Polaka.
  Ta partia przypomniała niektórym obywatelom innych państw o polskich postaciach z dzieł Dostojewskiego (tym co bardziej oczytanym). Reszta jak sądzę ma w głębokim poważaniu jak się aktualnie nazywa partia rządząca na kresach Europy zachodniej.

 • hastatrespasos

  Oceniono 6 razy 0

  Szef kaczego nierządu czuje się w obecnej ekipie władzy niepewnie, bo jest nuworyszem. I wg samego herszta sPISku eksperymentem. Podobnie zresztą jak jego poprzedniczka straszydło, i jak 4-literowy belwederski rezydent o wstydliwym nazwisku. Bo w odróżnieniu od kumpli po dyktaturze Kwa-kwaczyński to genetyczny tchórz. Drżąc ze strachu przed najwyższym wymiarem kary za Smoleńsk i nie tylko, zamiast mężnie przybrać postać Kaczej Trójcy Świętej (?), tj. prezydenta, premiera i marszałka Sejmu, zasłania się takimi właśnie osobnikami ze sPISkowego wora, jawnie mówiąc o nich że to eksperymenty. W taki niecny sposób ten opętaniec eksperymentuje z Narodem Polskim, z Ojczyzną, z naszą Historią, z Prawem i Sprawiedliwością. To są chwyty kryminalne, wystarczające do postawienia go przed Narodowym Trybunałem Stanu i przed sądami karnymi.

 • corey999

  Oceniono 6 razy 0

  Jak juz gdzies napisałem. Pisiaki maja w końcu prawdziwa opozycję. Swoja wymarzona TOTALNĄ. Tandem USA ,Izrael. No i maja przesr... czego im z całego serca życzę. Porządza tyle o ile Moskwie to bedzie pasować.

 • smurfmadrala

  Oceniono 1 raz -1

  Tow. Balcerowicz zawsze czujny na posterunku, po linii i na bazie Kominternu.
  Marginalne poparcie wyborców i STRACH przed sprawiedliwością,
  wywołuje nie tylko frustrację, to PANIKA powodująca chwytanie się brzytwy internacjonalnej neo-komuny.

 • kontrrewolucjonistka

  Oceniono 3 razy -1

  Panie Balcerowicz ludzie Panu nie zapomną przepadku piniendzy z roku 1989 , lud także na zachodzie chce zemsty na elitach przynajmniej elitom dokopać

 • 2bxornot2b

  Oceniono 6 razy -2

  Tak jak zydowski dziennikarz pieciolatki od piecdziesieciolatki, to juz jest zbiorowa kompromitacja Zydow i ich 'ambasadorow' w Polsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX