Czego ZUS szuka na twoim Facebooku? "Kontrole są uporczywe i zbyt częste"

Urzędnicy ZUS przeglądają profile facebookowe pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich, żeby sprawdzić, czy ci nie oszukują. Sprawę komentował w TOK FM Piotr Szumlewicz z OPZZ.

ZUS-owi, z oczywistych względów, zależy, żeby każda złotówka wypłacana pracownikom w ramach zwolnień lekarskich, była uzasadniona, a nie była wynikiem oszustw i “lewych zwolnień”. Jak napisała "Gazeta Wyborcza", urzędnicy w tym celu mają korzystać ze wszystkich legalnych i dostępnych sposobów, aby w razie nieprawidłowości zablokować wypłatę pieniędzy.

Czytaj też: Pracownicy mają teraz siłę. Czas na krótszy tydzień pracy? "Ludzie nie przyszli na świat tylko tyrać"

Przeczesując nasze facebookowe profile, mogą odkryć, że podczas gdy zgodnie ze zwolnieniem powinniśmy leżeć w łóżku z gorączką, bawiliśmy się świetnie na mieście. W praktyce jednak, czasem okazuje się, że urzędnicy mogą się mocno pomylić. Tak, jak w przypadku pracownicy, która przebywając na zwolnieniu lekarskim poszła na koncert. Okazało się, że zwolnienie dotyczyło nerwicy i w takim wypadku dobra zabawa była wręcz zaleceniem lekarskim.

Gdy urlop nie wchodzi w grę...

- Rozumiem ZUS, broni publicznych pieniędzy, nie dziwię się mu - mówił Szumlewicz w Analizach w TOK FM. Jednak podkreślał że kontrole pracowników wydają  mu się uporczywe i zbyt częste. Tłumaczył też, że w realiach polskiego stresującego i chorobogennego rynku pracy, czasem pracownicy biorą zwolnienia, żeby uporać się z przemęczeniem i wyczerpaniem nerwowym. - Teoretycznie od tego jest urlop, ale z urlopami w Polsce też jest ciężko. Nie zawsze da się go wziąć, kiedy jest potrzebny - argumentował Szumlewicz.

Przypomniał też, że pracownik przebywający na zwolnieniu dostaje 80 proc. swojego wynagrodzenia, co jest argumentem, żeby takiego zwolnienia nie brać.

Na pewno legalne?

Piotr Szumlewicz ma też wątpliwości, czy przeszukiwanie naszych profili facebookowych przez ZUS powinno być legalne. W jego ocenie, biorąc pod uwagę fakt, że wielu użytkowników Facebooka nie rozumie jego ustawień prywatności, możemy mieć jednak do czynienia z naruszeniami.

Zdaniem przewodniczącego warszawskich struktur OPZZ znacznie skuteczniej od kontroli, zadziałałoby polepszenie warunków pracy w Polsce.

Dołącz do naszej grupy dyskusyjnej na Facebooku!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (57)
ZUS szuka na Facebooku dowodów na lewe zwolnienia lekarskie
Zaloguj się
 • ewa5.0

  Oceniono 13 razy 9

  Średnio rozgarnięty człowiek,wie że portale społecznościowe,są stworzone po to żeby inwigilować ludzi,dlatego mądrzy ludzie nie korzystają z nich!

 • kemor234

  Oceniono 11 razy 7

  Te wszystkie "działania" ZUS i Skarbówki to zaledwie preludium do ... totalnego zamordyzmu.
  Tylko "ludzcy panowie" będą się bawić. Nie zmieni się jedynie to, że nadal naszym kosztem ...

 • siwywaldi

  Oceniono 6 razy 4

  Temat tej "inwigilacji" jest SZTUCZNIE wyolbrzymiany i zupełnie nie rozumiem po co.
  Bo jeżeli ktoś choruje "normalnie", czyli kilka dni czy nawet trzy tygodnie, to NIE MA technicznej możliwości, by ZUS mógł go sprawdzić w trakcie zwolnienia. Tu może zrobić to jedynie pracodawca.

  Ale jeżeli ktoś cwaniakuje zwolnieniami po 180 dni (by nie przekroczyć limitu), a w tym czasie z nudów jeździ sobie po świecie i w całej swojej beznadziejnej durnocie chwali się tym na Facebooku. to pies mu mordę lizał, niech ZUS go kasuje :-)

 • the_incognito

  Oceniono 8 razy 4

  Skoro ludzie czują potrzebę, żeby pod prawdziwymi danymi pokazywać światu co akurat robią, to niech się nie dziwią, że może to zobaczyć ZUS, pracodawca (było niedawno) itp.

 • fakie

  Oceniono 12 razy 4

  Dalej udostępnijcie jak najwiecej informacji na swój temat ... na pewno czytają je tylko ludzie mający dobre zamiary ...

 • xynat

  Oceniono 3 razy 3

  No i super. Ale ciekawi mnie czy sprawdzono dolnośląskiego komendanta policji gdy ten poszedł na zwolnienie. A było to tak: pan komendant prowadził samochód na bani, został przyłapany i groziło mu zwolnienie ze służby, a ten nagle się rozchorował, a osoby na zwolnieniu nie można zwolnić. Czy ZUS sprawdził prawdziwość choroby i zwolnienia lekarskiego komendanta?

 • az100

  Oceniono 2 razy 2

  Tak czytam wasze posty i co z nich wynika? ZUS zły, pracodawca zły, lewe zwolnienia dobre!
  Gratuluję kręgosłupa moralnego!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX