Minister Gowin przyznał granty naukowe. Szeroki strumień pieniędzy popłynął do księży i teologów

Dużo zastrzeżeń wywołały wyniki konkursu ministra Gowina. Na 11 zwycięskich projektów humanistycznych aż 4 to propozycje przygotowane przez księży lub pracowników wydziału teologicznego.

Ministerialne granty to dla wielu naukowców szansa na rozwój i realizację projektów badawczych. Dlatego z uwagą śledzą decyzje podejmowane przez resort. Do podziału - w ramach konkursu "modułu Uniwersalia 2.2 Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki" - ministerstwo Jarosława Gowina przygotowało 2,5 mln złotych. Nadesłano 84 wnioski - dofinansowanie miało otrzymać 11 najlepszych propozycji.

Jak zauważyła pracownica jednej z poznańskich uczelni, "lwia część wygranych projektów została przygotowana przez osoby duchowne i jedną pracowniczkę z papieskiego wydziału teologicznego". "Czy naprawdę w polskiej humanistyce mamy taką nadpodaż teologii i księży? Gdzie inne dziedziny humanistyki?" - pyta autorka wpisu.

Podkreśliła, że nie chodzi o podważanie kompetencji konkretnych naukowców, a jedynie o to, że "nadreprezentacja duchowieństwa w polskiej humanistyce" musi dziwić.

embed

Na 11 wybranych projektów cztery przygotowali księża z warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz naukowcy stołecznego Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Bez pieniędzy nie ma rozwoju

Jeden z tych projektów otrzymał drugie co do wielkości dofinansowanie. Prawie pół miliona złotych (467 tys. bez złotówki) ma trafić do ks. prof. dr hab. Henryk Seweryniak z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Naukowiec na  "Przekład, edycję krytyczną i analizę treści "Pontyfikału Płockiego z XII wieku" otrzymał 466 999 zł.

Kolejnym duchownym, który otrzymał dofinansowanie z ministerstwa Jarosława Gowina, jest ks. prof. dr hab. Krzysztof Bardski, także z warszawskiego UKSW.. Otrzyma blisko 141 tys. zł na realizację projektu "Pseudo-Garnier z Langres, Średniowieczny słownik symboliki biblijnej".

Kolejne dwa wyróżnione projekty pochodzą z Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

Jezuita prof. dr hab. Henryk Pietras otrzyma ponad 155 tys. zł na "Naukowe opracowanie i wydanie w języku polskim korespondencji papieskiej i cesarskiej zawartej w Collectio Avellana (IV - VI w.)", a dr hab. Monikce Ożóg przyznano blisko 130 tys. zł na projekt "Tłumaczenie, opracowanie naukowe i wydanie dekretałów papieskich (IV-VI w.) według Collectio Hispana. Wersja bilateralna łacińsko-polska".

Inaczej się nie da

Dla porządku dodajmy, że największe dofinansowanie - 597 132 zł - otrzymała dr Iwona Boruszkowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego na "Opracowanie naukowe i edycję krytyczną pism Mykoły Chwylowego (1893-1933) w IV tomach w tłumaczeniu z języka ukraińskiego".

Naukowcy od lat podkreślają, że bez pieniędzy z grantów trudno dziś o realizację projektów i rozwój zawodowy. Bo nich nie da się np. wyjeżdżać na konferencje naukowe.

"Jeśli państwo będzie dotować tylko jedną/swoją część naukowców, ta reszta po prostu nie da rady. W dłuższej perspektywie nie będziemy mieli niezbędnych osiągnięć, publikacji i konferencji, więc nie będziemy spełniać wymogów" - komentowała gorzko pracownica jednego z instytutów, z którą rozmawiała redakcja tokfm.pl.

Z prośbą o informację na temat kryteriów przyznawania grantów zwróciliśmy się do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Czekamy na odpowiedź.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (132)
Konkurs Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) rozstrzygnięty.
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 21 razy 19

  Czy ktoś może wyjaśnić, na jaką cholerę komuś polskie tłumaczenie dekretałów papieskich? Naprawdę ktoś sądzi, że mogą zainteresować kogokolwiek, kto nie zna łaciny? Suweren sobie do poduszki będzie czytał?

 • realistas

  Oceniono 16 razy 16

  Religia to najważniejsza "nauka" w Polsce. Jak u Arabów.

 • stefa555

  Oceniono 14 razy 14

  A jakie to naukowe dokonania maja księża? Na pewno dla ogółu społeczeństwa mają taką wartość jak zeszłoroczny śnieg. Kolejny debilizm pisiej władzy. Wchodzenia księżom bez wazeliny ciąg dalszy.

 • chelsea72

  Oceniono 13 razy 13

  dlatego Polska jest tam gdzie jest! Podczas gdy Zachód pogonił watykańską zarazę i nie płaci za ogłupianie ludzi, my dotujemy ich na każdym możliwym polu... Zamiast gonić ich (Zachód) technologicznie plus rozwój (mamy dobrych naukowców), to dalej tkwimy w średniowieczu... Co za je...ny kraj!

 • dynac

  Oceniono 13 razy 11

  menele rządzą

 • czechy11

  Oceniono 11 razy 11

  Gowin to pajac który nawet mając dochody nieosiągalne dla 99% społeczeństwa nie może związać jonca z końcem. A wy durni wyborcy PiS daliście mu ministerstwo
  I naukę w niudavzne łapy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX