Pat w nowej Krajowej Radzie Sądownictwa. Po głosowaniu PiS i decyzji Gersdorf nie ma komu zwołać posiedzenia

Podczas gdy posłowie PiS i Kukiz'15 wyznaczali członków nowej KRS, prof. Gersdorf złożyła rezygnację ze stanowiska przewodniczącej. To znaczy, że nie ma nikogo, kto miałby prawo zwołać posiedzenie Rady.

O sprawie mówił w "Analizach" Agaty Kowalskiej sędzia Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.

- Posiedzenia wybranej dzisiaj nowej KRS nie ma komu zwołać - mówił w "Analizach" TOK FM rzecznik KRS, sędzia Waldemar Żurek. Tłumaczył, że wynika to z rezygnacji z przewodniczenia KRS złożonej przez prof. Gersdorf oraz nowych przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Po raz pierwszy w historii posłowie na Sejm wybrali 15 sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. W głosowaniu brali udział posłowie PiS i Kukiz'15, którzy poparli odpowiednio 9 i 6 wskazanych przez siebie kandydatów. Procedurę zbojkotowała opozycja, według której przekształcenie KRS jest niezgodne z Konstytucją RP. - Konsekwencją dzisiejszego skoku na KRS i podeptania przepisów Konstytucji RP będzie ogromny chaos prawny" - ostrzegała Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

Krajowa Rada Sądownictwa nie orzeka, ale ma duży wpływ na wymiar sprawiedliwości: przede wszystkim opiniuje sędziów, których przedstawia się do nominacji prezydentowi. - Może stąd ten wielki pośpiech w ustalaniu nowego składu KRS? Że trzeba wybrać nowych, "właściwych" sędziów, bo w sądach jest przecież mnóstwo wakatów? - pytała prowadząca "Analizy" Agata Kowalska

"Permanentne" łamanie ustawy przez ministra Ziobrę?

- Myśmy w starej KRS, czyli tej zgodnej z Konstytucją RP, procedowali na bieżąco kandydatury na sędziów - odpowiedział rzecznik KRS, sędzia Waldemar Żurek. - Tylko minister nie ogłaszał wolnych etatów, więc Rada sama z siebie nie mogła opiniować. To było fatalne, uważam, że minister łamał tutaj permanentnie ustawę od wielu miesięcy.

Żurek dodał, że w efekcie polityki ministra Ziobry sądy musiały wypłacać odszkodowania za bezczynność, choć miały pieniądze na zatrudnienie sędziów. Gość "Analiz" przyznał, że jego zdaniem był to zabieg celowy, by nowych sędziów powołała Rada w składzie przegłosowanym przez PiS.

Czytaj też: Kandydaci do KRS? "To wstyd. Każdemu z nich powiedziałbym w twarz: Tak nie wolno"

Dziś pojawił się komunikat, że I prezes Sądu Najwyższego, prof. Małgorzata Gersdorf złożyła rezygnację z przewodniczenia Krajowej Radzie Sądownictwa. Jak wyjaśniał sędzia Żurek nie chciała swoim nazwiskiem firmować składu osobowego Rady, który jej zdaniem, podobnie jak sam proces wyboru, jest sprzeczny z Konstytucją RP.

Rzecznik KRS przyznał, że jest jeszcze dwóch wiceprzewodniczących i nie ma informacji, czy oni zrezygnują, ale skoro wszystkim dotychczasowym członkom Rady PiS wygasił mandaty, to wszystko wskazuje na to że nie ma osoby, która obecnie zarządza KRS. To oznacza, że nie ma nikogo, kto mógłby zwołać następne posiedzenie KRS.

- Skoro nie jest wyznaczony kalendarz posiedzeń, teraz pani prof. Gersdorf zrezygnowała, to właściwie na jakiej podstawie spotkają się ci nowi sędziowie w nowej KRS? - pytała Kowalska.

To jest pytanie bardzo trudne, dlatego że ta ustawa od początku budzi nasze poważne wątpliwości (...). Jeżeli nie dojdzie do formalnego, prawidłowego, zgodnego z tą nową ustawą zwołania nowej Rady, to ona na razie nie będzie chyba funkcjonować...

- mówił rzecznik KRS. Podobne wątpliwości ma także Patryk Wachowiec, analityk prawny fundacji FOR.

Jeśli pisze się takiego potworka prawnego, sprzecznego z ustawą zasadniczą, to później rodzi się szereg pytań, które można zadawać bardzo zaangażowanemu w tworzenie tej ustawy posłowi Piotrowiczowi. Ja naprawdę nie chcę podpowiadać ani rządowi, ani parlamentowi. Uważam, że jest to organ niezgodny z Konstytucją RP i mój stosunek do niego się nie zmieni

- mówił w Analizach TOK FM sędzia Żurek. Dodał, że obawy o niekonstytucyjność nowej KRS mogą przynieść bardzo poważne, i rozległe konsekwencje, bo już pojawiają się głosy od adwokatów, że w procesach, które będą prowadzone przez nowo nominowanych sędziów, będą kwestionować orzecznictwo tych osób jako powołanych niezgodnie z Konstytucją RP. Kwestionowane zatem będą wyroki, co spowoduje, że sprawy będą trafiać na poziom europejski.

- Nie wiem, czy to tylko takie buńczuczne zapowiedzi, czy to prawda - ale słyszałem już takie głosy. Obawiam się, czy wręcz spodziewam, że takie ruchy ze strony podsądnych mogą być powszechne - dodał sędzia Waldemar Żurek.

Do kwestii uniemożliwienia, czy też umożliwienia działania KRS w nowym składzie spokojniej, choć nie bez goryczy, podszedł drugi z gości audycji, sędzia Rafał Zawalski ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

- Życie znajdzie jakąś ścieżkę, mniej lub bardziej kontrowersyjną, i zobaczymy jak to zostanie, mniej lub bardziej legalnie, rozwiązane - skomentował sędzia Zawalski.

Czytaj też: "Szeroko pojęta rodzina Ziobry. Niezwykle smutne" - b. szef MSWiA podsumowuje reformę KRS

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (80)
Nowa KRS nie ma szans na posiedzenie. Tak wynika z przepisów i dzisiejszej decyzji prof. Gersdorf
Zaloguj się
 • calmy

  Oceniono 27 razy 23

  Spokojnie, bez paniki. Nową radę może zwołać "bez żadnego trybu" prezes Kaczyński.
  SKoro może rządzić krajem metodą "na słupa" (Szydło) lub "na wnuczka" (Morawiecki) to i ze zwołaniem jakiejś tam rady doskonale sobie poradzi.

 • Oceniono 22 razy 20

  Jak ktoś chce zgrzeszyć, to zgrzeszy. Jak ktoś chce łamać prawo i zasady, to to zrobi i nic , i nikt go nie powstrzyma. Ani ojciec, ani matka, ani Dekalog, ani żaden krzyk i lamentowanie. Zło nie zna granic ani przeszkód.

 • as-zalogowany

  Oceniono 23 razy 19

  To jest akurat "pikuś". Przypadkiem, przechodząc spotkają się wszyscy sędziowie, kawa, herbata, pogadają - a jak już są razem to bach i wybiorą prezesa. Nie takie przepisy i prawa łamał ten nierząd.

 • anonim_ka

  Oceniono 22 razy 18

  Stasiek Piotrowicz stanie na drabinkę Jarozbawa a wszystkie marszałki będą wołali brawoo.

 • fisher1973

  Oceniono 21 razy 17

  pzprowskie zlogi prokuratorskie cos tam wymysla - prl bis

 • buffalo69

  Oceniono 24 razy 16

  Dziś PiS dokonał wielkiego kroku naprzód w realizacji strategicznego celu swojego umiłowanego wodza, czyli formalnego zaprowadzenia w Polsce faszystowsko-bolszewickiej dyktatury.
  Od dzisiaj mamy prawdziwy trójpodział władzy:
  - władza ustawodawcza należy do posła Jarosława Kaczyńskiego,
  - władza wykonawcza należy do prezesa Jarosława Kaczyńskiego,
  - władza sądownicza nalezy do doktora prawa Jarosława Kaczyńskiego.
  Kontrolę nad wszystkim trzema władzami sprawuje suweren, obywatel Jarosław Kaczyński poprzez ustanowionych przez siebie przedstawicieli.

 • cronny

  Oceniono 21 razy 15

  A jaki z tym problem? Pan "Marszałek Kochany" zwoła posiedzenie Tajnych Radców w Sali Kolumnowej, prokurator "Precz z Komuną" zagai obrady, a dalej to już będzie z górki i g. w dół poturla się samo

 • def11

  Oceniono 19 razy 15

  Dadzą radę Radę zwołać, peerelowski prokurator stanu wojennego towarzysz Piotrowicz zwoła, odezwą do nowych pseudo członków pseudo KRS, pseudo sędziów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX