RPO zajmie się sprawą 12-letniej Anait, która zapadła w śpiączkę: Mogło dojść do niedopuszczalnych błędów

RPO zajmie się sprawą 12-letniej Anait. Dziewczynka, córka uchodźców z Armenii, zapadła w stan podobny do śpiączki i bez zgody rodziców została umieszczona w ośrodku opieki dla osób starszych w Legionowie.

- Sprawa musi zostać dokładnie zbadana - stwierdziła w rozmowie z TOK FM Sylwia Spurek, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.

Kłopoty zdrowotne 12-latki zaczęły się, kiedy jej mieszkająca w Szwecji rodzina została poinformowana o deportacji do Polski. - Dziewczynka przestała jeść, zaczęto ją karmić sondą. Potem przestała otwierać oczy i jest w stanie zbliżonym do śpiączki. Wszystko działo się stopniowo, a nie z dnia na dzień - opowiadała nam psycholog Maria Książek.

Na początku tygodnia dziewczynka została zabrana z ośrodka dla cudzoziemców w Dębaku, gdzie mieszka z rodziną.

-  Początkowo myśleliśmy że chodzi o odebranie dziecka, bo żadne z rodziców nie zostało wpuszczone do karetki. Decyzję o przymusowym leczeniu podjął sąd, ale nikt z rodzicami nie rozmawiał, nie tłumaczył, co się dzieje. Sami musieli organizować transport, by jechać w tym samym kierunku, co karetka. Nie został im przekazany wyrok sądu, nie mieli szansy na kontakt z adwokatem - wyliczała w rozmowie z Tokfm.pl Maria Książek.

Zdaniem Sylwii Spurek, w postępowaniu w tej sprawie mogło dojść do niedopuszczalnych błędów. - Sąd zadziałał wydając decyzję dotyczącą umieszczenia dziecka w zakładzie - niejako w zastępstwie rodziców, którzy nie wyrażali na to zgody.  Natomiast niezależnie od tego, rodzice powinni być o tym poinformowani; poinformowani w języku który rozumieją i powinni móc się tą dziewczynką opiekować,  mieć z nią kontakt - podkreśliła zastępca RPO.

Nie ma specjalistów

Wątpliwości budzi to, że dziewczynka wywieziona z ośrodka ostatecznie trafiła do ośrodka dla osób starszych. Karetka z dziewczynką - jak mówiła nam Maria Książek - najpierw trafiła do warszawskiego szpitala dziecięcego przy ul. Żwirki i Wigury. Potem przewieziono ją do Centrum Zdrowia Dziecka.

- Nikt nie jest w stanie wyjaśnić, dlaczego dziewczynka trafiła do ośrodka dla ludzi starszych. Jedno jest pewne: dom opieki dla osób starszych nie jest przygotowany do przyjmowania dzieci. Nie ma tam pediatry, pracownicy placówki mierzą się z zupełnie innymi problemami - wyliczał w audycji "Połączenie" Paweł Cywiński z portalu uchodźcy.info.

Wydano zgodę, by z dziewczynką - ale tylko w ciągu dnia - przebywali rodzice. Muszą oni codziennie dojeżdżać z ośrodka do Legionowa.

Wiele pytań

Według osób, które zaangażowały się sprawę 12-letniej Anait, dziewczynka nie powinna być w ogóle wywożona ze Szwecji.

- Szwecja miała możliwość zatrzymania tej rodziny w Szwecji, na podstawie tzw. klauzuli humanitarnej. Wydaje mi się więc, że był błąd ze strony Szwecji. Po drugie, nikt nie informował strony polskiej o ciężkim stanie w jakim znajduje się 12-latka - mówiła Ewa Ostaszewska-Żuk z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Czytaj też: Gdańsk stał się dla rodziny uciekinierów z Krymu domem. Teraz są z niego wyrzucani>>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (1)
RPO zajmie się sprawą 12-letniej Anait, która zapadła w śpiączkę: Mogło dojść do niedopuszczalnych błędów
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 1 raz 1

  Temat wałkowany od wczoraj.
  Dziecka jak najbardziej szkoda, ale "pouczanie" Szwedów że odesłali NIELEGALNIE przybyłą tam rodzinę do Polski jest co najmniej mało taktowne. Rodzina PO PROSTU nie miała podstaw do udzielenia azylu i Szwedzi postąpili zgodnie z prawem.
  Podobnie NAGANNE jest postępowanie rodziców Anait, którym polski sąd MUSIAŁ częściowo ograniczyć prawa rodzicielskie. A już zupełnie nie zrozumiała jest dla mnie postawa RPO, który nie wiem na jakiej podstawie interweniuje w sprawie OBCYCH obywateli, którym przecież NIKT nie robi tu krzywdy..

  Cóż. Życie jest brutalne, ale NIE WSZYSCY jak widać mogą mieszkać w Szwecji czy innym wysoko rozwiniętym kraju tylko dlatego że tak sobie wymyślili.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX