Górnicy PGG szykują się do strajku. Chodzi o ponad 30 tys. osób

Akcja protestująca górników / zdjęcie ilustracyjne

Akcja protestująca górników / zdjęcie ilustracyjne (Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta)

Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej domagają się podwyżki wynagrodzeń. Grożą strajkiem zbiorowym. Dali zarządowi czas do 13 marca. W kopalniach PGG pracuje ponad 30 tys. pracowników.

Bogusław Hutek z "Solidarności" tłumaczy, że pracownicy Polskiej Grupy Górniczej zarabiają dużo mniej w porównaniu do pracowników innych spółek węglowych. 

- Chciałbym, aby zarząd i ministerstwo miał świadomość, że musimy zacząć podwyższać wynagrodzenia - powiedział w rozmowie z reporterką TOK FM. Związkowiec dodał, że ma nadzieję, iż do podwyżek dojdzie jeszcze w tym roku.

- Bo jeżeli w przeciągu krótkiego czasu nie dorównamy do innych spółek, żadni fachowcy nie przyjdą tu do pracy - mówi Hutek.

Pod pismem do zarządu firmy, skierowanym na podstawie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, podpisali się przedstawiciele 12 działających w PGG central związkowych.

Groźba strajku to poważne wyzwanie, bo Polska Grupa Górnicza to największy w Polsce i Europie producent węgla kamiennego.

W jej skład wchodzi 11 kopalni, w których zatrudnionych jest ponad 30 tys. pracowników. Firma powstała w 2016 roku, za czasów premier Beaty Szydło, i przejęła majątek i zobowiązania Kompanii Węglowej.

Czytaj też: Według GUS-u górnicy zarabiają średnio 13 tys. zł brutto. Sami zainteresowani: Statystyki kłamią>>>

Zobacz także
 • Janów Podlaski. Aukcja Pride Of Poland Narodowy Czempionat Koni Arabskich przeniesiony z Janowa do Warszawy? Na 100-lecie Niepodległości
 • NFZ blokuje darowizny dla chorych na raka. "Powoli przestajemy cokolwiek z tego rozumieć"
 • Kopalnia na razie kojarzy się mieszkańcom Siedliszcza z dochodową i dobrze zarządzaną Bogdanką Według GUS-u górnicy zarabiają średnio 13 tys. zł brutto. Sami zainteresowani: Statystyki kłamią
Komentarze (5)
Górnicy PGG szykują się do strajku. Chodzi o ponad 30 tys. osób
Zaloguj się
 • andrzej1.61

  Oceniono 2 razy 2

  50 tyś miesięcznie mało.

 • benzyl

  Oceniono 2 razy 2

  Chciwość, Amen

 • lukasiklukasik

  Oceniono 4 razy 2

  Zobaczyli, że Rydzykowi i swoim dają?

 • mjunhy

  Oceniono 1 raz 1

  Szkoda że zarobki nie idą w parze z gospodarką. Górnicy po raz kolejny żądają podwyżki płac a u nas nadal bez podwyżek a robota tak samo ciężka i niebezpieczna jak w górnictwie. Górnictwo ma już wysokie płace a jeszcze banda szantażuje rząd o więcej. To dopiero złodziejska banda związkowców.

 • sepia1111

  Oceniono 3 razy 1

  Kiedy? W niedzielę? W niedzielę to Piotr Duda nie pracuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy