"To dość obrzydliwe" - Borowski o słowach szefa Solidarności ws. zakazu handlu

Marek Borowski wytyka hipokryzję politykom i związkowcom, którzy przeforsowali zakaz handlu w niedzielę. - Właściciel małego sklepu może zarobić, a pracownik najemny nie - mówił w TOK FM. I skrytykował szefa Solidarność za ataki na opozycję.

W pierwszą niedzielę z zakazem handlu Piotr Duda obwieścił w TVP, że politycy opozycji krytykujący nowe przepisy dbają "o interes międzynarodowych korporacji" a nie obywateli.

- To typowe i dość obrzydliwe. Ilekroć pojawia się jakiś spór merytoryczny, to zaczyna się używać argumentów albo ad personam, albo że ktoś jest zdrajcą ojczyzny, bo prezentuje obce interesy - komentował w Poranku Radia TOK FM Marek Borowski.

Senator - i były wicepremier oraz minister finansów - przypomniał też, wpływ na decyzje dotyczące wprowadzenia zakazu handlu w niedziele mieli nie tylko politycy i związkowcy z Solidarności.

- Nad tym wszystkim ciąży stanowisko Kościoła, który jak wiadomo wprawdzie posługuje się ewangeliczną argumentacją, ale w gruncie rzeczy chodzi o to – jak to powiedział, nie kto inny jak Piotr Duda, że niedziela jest dla rodziny i Kościoła - stwierdził Borowski.

Czytaj też: Nie podoba ci się zakaz handlu w niedzielę? Piotr Duda radzi: jedź do Czech>>>

Interes milionów

Gość Poranka Radia TOK FM nie popierał wprowadzenia zakazu handlu w niedziele. Bo jak przypomniał, pracownikom można zapewnić wolne niedziele niekoniecznie wprowadzając zakaz.

- Przecież były propozycje, żeby np. tak ustawiać czas pracy, by pracownicy mieli przynajmniej część niedziel wolnych; a za pracę w niedzielę wprowadzić wyższe stawki. Takie propozycje były składane - o dziwo - m.in. przez związek zawodowy, przez OPZZ. Przecież nie chodzi o to, że galerie handlowe są zamykane. Chodzi o to, czy liczy się interes milionów Polaków, którzy pracują intensywnie - często w wymiarze większym niż ustawowy. I dla nich zakupy takie jak np. wyposażenie mieszkań, artykuły budowlane,  mogą mieć miejsce tylko w soboty i niedziele - powiedział Marek Borowski w rozmowie z Dominiką Wielowieyską.

Senator wytknął też hipokryzję tym, którzy zdecydowali o zakazie handlu.

- Czytam, że bardzo ucieszyli się z zakazu właściciele małych sklepów, bo wzrosły im obroty. Wynika więc z tego, że pracownicy galerii handlowej mogą się cieszyć wolną niedzielą,  a właściciele małych sklepów mogą zarobić. Proszę zwrócić uwagę: właściciel zarobi, a pracownik najemny nie może - mówił Borowski.

"Ustawa dotycząca zakazu handlu dyskryminuje pracowników"

Zobacz także
 • Powiatowy Urząd Pracy w Bydgoszcz Nowy pomysł: każdy pracownik obecny w firmie ma być zatrudniony na etacie. "Zrobi się zamieszanie"
 • Marek Borowski Zmiany w ustawie o IPN mogą przynieść odwrotny skutek. "Seria artykułów o szmalcownikach"
 • Zakupy Zwolnienia z pracy przez ograniczenie handlu w niedziele? Ta branża ucierpi najbardziej
Komentarze (149)
"To dość obrzydliwe" - Marek Borowski o słowach Piotra Dudy ws. zakazu handlu
Zaloguj się
 • szary-petent

  Oceniono 46 razy 34

  "Proszę zwrócić uwagę: właściciel zarobi, a pracownik najemny nie może" - bardzo ładne podsumowanie, które pokazuje stosunek Solidarności do pracowników. Gdy jeszcze uwzględnić w tym rolę KK, to parafrazując Dudę można powiedzieć, że Solidarność dba o interes tej międzynarodowej korporacji.

 • pn-ski

  Oceniono 36 razy 30

  Nie wiem dlaczego ta partia, przybudówka PiS, używa nazwy "Solidarność". Z dawnym i bardzo zasłużonym związkiem zawodowym nie ma ona nic wspólnego, raczej z mafią.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 36 razy 30

  Ten spasiony ZOMOwiec tak mi przypomina proletariusza troszczącego się o klasę robotnicza jak nie przymierzając Kaczyński baletnice...
  A Polacy, skoro "obowiązkowo należy" odpoczywać w niedziele, powinni teraz dać również odpocząć klechom i w czasie niedzielnych nabożeństw iść z rodzina na spacer zamiast do kościoła - zakaz zniknie w miesiac

 • acototak

  Oceniono 29 razy 25

  Jak się czuje york pana przewodniczącego NSZZ „Solidarność" ?
  Czy nadal ma swój apartament w domu wypoczynkowym Bałtyk, gdzie NSZZ „Solidarność" zatrudnia pracowników na tzw. śmieciówkach?

 • atomekkk

  Oceniono 31 razy 23

  12 000 tysia na rękę + pewnie drugie tyle za dodatki, to jest to co cię duduś interesuje co miesiąc i w doopie masz ludzi.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 25 razy 19

  Komandos formacji ZOMO, który gdy Solidarność (ta prawdziwa) walczyła, a on ją pacyfikował,
  bredzi coś o wolności, wklejając do tego jeszcze kościół (nie jest tu ważne, jaki i jakiego obrządku).

  Nie mogąc się niczym wyróżnić, wyróżnia się tym, w czym jest najlepszy - głupocie.

 • zarliwy

  Oceniono 25 razy 19

  Duda, zwróciłeś uwagę przy goleniu, że musisz większą powieszchnię facjaty obsłużyć? To z nic nieróbstwa, czy opuchlizna głodowa cię zaczyna toczyć?

 • obywatel-podatnik

  Oceniono 24 razy 18

  Zomowcy na związkowców !!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy