70 Niemców zameldowanych w jednym mieszkaniu. Wszystko po to, by zdobyć polskie prawo jazdy

WORD w Szczecinie

WORD w Szczecinie (Źródło: Cezary Aszkiełowicz/Agencja Gazeta)

Niemcy znaleźli łatwy sposób na odzyskanie prawa jazdy, zabranego np. po przyłapaniu na jeździe po alkoholu czy narkotykach. Wystarczy przyjechać do Polski.

W szczecińskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego Niemcy zdający egzamin to standard. Dwa-trzy razy w tygodniu pojawiają się zorganizowane grupy z tłumaczem. Turystyka egzaminacyjna więc kwitnie.

Dlaczego Niemcom, którzy stracili prawo jazdy np. po jeździe pod wpływem alkoholu, czy narkotyków, tak bardzo spodobała się Polska?

- Odzyskanie dokumentu za Odrą jest drogie i wiąże się ze zdaniem trudnego egzaminu psychologicznego - wyjaśnia dyrektor WORD-u w Szczecinie Cezary Tkaczyk. A dokument wydany przez jedno z państw UE jest honorowany w całej wspólnocie.

Kursy na prawo jazdy dla Niemców to musi być dobry interes, bo jak podkreśla dyr. Tkaczyk, sporo szkół jazdy się w to angażuje.

Wszystko da się załatwić

Zgodnie z polskimi przepisami, prawo jazdy może uzyskać osoba, która mieszka w naszym kraju przez co najmniej 185 dni w roku. Wyjątki to osoby, które przyjeżdżają do Polski na studia, czy do szkoły.

Okazuje się, że takie regulacje to nie problem, bo w dokumentach dotyczących zameldowania kursantów powtarzają się... te same adresy. Turystyka egzaminacyjna to biznes na pograniczu prawa, które oficjalnie nie jest łamane, więc nikt z tym zjawiskiem nie walczy.

- Zdarzało się, że w jednym mieszkaniu w jednym czasie było zameldowanych 70 Niemców - mówi w rozmowie z reporterem TOK FM szef szczecińskiego WORD.

Jak wygląda egzamin dla obcokrajowca? - Egzamin teoretyczny mają w języku niemieckim lub angielskim, to nie jest problemem. Natomiast egzamin praktyczny odbywa się razem z tłumaczem - mówi Cezary Tkaczyk.

Co roku - tylko w Szczecinie do egzaminu podchodzi kilka tysięcy obywateli Niemiec.

Czytaj też: Rekordzista ma ponad 3,5 tys. samochodów. Pomysł na ominięcie przepisów rodem z Podkarpacia>>>

Zobacz także
 • Plac zabaw. Zdjęcie ilustracyjne W Szczecinie powstanie militarny plac zabaw. Psycholog: Mam nadzieję, że mieszkańcy protestują
 • Senator Adam Bielan w Radiu TOK FM. "Yyrrrr, uuu, znaczy...". Chwila konsternacji Bielana. Dostał pytanie o nagrody, które przyznał sobie rząd PiS
 • Przewodniczący Komisji Bartosz Arłukowicz podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia, 3 stycznia 2017. Opozycja zarzuca PiS kompromitację ws. relacji z USA. I sama zalicza wpadkę. "Arłukowicz nie doczytał"
Komentarze (51)
70 Niemców zameldowanych w jednym mieszkaniu. Wszystko po to, by zdobyć polskie prawo jazdy
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 8 razy 8

  I bardzo dobrze - u nas zostają niemieckie pieniądze a im Polska będzie się dobrze kojarzyć. Nic tak nie zbliża jak wspólny geszeft ...

 • kbamm

  Oceniono 4 razy 4

  Ponoć Niemiec płakał, jak go wymeldowywali

 • xt-s

  Oceniono 4 razy 4

  Łatwy sposób? Ja bym tak nie nazwał egzaminu, na którym trzeba równiutko zaparkować tyłem i wykazać się wiedzą o tym, jaka jest przepisowa długość holu sztywnego - zwłaszcza, jeśli takie rzeczy w Niemczech są trochę inne. Może jest to tani sposób, ale z pewnością nie łatwy. Dawno temu zrobiłem prawo jazdy w Niemczech i było to dużo łatwiejsze (ale też bardziej rozsądne), niż w Polsce...

 • mybox

  Oceniono 3 razy 3

  Ciekawe czy za "wywóz śmieci" za wszystkich płacił ;-)

 • wino0000006

  Oceniono 3 razy 3

  Ciekawe ilu Niemców zdaje ten polski egzamin na prawo jazdy, który nie ma nic wspólnego z egzaminem tylko z dojeniem obywateli.

 • robertus555

  Oceniono 2 razy 2

  Lubię kreatywnych ludzi.

 • quamtsa

  Oceniono 4 razy 2

  PO 8 lat nie umiała zlikwidować obowiązku meldunkowego, choć obiecała to zrobić. PiS w ogóle tego nie chce, bo to ludzie o mentalności folwarcznej.
  A Niemcy skorzystali z zasady - co nie jest zabronione, jest dozwolone. Szanuję.

 • mr.superlatywny

  Oceniono 2 razy 2

  Straszni ci Niemcy, no doslownie gorsi od Wietnamczyków ! PS: Ale czy choc jeden z nich o tym wiedzial ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy