1 mln zł dla Tomasza K., jeśli potwierdzi się, że jest niewinny? "Mało. To będzie kolosalna kwota"

Według dr. Piotra Kładocznego jeśli potwierdzi się, że Tomasz K. jest niewinny i niesłusznie przesiedział 18 lat w więzieniu, zadośćuczynienie dla mężczyzny będzie znacznie wyższe niż 1 mln zł.

Dr Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka był gościem Pawła Sulika w Radiu TOK FM. Kilka dni temu media obiegła informacja, że Prokuratura Krajowa chce zawieszenia odbywania kary przez Tomasza K., skazanego na 25 lat więzienia za zgwałcenie i zamordowanie 15-latki. Według śledczych mężczyzna, który odsiedział już 18 lat, jest niewinny. Sprawę ujawniły GazetaWroclawska.pl, Uwaga i Superwizjer TVN.

Kim jest Tomasz K.?

Tomasz K. odsiedział w więzieniu 18 lat. Został skazany na 25 lat za zgwałcenie i zamordowanie 15-letniej Małgorzaty w Miłoszycach pod Wrocławiem w noc sylwestrową 1996/1997. Teraz śledczy twierdzą, że mężczyzna jest niewinny. Prokuratura Krajowa złożyła wniosek o zawieszenie odbywania kary. Decyzja w tej sprawie może zapaść już jutro.

Czytaj też: Spędził 18 lat w więzieniu, wg śledczych jest niewinny. Prof. Płatek: Tak się dzieje, gdy prokuratorzy i sędziowie ulegają naciskom>>>

Dr Piotra Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka tłumaczy, że Tomasz K. może ubiegać się o odszkodowanie od Polski.

- Każdy niesłusznie skazany może się starć o odszkodowanie i zadośćuczynienie.  Odszkodowanie to pieniądze, których nie zarobił, jeśli wcześniej pracował. A zadośćuczynienie to są straty moralne - tłumaczył w TOK FM. Zdaniem adwokata, właśnie zadośćuczynienie jest kluczowe w tej sprawie.

Kwota zadośćuczynienia

- Mówi się, że może to być minimum milion złotych - mówił gospodarz audycji Paweł Sulik.

- Myślę, że to byłoby trochę mało. W takim przypadku, osiemnastu lat pod zarzutem zgwałcenia i zabójstwa, to jest mało - odpowiedział dr Kładoczny.

Jak stwierdził dr Kładoczny w przypadku zadośćuczynienia dla Piotra K. "to będzie jakaś kolosalna kwota". - I tak nie zrekompensuje tych lat. 18 lat w więzieniu i to pod takim zarzutem... To był wtedy młody człowiek, a jeśli wyjdzie z więzienia, będzie mężczyzną w średnim wieku - podkreślił prawnik z HFPC.

Poważny błąd prokuratury i sądu

Jak to możliwe, że mimo alibi, które zapewniło Tomaszowi K. aż 12 osób, został on skazany? Jak mogło dojść do takiej pomyłki? Według Piotra Kładocznego, kluczowe w całej sprawie było przyznanie się zatrzymanego do zbrodni.

- Nie wiemy, dlaczego się przyznał. Twierdzi, że było to przyznanie wymuszone, że przyznał się pod presją. Sprawa mogłaby się potoczyć inaczej, gdyby - od samego początku - ten człowiek miał obrońcę, który by mu odradził przyznanie się. Żeby nie ukierunkowywać śledztwa. Bo jeśli ktoś się przyznaje, to potem bardzo trudno śledczym prowadzić postępowanie w sposób bezstronny i w różnych kierunkach - tłumaczył prawnik.

"W Polsce nadal bywają problemy z dostępem do adwokata. Zasobność portfela to tylko jedna z przyczyn">>>

Poza wnioskiem o przerwę w odbywaniu kary, Prokuratura Krajowa zapowiedziała złożenie wniosku do Sądu Najwyższego, o wznowienie postępowania w sprawie Tomasza K.

Jak wyjaśnił dr Piotr Kładoczny, to jeden ze sposobów na oczyszczenie mężczyzny z zarzutów. Innym sposobem jest "wniesienie kasacji przez Rzecznika Praw Obywatelskich bądź prokuratora generalnego-ministra sprawiedliwości".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (144)
1 mln zł dla Tomasza K., jeśli potwierdzi się, że jest niewinny? "Mało. To będzie jakaś kolosalna kwota"
Zaloguj się
 • molibden01

  Oceniono 36 razy 32

  dodam jeszcze, że w świetla prawa skazanie niewinnego człowieka mimo jego alibi i dowodów niewinności, których prokuraturze i sądowi nie chciało się wziąć pod uwagę, to zbrodnia sądowa. I za tę zbrodnię prokurator i sędzia powinni odpowiedzieć w procesie karnym.

 • gebe14

  Oceniono 24 razy 22

  a co z tymi którzy go posadzili ? prokurator, śedzia, policja.. przecież oni powinni wszyscy siedzieć. kto sie za to weźmie ?

 • Van der Seck

  Oceniono 22 razy 20

  18 mln za 18 zniszczonych lat i miesieczna dozywotna renta w wys. min 3tys.zl.
  Po czyms takim jest sie wrakiem czlowieka i wyjscie na wolnosc to nie czarodziejska rozdzka, ktora wszystko odmienia: oddaje radosc zycia, zwraca mlodosc, szanse na zycie osobiste, kariere zawodowa czy wypracowanie emerytury. Wrecz przeciwnie: czlowiek nie ma szans na wyrownanie wyksztalcenia i rowny z innymi start. Zero porzadnego zyciorysu zawodowego, do tego (sluszny i bolesnie sprawdzony) brak wiary w drugiego czlowieka i prawo.
  Ten czlowiek musi dostac gigantyczna rekompensate i biezace wsparcie, by przez reszte zycia, w spokoju, mogl skupic sie na sobie i znalezc choc odrobine radosci.

 • rbik53

  Oceniono 15 razy 13

  .
  .... a sędzia, a prokuratorzy, a śledczy nawet z inicjałów nie są wymienieni.... to oni są prawdziwymi przestępcami w tej sprawie. Teraz oni powinni iść do pierdla za karygodne zlekceważenie swoich obowiązków i spuszczenie życia niewinnego człowieka w kanał...

 • Sasha Amn

  Oceniono 14 razy 12

  Powinno być co najmniej 10 mln + 10 tys co miesiąc renty od Państwa. nie wiem czy da się podnieść po czymś takim i w miarę normalnie żyć. 18 lat ....

 • molibden01

  Oceniono 13 razy 11

  za każdy rok powinien dostać milion. Przecież gdyby nie niesłuszne uwięzienie, mógłby być np. prezesem banku albo prowadzić własny biznes i zarabiać netto co miesiąc 100 tys. zł. To tylko potencjalnie utracone korzyści. A brak bliskich, rodziny, własnych dzieci, utrata przyjaciół i szkody moralne. 18 mln. to kwota niewielka w porównaniu ze stratami. Odrębną kwestią jest wyegzekwowanie od prokuratora, sędziego i policji choć części tej kwoty i wymierzenie tym ludziom sprawiedliwości.

 • allcode

  Oceniono 10 razy 8

  Pamiętam tą sprawę i nagonkę na tego człowieka. Mimo, że jestem z Suwałk to utkwiła mi w pamięci bo to mój rówieśnik. Cały czas miałem przeczucie, że jest niewinny. Pamiętam też, że w mediach była nagonka na niego i wszyscy mówili (tak mówili bo o Interncie to mało kto słyszał), że należy mu się kara śmierci.... ciekawe jak dziś się czują osoby które tak chciały dla niego szubienicy... pewnie, nic nie pamiątają

 • gazetalogin12

  Oceniono 10 razy 8

  Nie ma takiej kwoty która by mu zrekompensowała zmarnowane życie. Ale tak czy inaczej - 18 milionów za każdy jeden rok + dożywotnia renta + więzienie dla prokuratora i sędziego.

 • xyz876

  Oceniono 7 razy 7

  Imiona nazwiska i obecne funkcje: policjantów prowadzących przesłuchanie, prokuratora który podpisał akt oskarżenia, sędziego, który podpisał się pod wyrokiem. Następnie sprawa cywilna przeciwko każdemu z wyżej wymienionych o zapłatę odszkodowania i zadośćuczynienia za niesłuszne oskarżenie i skazanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX